ForumForum  PortaliPortali  Lajme rreth Nini-t  RegjistrohuRegjistrohu  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  
Lusim antaret qe te jene sa me aktiv ne forum, dhe te postojn sa me shume, sepse kohve te fundit jemi duke u bere te kontrolluar nga menagjeri i Florencia Bertottit, Florit. Ju lusim qe te keni parasysh kete dhe te jeni sa me aktiv ne postimin e mesazheve, natyrisht pa i thyer rregullat. Nese ka ndonje antar qe nuk eshte i kenaqur me forumin, le te lajmerohet ne forum, dhe le te shpreh pakenaqesite e tij. Ata qe jane sa me aktiv, do selektohen me shume ne letren qe do dergohet tek Florencia Bertotti.

Share | 
 

 Ndjenjat dhe emocionet

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Libona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 7095
Age : 24
Vendndodhja : En qualquier pais donde lo encuentro mi prinicipe y mis favoritos..En lugar da haditas!
Kenget e preferuara te Floricientes? : Un enorme dragon,Te siento,Hay un cuento,Porque,Mi vestido azul,Chaval Chulito,1.2.3,y todas...
Disponimi i pergjithshem : alegra y triste
Registration date : 13/09/2008

MesazhTitulli: Ndjenjat dhe emocionet   Sun May 31, 2009 2:56 am

--------------------------------------------------------------------------------
Proceset psikike emocionale ndahen ne dy grupe kryesore: emocione dhe ndjenja.

Emocionet, ne kuptimin e ngushtė te fjalės, janė ato gjendje shpirtėrore qe lidhen me permbushjen ose mospermbushjen e nevojave dhe te kerkesave organike pėr ushqim, pėr ujė, ajėr te pastėr, pėr veshmbathjen, nevojat seksuale, situatat e rrezikshme pėr jetėn.
Ne emocione hyjne dhe ato qendrime qe lidhen me ndijimet, me pasqyrimin e cilesive te veēanta te sendeve, kenaqesive apo pakenaqesive qe na sjellin veprimet mbi organet e shqisave, te ererave, ngjyrave, shijeve, formave etj qe kanė objektet.

Ndjenjat janė procese te nderlikuara psikike qe lidhen me nevojat e lindura ne procesin e zhvillimit historik e shoqeror, lidhen me marrėdhėniet me njerėzitė e tjerė, me nevojat kulturore dhe shpirtėrore te njerėzve. Pra termi ndjenjė pėrdoret ne rastet kur subjekti pasqyron marredhenie te ndersjellta dhe te rėndėsishme ne mes personalitetit te tij dhe shoqerise si p.sh. dashuria e nenes pėr femijen, e djalit pėr vajzen, urrejtja, besnikėria, xhelozia etj.

Emocionet janė forma konkrete te rrjedhjes se ndjenjave. janė procese ne baze te te cilave formohen ndjenjat si veti te personalitetit.

Ndryshimet mes emocioneve e ndjenjave:
Emocionet janė me dinamike, mund te dobesohen shpejt dhe mund te zhduken sipas situates qe paraqitet.
Ndjenjat janė perjetime te thella e te qendrueshme shoqėrore.
Emocionet janė si tek kafshet ashtu edhe tek njeriu. Ndjenjat gjenden vetėm tek njerėzitė, kanė karakter shoqeror dhe historik.

_________________


F&F xsiempe..miss you!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://s'kom.com
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 21
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: Re: Ndjenjat dhe emocionet   Sun May 31, 2009 2:17 pm

thnx
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Libona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 7095
Age : 24
Vendndodhja : En qualquier pais donde lo encuentro mi prinicipe y mis favoritos..En lugar da haditas!
Kenget e preferuara te Floricientes? : Un enorme dragon,Te siento,Hay un cuento,Porque,Mi vestido azul,Chaval Chulito,1.2.3,y todas...
Disponimi i pergjithshem : alegra y triste
Registration date : 13/09/2008

MesazhTitulli: Re: Ndjenjat dhe emocionet   Sun May 31, 2009 4:02 pm

ishalla iu pelqenn

_________________


F&F xsiempe..miss you!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://s'kom.com
rrita
Mik i Forumit
Mik i Forumit
avatar

Female Numri i postimeve : 323
Age : 27
Vendndodhja : prizren
Kenget e preferuara te Floricientes? : porque , te siento, desde que te vi -benjamin rojas
Disponimi i pergjithshem : happy with my erreway
Registration date : 15/09/2008

MesazhTitulli: Re: Ndjenjat dhe emocionet   Fri Jun 05, 2009 11:52 am

thnx
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 21
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: Re: Ndjenjat dhe emocionet   Fri Jun 05, 2009 3:51 pm

thnxx
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Ndjenjat dhe emocionet   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Ndjenjat dhe emocionet
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Florencia Bertotti Kosovo - FBK :: Te tjera :: Te tjera-
Kėrce tek: