ForumForum  PortaliPortali  Lajme rreth Nini-t  RegjistrohuRegjistrohu  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  
Lusim antaret qe te jene sa me aktiv ne forum, dhe te postojn sa me shume, sepse kohve te fundit jemi duke u bere te kontrolluar nga menagjeri i Florencia Bertottit, Florit. Ju lusim qe te keni parasysh kete dhe te jeni sa me aktiv ne postimin e mesazheve, natyrisht pa i thyer rregullat. Nese ka ndonje antar qe nuk eshte i kenaqur me forumin, le te lajmerohet ne forum, dhe le te shpreh pakenaqesite e tij. Ata qe jane sa me aktiv, do selektohen me shume ne letren qe do dergohet tek Florencia Bertotti.

Share | 
 

 qka esht depresioni dhe si ti shmangemi?

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Libona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 7095
Age : 24
Vendndodhja : En qualquier pais donde lo encuentro mi prinicipe y mis favoritos..En lugar da haditas!
Kenget e preferuara te Floricientes? : Un enorme dragon,Te siento,Hay un cuento,Porque,Mi vestido azul,Chaval Chulito,1.2.3,y todas...
Disponimi i pergjithshem : alegra y triste
Registration date : 13/09/2008

MesazhTitulli: qka esht depresioni dhe si ti shmangemi?   Sun May 31, 2009 2:55 am

Njė nga shqetėsimet psikologjike mė tė pėrhapura dhe mė tė mėdha nė botė. Tė prekurit nga kjo sėmundje janė tė shumtė nė numėr dhe sipas tė dhėnave, shanset pėr t‘u pakėsuar janė tė vogla. Mė poshtėė ne do ju njohim me tė gjitha gjėrat qė ju duhet tė dini pėr depresionin, nė mėnyrė qė ta parandaloni nė kohėn e duhur.

Ēfarė ėshtė depresioni?

Depresion ėshtė term mjekėsor, qė mbulon nė gjerėsi shqetėsimet psikologjike. Depresioni mund tė jetė nė mėnyrė tė lehtė, gjė qė shkakton mėrzitje pėr sa i pėrket gjendjes shpirtėrore dhe nė mėnyrė tė pėrkeqėsuar, qė nė disa raste mund tė kėrcėnojė jetėn tuaj.

Ankthi

Njerėzit tė cilėt janė nė gjendje depresive pėrjetojnė ankth nė mėnyrė tė vazhdueshme. Ankthi vjen kur ju ndiheni tė kėrcėnuar, pa marrė parasysh nėse ėshtė e imagjinuar apo e vėrtetė. Ankthi mund tė paraqitet nė simptoma fizike si dhimbje kokė, dhimbje muskujsh, djersitje dhe marrje mendsh. Personi qė ka kėtė gjendje ankthi tė vazhdueshme e ka tė vėshtirė tė pėrqendrohet, tė qetėsohet ose tė flejė. Nė kohė afatgjatė, ankthi mund tė shkaktojė rraskapitje fizike dhe gjendje jo tė mirė shėndetėsore.

Simptomet e depresionit

Depresioni ndikon nė mėnyra tė ndryshėm te njerėz tė ndryshėm. Mund tė shkaktojė njė numėr tė madh simptomash, tė cilat mund tė jenė emocionale dhe fizike. Personat qė vuajnė nga depresioni mund tė:

ndihen gjatė gjithė kohės keq shpirtėrisht
ndihen tė pavlerė dhe tė pasigurt
gjatė gjithė kohės mendojnė pėr gjėra negative
ndihen tė dėshpėruar dhe ndiejnė zbrazėti shpirtėrore
fajėsojnė veten dhe ndihen fajtorė pėr gjėra tė paqena
kanė vėshtirėsi tė pėrqendrohen dhe tė marrin vendime
janė nė shumicėn e kohės tė zemėruar dhe tė padurueshėm pėr personat e tretė
zgjohen herėt dhe kanė probleme tė mėdha me pagjumėsinė
ka dy raste: ose hanė shumė dhe shtojnė nė peshė, ose nuk hanė dhe bėhen anoreksikė
nuk kėnaqen me asgjė
humbasin dėshirėn pėr marrėdhėniet seksuale
pinė mė shumė se zakonisht duhan, alkool dhe droga tė tjera
konsiderojnė ose kryejnė vetėvrasje
duan tė rrinė tė mbyllur nė shtėpi
shkėputen nga tė tjerėt
bėhen pesimistė
u humbasin energjitė pėr punė dhe aktivitete tė ndryshme

Ēfarė e shkakton depresionin?

Shkaqet e depresionit ndryshojnė nga njė person nė tjetrin, nuk ekziston vetėm njė shkak. Pėrvojat traumatike, si pėr shembull sulmet fizike dhe dhunimi, mund tė shkaktojnė depresionin. Rėnien nė depresion mund ta shkaktojė edhe humbja e njė personi tė dashur. Por nuk janė vetėm pėrvojat negative qė shkaktojnė depresionin. Pėrvojat negative ndikojnė nė depresion nėse ndjenjat tuaja pėrreth pėrvojave nuk shprehen ose shqyrtohen.

Depresioni po ashtu mund tė ketė lidhje me shkaqe fizike. Ushqimi jo i mirė, mungesa e aktiviteteve dhe sėmundje tė ndryshme mund t‘ju lėnė me shenja depresive.

Pėrdorimi i shpeshtė i alkoolit ose drogės mund t‘ju shpjerė nė depresion.

Karakteristikė e rėndėsishme e depresionit ėshtė qė ushqehet vetvetiu, kėshtu qė gjithēka varet nga personi. Me fjalė tė tjera, nėse ju jeni nė depresion, bini mė tepėr nė depresion kur e kuptoni gjendjen tuaj.

Mendimet negative bėhen automatike dhe janė tė vėshtira tė pėrballohen.

Njė gjė me rėndėsi qė nuk duhet ta harroni ėshtė qė nuk ka zgjedhje tė menjėhershme pėr problemet nė jetė. Qė problemet tė zgjidhen duhet kohė, punė dhe energji. Kur jeni nė gjendje depresive ju ndoshta nuk ndiheni shumė energjikė dhe tė motivuar pėr punė. Por gjėja mė me rėndėsi ėshtė qė tė ndihmoni veten me trajtime tė ndryshme.

Duhet tė pėrpiqeni qė me forcėn tuaj tė brendshme tė thyeni fuqinė e depresionit qė ėshtė te ju. Ju duhet tė mposhtni mendimet negative dhe tė merreni me sa mė shumė aktivitete tė ndryshme konstruktive, tė cilat do tė shėrbejnė si terapia vetėshėruese mė e mirė. Mundohuni tė bėni gjėra qė ja u largojnė mendjen nga kėto mendime. Merrni pjesė nėpėr sporte tė ndryshme, kurse vallėzimi, bėni vrap dhe jepini biēikletės. Tė tilla aktivitete stimulojnė njė pjesė tė trurit qė lėshon endofrinė, lėndė e cila ju ndihmon tė ndiheni mė mirė.

Mundohuni qė ta trajtoni veten sa mė mirė tė jetė e mundur. Jeni ju personi qė duhet tė keni kontroll tė plotė mbi veten: ushqehuni sa mė mirė dhe merruni me sa mė shumė aktivitete sportive. Kini kujdes me konsumimin e duhanit ose alkoolit, kujdesuni pėr pamjen tuaj dhe njė herė nė muaj bėjini vetes njė dhuratė.

Forcė, shokė dhe ushtrime

Ju nuk do t‘i gjeni nė asnjė farmaci. Kėto tetė trajtime mund t‘ju ndihmojnė pėr tė luftuar depresionin

Nuk mund tė mbėshteteni tek antidepresivėt pėr tė larguar depresionin. Mund tė jenė 70 pėr qind efektivė, por nėse kombinohen me terapi, japin efektet e shumėpritura. Studimet e fundit tregojnė se rrugėt plotėsuese si ushtrimet, meditimi dhe terapia e vazhdueshme mund tė ndihmojnė nė ngritjen e gjendjes shpirtėrore. "Shėrimi nga depresioni ėshtė si shėrimi nga njė sėmundje e madhe dhe e rėndė", shpjegon Dr. Arun Ravindran, drejtues i programit nė "Centre for Addiction and Mental Health" nė Universitetin e Torontos. Mė poshtėė janė tetė nga kėshillat qė ju japin ekspertėt duke mėnjanuar trajtimet mjekėsore.

Piqni mish nė zgarė

Sipas studimit tė fundit tė "Finnish", pacientėt tė cilėt janė trajtuar pėr ērregullime mendore - mė shumė se gjysma e tė cilėve po marrin antidepresantė - u pėrgjigjeshin se do tė ishin mė mirė nėse do tė kishin nivel tė lartė tė vitaminės B12 nė gjak. Mishi i kuq, molusqet, salmoni dhe trofta e kanė kėtė ushqyes. Rekomandohet ngrėnia e peshkut tė paktėn njė herė nė javė.


Ecni mė kėmbė

Nėse nuk ndiheni mirė, bėni njė ecje tė gjatė nė kėmbė ose shkoni nė palestėr. Njė studim nga "Duke University" nė Durham zbulon se depresioni rikthehet te vetėm 8 pėr qind e njerėzve qė nuk kanė marrė antidepresantė, por qė kanė bėrė ushtrime pėr 90 minuta nė javė, krahasuar me 38 pėr qindėshin e atyre qė merrnin antidepresantė, por qė nuk bėnin ushtrime. "Ndėrkohė qė aktiviteti i rregullt fizik ndihmon nė luftimin e depresionit", thotė Dr. Murray Enns, njė profesor i psikiatrisė nė Universitetin e Manitobės nė Winnipeg.

Planifikoni njė drekė me njė mik

Marrėdhėniet e mira shpirtėrore janė antidepresioni mė i kėshillueshėm, thotė psikologu Bob Murray dhe psikoterapistja Alicia Fortinberry nė librin e tyre "Creating Optimism". Tė zgjidhni marrėdhėniet dhe tė rilidheni me njerėzit mund tė jenė hapa tė rėndėsishėm drejt shėrimit nga depresioni.

Meditoni

Fuqia e lutjes nuk ėshtė provuar shkencėrisht, por shpirtėrisht. Ajo mund tė pėrmirėsojė depresionin. Tė besosh nė natyrėn shpirtėrore sjell shumė pėrfitime. Lutja dhe meditimi mund tė ndikojnė shumė mirė nė jetėn e ēdokujt.

Diskutoni

Sipas Ravindranit, terapia e diskutimit ėshtė njė nga trajtimet mė eficente. Tė diskutosh me doktorin tėnd pėr problemet qė tė shqetėsojnė, pėr streset, ėshtė njė ēlirim i madh.

Merrni frymė thellė

Metoda e meditimit konsiston nė frymėmarrje tė thella dhe tė thjeshta, ushtrime tė jogės, tė cilat ndihmojnė nė kapėrcimin e mendimeve negative.

Ndani problemet tuaja me njė mik
Pacientėt qė marrin antidepresantė kanė mundėsi tė pėrmirėsohen nėse ata pėrdorin njė bisedė telefonike me njė mik, sipas njė raporti tė publikuar vitin e kaluar nė Journal of the American Medical Association. Njė studim australian i kohėve tė fundit ėshtė bėrė me 525 njerėz, tė cilėt vizituan njė faqe interneti pėr tė pakėsuar ankthin dhe pėr tė pasuruar informacionet mbi depresionin. Funksionon terapia virtuale? Pjesėrisht. "Njerėzit duan tė mėsojnė pėr sėmundjen e tyre pėr t‘i bėrė ballė asaj".

"Filozofia e vėshtirė"

Nėse jeni tė mėrzitur dhe kjo buron nga ndjenja qė jeta ėshtė e pakuptimtė dhe e paplotėsuar, njė kėshillim filozofik do t‘ju bėnte mirė. Kėto janė mendimet kryesore qė ēon ndėrmend ēdo person i cili preket nga depresioni. Jeta i duket e

_________________


F&F xsiempe..miss you!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://s'kom.com
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 21
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: Re: qka esht depresioni dhe si ti shmangemi?   Sun May 31, 2009 2:16 pm

:lol:amiga
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Libona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 7095
Age : 24
Vendndodhja : En qualquier pais donde lo encuentro mi prinicipe y mis favoritos..En lugar da haditas!
Kenget e preferuara te Floricientes? : Un enorme dragon,Te siento,Hay un cuento,Porque,Mi vestido azul,Chaval Chulito,1.2.3,y todas...
Disponimi i pergjithshem : alegra y triste
Registration date : 13/09/2008

MesazhTitulli: Re: qka esht depresioni dhe si ti shmangemi?   Sun May 31, 2009 4:03 pm

Question

_________________


F&F xsiempe..miss you!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://s'kom.com
rrita
Mik i Forumit
Mik i Forumit
avatar

Female Numri i postimeve : 323
Age : 27
Vendndodhja : prizren
Kenget e preferuara te Floricientes? : porque , te siento, desde que te vi -benjamin rojas
Disponimi i pergjithshem : happy with my erreway
Registration date : 15/09/2008

MesazhTitulli: Re: qka esht depresioni dhe si ti shmangemi?   Fri Jun 05, 2009 11:52 am

thnx
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 21
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: Re: qka esht depresioni dhe si ti shmangemi?   Fri Jun 05, 2009 3:52 pm

thnxxx
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Libona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 7095
Age : 24
Vendndodhja : En qualquier pais donde lo encuentro mi prinicipe y mis favoritos..En lugar da haditas!
Kenget e preferuara te Floricientes? : Un enorme dragon,Te siento,Hay un cuento,Porque,Mi vestido azul,Chaval Chulito,1.2.3,y todas...
Disponimi i pergjithshem : alegra y triste
Registration date : 13/09/2008

MesazhTitulli: Re: qka esht depresioni dhe si ti shmangemi?   Fri Jun 05, 2009 4:44 pm

pse ishte qaq qesharake per ty edon qa e kish shkru

_________________


F&F xsiempe..miss you!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://s'kom.com
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 21
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: Re: qka esht depresioni dhe si ti shmangemi?   Mon Jul 06, 2009 3:49 pm

jo veq asgje!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Libona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 7095
Age : 24
Vendndodhja : En qualquier pais donde lo encuentro mi prinicipe y mis favoritos..En lugar da haditas!
Kenget e preferuara te Floricientes? : Un enorme dragon,Te siento,Hay un cuento,Porque,Mi vestido azul,Chaval Chulito,1.2.3,y todas...
Disponimi i pergjithshem : alegra y triste
Registration date : 13/09/2008

MesazhTitulli: Re: qka esht depresioni dhe si ti shmangemi?   Tue Jul 07, 2009 12:32 am

asgje Ska..

SPS.

_________________


F&F xsiempe..miss you!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://s'kom.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: qka esht depresioni dhe si ti shmangemi?   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
qka esht depresioni dhe si ti shmangemi?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Shyhrete Behluli ėshtė sėmur !

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Florencia Bertotti Kosovo - FBK :: Te tjera :: Te tjera-
Kėrce tek: