ForumForum  PortaliPortali  Lajme rreth Nini-t  RegjistrohuRegjistrohu  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  
Lusim antaret qe te jene sa me aktiv ne forum, dhe te postojn sa me shume, sepse kohve te fundit jemi duke u bere te kontrolluar nga menagjeri i Florencia Bertottit, Florit. Ju lusim qe te keni parasysh kete dhe te jeni sa me aktiv ne postimin e mesazheve, natyrisht pa i thyer rregullat. Nese ka ndonje antar qe nuk eshte i kenaqur me forumin, le te lajmerohet ne forum, dhe le te shpreh pakenaqesite e tij. Ata qe jane sa me aktiv, do selektohen me shume ne letren qe do dergohet tek Florencia Bertotti.

Share | 
 

 Dashuria sipas grupit te gjakut!

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Libona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 7095
Age : 24
Vendndodhja : En qualquier pais donde lo encuentro mi prinicipe y mis favoritos..En lugar da haditas!
Kenget e preferuara te Floricientes? : Un enorme dragon,Te siento,Hay un cuento,Porque,Mi vestido azul,Chaval Chulito,1.2.3,y todas...
Disponimi i pergjithshem : alegra y triste
Registration date : 13/09/2008

MesazhTitulli: Dashuria sipas grupit te gjakut!   Sun May 31, 2009 4:27 am

Analiza dashurore e personave sipas kategorizimit tė karakterit tė tyre nė bazė tė grupit tė gjakut.

GRUPI I GJAKUT " 0"

Personat qė kanė kėtė grup tė gjakut, nė tė shumtin e rasteve janė dashamire, tė ēiltėr dhe mikpritės. Nuk ngurojnė tė ta thonė tė vėrtetė nė sy. Janė tė sinqertė dhe besnik. Pėr shkak se nuk janė tė pirur qė mbi vete tė marrin pėrgjegjėsinė, femrat me grupin e gjakut "0", mė me ėndje do tė kėrkojnė ambientin dhe rrethin ku do tė ndjehen tė sigurt dhe tė mbrojtur. Nga ana tjetėr, meshkujt me grup tė gjakut "0" janė "gjuetarė" tė vėrtetė. Kanė nevojėn tejet tė shprehur qė tė dominojnė dhe tė jenė tė vėrejtur nga tė tjerėt, andaj, mė me ėndje i pėrzgjedhin profesionet qė ju sigurojnė publicitet dhe autoritet: artist, aktor, gazetar, estrada.... kanė dhuntinė qė tė jetojnė dhe tė shoqėrohen me ata persona qė nga natyra janė kureshtar, tė gjallė dhe dinamik.
Monotonia dhe jeta me shabllone tė zakonshme, kėtyre fare nuk ju pėrgjigjet. Nė krahasim me femrat, meshkujt me kėtė grup tė gjakut, mė tepėr janė tė interesuar pėr karijerė, andaj, kur diēka ka tė bėj me punėn dhe biznesin e tyre, shumė vėshtir lėshohen nė ndėrmarrje tė pamatura, sė pari pa vlerėsua nė at punė, levendin e sigurt nė favorin e tij. Partneriteti dhe familja: Femrat me grup tė gjakut "0", nga meshkujt (partneri) presin njomėsi, kėnaqėsi dhe fat. Kėto, ndjejnė dėshirėn intensive pėr martesė, pėrmes sė cilės llogarisin t'i realizojnė synimet e veta familjare dhe jetėsore. Si bashkėshorte, shpesh sundojnė nga prapavija dhe luajnė njė rol vendimtar nė suksesin e karijerės sė bashkėshortit. Si nėna, ato ndaj fėmijėve tė vetė, paraqiten mė tepėr si shok dhe jaranė. Tė gjitha ambiciet e veta konkrete presin t'i realizojnė pėrmes fėmijėve dhe bashkėshortit. Nga ana tjetėr, meshkujt me grupin e gjakut "0" shumė janė tė interesuara pėr femra. Janė tejet aktiv nė kėtė drejtim, prandaj edhe fermat i vėrejnė me lehtėsi kėtė afinitet tė tyre.

GRUPI I GJAKUR "A "

Personat me kėtė krup tė gjakut cilėsohen si tejet inteligjent, tė cilėt, nė tė shumtėn e rasteve, nė raport ndaj tė tjerėve, paraqiten si tė "ftohtė" dhe tė pa interesuar. Por, kjo veti e tyre ėshtė vetėm mbrojtje, sepse, realisht, ata janė tejet tė ndjeshėm. Mė sė miri do t'i pėrshkruante ata shprehja figurative - "ushtari i njomė", sepse, pėrveē anės emotive tė shprehur, i karakterizon rregulli dhe disiplina nė jetė. Janė tejet profesional dhe tė pėrkushtuar obligimeve familjare. Janė tė gatshėm tė marrin mbi vete pėrgjegjėsitė, t'i kuptojnė tė tjerėt, por, nga ana tjetėr edhe mjaftė presin prej tyre. Njihen si organizatorė tė aftė, insistojnė nė precizitetin e punės dhe kanė seriozitet tė pėrkushtuar. Nė tė vėrtetė, para tė tjerėve, ata nuk dinė dhe as qė insistojnė tė eksponohen, prandaj edhe mbeten tė pavėrejtur, tė vetmuar dhe tė lėnė anash. Partneriteti dhe familja: Si meshkujt, ashtu edhe femrat nga grupi "A" i gjakut, nė marrėdhėniet e ndėrsjellėt janė persona liberal. E respektojnė partnerin e kundėrt me tė gjitha kualitetet e tij/saj. Por, pėr shkak tė natyrės sė tyre tejet tė ndjeshme emotive, kėta do ti zbulojnė ndjenjat e tyre tė vėrteta, tek atėherė kur tė jenė tė sigurt se nuk do tė pėrqeshen dhe nėnēmohen nga tė tjerėt.
Femra e grupit tė gjakut "A" ėshtė njė nėnė e cila kujdeset mirė pėr fėmijėt e saj, i inkurajon ata nė jetė, por, si kundėr shpėrblim, edhe kėrkon njė gjė tė njėjtė prej tyre. Meshkujt nga grupi i gjakut "A", nga pėrshtypja e parė qė lėnė, nuk duken si tėrheqės pėr polin e kundėrt. Vlerat e tyre tė vėrteta, femrat i zbulojnė, tek kur tė qėndrojnė mė gjatė me ta. Kualiteti i tyre mė i madh ėshtė besnikėria martesore dhe pėrkushtimi ndaj familjes. Kur kėta njė herė tė themelojnė familjen, aty e pėrqendrojnė tėrė energjinė jetėsore kreative. Zakonisht, nė tė gjitha veprimet e tyre, kėta i pėrkrahin dhe i inkurajojnė bashkėshortet e tyre, duke dhėnė njė kontribut tė jashtėzakonshėm nė pėrparimin gjatė karterės sė tyre profesionale.

GRUPI I GJAKUT "B "

Shikuar nga aspekti psikologjik, sikur meshkujt, ashtu e femrat me grupin e gjakut "B" janė tejet interesante dhe atraktive. Nė shikim tė parė duken si intravern dhe tė tėrhequr nė vetvete, por realisht, ata kanė tė formuar konceptin e qartė tė synimeve dhe dėshirave tė tyre jetėsore. Nė aspektin profesional, femrat e grupit "B" tė gjakut, rrugėn e karrierės sė tyre e trasojnė kryekėput duke u mbėshtetur nė vlerat personale tė dėshmuara me kohė, dhe gati kurrė, nuk e eksponojnė frymėn garuese me tė tjerėt. Veprojnė kryekėput nė rrethin e ngushtė tė shokėve dhe miqve tė verifikuar. Meshkujt e kėtij grupi kanė nė vete diēka, tė themi ashtu si njė fasadė kamufluese dhe mbrojtėse. Gjithmonė veprojnė tė heshtur, tė ngurtė dhe tė tėrhequr, ndėrsa, gjatė kėsaj koha, sikur "shahist" tė vėrtetė, pa ndonjė pompozitet tė shprehur, planifikojnė "potezet" e ardhshme qė duhet t'i ndėrmarrin tė arrijnė gjer tek caku i dėshiruar. Me qėllim tė arritjes sė plotė tė synimeve tė tyre, kėta janė nė gjendje qė ta eliminojnė ekspozimin e tyre para tė tjerėve. Zakonisht, kurrė nuk i pėrzgjedhin profesionet qė i eksponojnė nė planė tė parė. Kanė dėshirė qė gjithnjė tė vendosin, por ja si tė eksponuar, por prapa kulisave dhe jashtė syve tė botės.
Partneriteti dhe familja: Nė dashuri, femrat e grupit tė gjakut "B" presin shumė njomėsi, kėnaqėsi, fat, besnikėri dhe pėrkujdesje tė partnerit ndaj tyre. Fillimisht janė tė dyshimtė, me ambicie dhe kėrkesa tė mėdha, andaj, shumė vėshtirė vendosin qė tė hyjnė nė ujėrat bashkėshortore. Kur veē vendosin tė martohen dhe bėhen nėna, janė tejet besnike dhe tė pėrkushtuara familjes. Ėshtė karakteristike pėr meshkujt e grupit tė gjakut "B", se nė pėrgjithėsi grat e tyre i nderojnė dhe i respektojnė pėrtej mase. Pėr gruan qė do tė vendosin ta pėrzgjedhin si partner tė jetės, asaj do t'ua sjellin ēdo gjė para kėmbėve duke e trajtuar si mbretėresh tė vėrtetė. Por, natyre e maskuar e meshkujve nga ky grup, do tė vjen nė shprehje tek te raporte emotive. Kur nuk kanė hasur nė partnerin e vėrtetė tė jetės, janė tė prirur pėr njėanshmėri dhe melankoli. Pėr ta, nė kėto momente, ėshtė mė lehtė tė ėndėrrojnė, se sa tė ballafaqohen me situatėn reale

GRUPI I GJAKUT "AB"

Femrat nga grupi gjakut "AB" jenė persona tė shkėlqyera. Janė tė ndjeshme ndaj tė tjerėve, ndėrsa ,cinizmi dhe ironia, ėshtė diēka e huaj pėr to. Nuk kanė kėrkesa specifike nė jetė dhe mund t'i takojnė cilido grup, sepse, shumė lehtė adaptohen ēdo rrethi dhe mentaliteti, duke pasur sukses qė nė kėtė shkrirje gjithnjė ta ruajnė individualitetin e vetė karakteristik. Kur kemi tė bėjmė me meshkujt e kėtij grupi tė gjakut, na duket sikur tek ta bėhet fėrkimi i dy karakteristikave tė shprehura si veēanti si pėr grupin "A" ashtu edhe "B". Mu pėr kėtė natyrė dytėshorė tė tyre, meshkujt me grupin e gjakut "AB" nuk munden aq lehtė tė adaptohen rrethanave tė reja me tė cilat ballafaqohen gjatė jetės. Nėse pėr shembull, kėta gjenden nė njė rreth tė dominuar nga personat me grupin e gjakut "A", atėherė, tek ata, mė sė shumti do tė shprehen karakteristikat e grupit tė gjakut "B" dhe anasjelltas. Partneriteti dhe familja: Femrat e grupit tė gjakut "AB" i adhurojnė meshkujt me prirje aventuriere, ndėrsa kėnaqen nė dashuri vetėm nėse ju lejohet qė ato tė mbeten mistike. Si nėna, janė tė lidhur me fėmijėt, por kėrkesat ndaj tyre nuk janė tė tepruara, dhe sillen nė suazat e raporteve normale. Kur kemi tė bėjmė me meshkujt nga grupi i gjakut "AB", specialiteti i tyre ėshtė vardisja. Janė "donzhuan" dhe lajkatarė tė vėrtetė, por, nė princip, tregohen tejet tė kėndshėm, vardisen nė mėnyrė substile duke shfaqur respekt tė sinqertė ndaj polit tė kundėrt. Sa do tė pajtohen kėta si dy anė tė kundėrta, me tė madhe varet nga partneri tjetėr. Ta zėmė, nėse e pėrzgjedhura e tij ėshtė nga grupi "A, ky do tė sillet sikurse me veti tipike si tė grupit tė gjakut "B" dhe e kundėrta.

_________________


F&F xsiempe..miss you!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://s'kom.com
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 21
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: Re: Dashuria sipas grupit te gjakut!   Sun May 31, 2009 2:51 pm

une ende nuk e di sepse ende jam e vogel per ta shikuar grupin e gjakut...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Lina
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 1525
Age : 26
Vendndodhja : Prishtina
Kenget e preferuara te Floricientes? : Te Siento
Disponimi i pergjithshem : 100 %
Registration date : 14/09/2008

MesazhTitulli: Re: Dashuria sipas grupit te gjakut!   Sun May 31, 2009 4:52 pm

puuuf nuk e di valla qfar grupi te gjakut ka ...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Libona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 7095
Age : 24
Vendndodhja : En qualquier pais donde lo encuentro mi prinicipe y mis favoritos..En lugar da haditas!
Kenget e preferuara te Floricientes? : Un enorme dragon,Te siento,Hay un cuento,Porque,Mi vestido azul,Chaval Chulito,1.2.3,y todas...
Disponimi i pergjithshem : alegra y triste
Registration date : 13/09/2008

MesazhTitulli: Re: Dashuria sipas grupit te gjakut!   Sun May 31, 2009 5:15 pm

as un bbeeeeeeee

_________________


F&F xsiempe..miss you!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://s'kom.com
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 21
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: Re: Dashuria sipas grupit te gjakut!   Tue Jun 02, 2009 11:20 pm

jo deeeeeee ufff
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Libona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 7095
Age : 24
Vendndodhja : En qualquier pais donde lo encuentro mi prinicipe y mis favoritos..En lugar da haditas!
Kenget e preferuara te Floricientes? : Un enorme dragon,Te siento,Hay un cuento,Porque,Mi vestido azul,Chaval Chulito,1.2.3,y todas...
Disponimi i pergjithshem : alegra y triste
Registration date : 13/09/2008

MesazhTitulli: Re: Dashuria sipas grupit te gjakut!   Fri Jun 26, 2009 4:06 am

sa keq...duhet me vet-hehehe

_________________


F&F xsiempe..miss you!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://s'kom.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Dashuria sipas grupit te gjakut!   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Dashuria sipas grupit te gjakut!
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Lediana Kapaj: Ndarja!
» Ora e dashurisė
» "Tė vrarėt" sipas KiE-sė, jetojnė tė gjallė nė Pejė
» Ēdo gjė qė ka tė bėj me zgjedhjet lokale nė Kosovė
» Sipas serbėve, Flamuri ynė para Skenderbeut, paska pasur mbi shqiponjė njė kryq

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Florencia Bertotti Kosovo - FBK :: Te tjera :: Te tjera-
Kėrce tek: