ForumForum  PortaliPortali  Lajme rreth Nini-t  RegjistrohuRegjistrohu  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  
Lusim antaret qe te jene sa me aktiv ne forum, dhe te postojn sa me shume, sepse kohve te fundit jemi duke u bere te kontrolluar nga menagjeri i Florencia Bertottit, Florit. Ju lusim qe te keni parasysh kete dhe te jeni sa me aktiv ne postimin e mesazheve, natyrisht pa i thyer rregullat. Nese ka ndonje antar qe nuk eshte i kenaqur me forumin, le te lajmerohet ne forum, dhe le te shpreh pakenaqesite e tij. Ata qe jane sa me aktiv, do selektohen me shume ne letren qe do dergohet tek Florencia Bertotti.

Share | 
 

 MArtes ne pleqri

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Libona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 7095
Age : 24
Vendndodhja : En qualquier pais donde lo encuentro mi prinicipe y mis favoritos..En lugar da haditas!
Kenget e preferuara te Floricientes? : Un enorme dragon,Te siento,Hay un cuento,Porque,Mi vestido azul,Chaval Chulito,1.2.3,y todas...
Disponimi i pergjithshem : alegra y triste
Registration date : 13/09/2008

MesazhTitulli: MArtes ne pleqri   Sun May 31, 2009 6:26 pm

Martesė nė pleqėri

Kanė 4 vite bashkė, por u duket sikur kanė njė jetė tė tėrė. Hasan dhe Nebile Fejzo rrėfejnė martesėn nė pleqėri, kokėēarjet me tė afėrmit dhe paragjykimet shoqėrore.
Tė martohesh nė pleqėri ėshtė se ē’ėshtė! Nė fillim, Hasan Fejzo, burrė shtatmadh me njė mal thinja nė kokė, nuk e kishte fort qejf kėtė muhabet. Por, hajde dhe fol me tė sot! Kur po u afrohet tė 80-ave, ai thotė se ka bėrė mirė qė ka dėgjuar llafin e tė afėrmve. Ai ėshtė martuar me zonjėn Nebile katėr vite mė parė, nė njė kohė kur as nuk i shkonte mė nė mendje t’i hynte kėsaj valleje. Nė fakt, nuk e pati aspak tė lehtė. Nė njė krah nuk e linin rehat njerėzit e gruas sė parė, e cila kishte vetėm pak kohė qė ishte ndarė nga jeta.


Nė krahun tjetėr nuk e linin rehat njerėzit e tij mė tė afėrt, qė donin ta martonin me zor. Po edhe vetė ishte ca i dyzuar; i dukej vetja ca si shumė i moshuar pėr tė marrė Napolonin edhe njėherė. Kjo dhe ca arsye tė tjera madhore e stepnin qė tė mos thoshte “Po” menjėherė. Llafet e njerėzisė se, njė burrė i moshuar po lidh kurorė me njė grua shumė mė tė re nė moshė se ai vetė, nuk e linin tė qetė sedrėn e Hasanit.

Por, nė fund bėri si bėri dhe Hasani vendosi ta heqė vallen si di vetė, por tani jo mė me ceremoni, por me njė darkė tė thjeshtė ku mblodhi miqtė e tij mė tė afėrt. Qė nga ajo ditė e deri mė sot, kanė kaluar paq 4 vite martesė, tė cilat ai dhe zonja Nebile vazhdojnė t’i shijojnė sikur tė jenė nė muaj mjalti. Madje shkojnė aq mirė sa habisin edhe njerėzinė qė u kalon pranė dhe kėpusin pas shpatullave ndonjė mufkė, si pėr tė prishur syrin e keq. “Nė fillim as qė e kam menduar se do tė martohesha pėrsėri, por ishin kushtet qė mė detyruan tė marrė njė hap tė tillė. Isha nė njė trysni tė madhe.

Nė njėrėn anė nisėn kokėēarjet me njerėzit e gruas sė parė. Ata nuk mund ta pranonin dot faktin qė unė po martohesha sėrish dhe, aq mė shumė, pa u mbushur njė vit nga ndarja nga jeta e bashkėshortes. Mandej ishin njerėzit e mi qė nuk mund tė mė shikonin dot vetėm. Ata donin qė sa tė isha gjallė unė, tė kisha njė krah ku tė mbėshtetesha”. Kėtu, 78-vjeēari nis e sikletoset ca, e fillon e djersit. I ėshtė dashur tė luftojė me mullinjtė e erės.

Po tani ēdo gjė ka kaluar, e duket sikur njerėzit janė mėsuar me shtrėngimin krahėpėrkrah tė Hasanit dhe Nebilesė. Mė shumė se burrė e grua, ata janė miq tė mirė. Nebileja ėshtė 26 vite mė e re se bashkėshorti i saj, por kjo pėr tė nuk ka pikė rėndėsie. Ashtu sikurse Hasani, edhe 52-vjeēarja ka pasur presione tė forta nga rrethi familjar, i cili e kishte tė vėshtirė tė pranonte lidhjen e ēiftit, kjo edhe pėr shkak tė diferencės sė madhe qė ata kishin me njėri-tjetrin.

Por njerėzit kanė punėn e tyre. Pėrtej paragjykimeve, Nebileja pohon se i duket jo sikur ka katėr vite martesė me Hasanin, por sikur tė ketė kaluar me tė njė jetė tė tėrė. “Unė nuk mund tė vdes fillikat, vetėm se zotėroj disa toka dhe se do mė duhet medoemos t’ia trashėgoj dikujt. Nėse iki nga kjo jetė, unė nuk do tė gėzoj asgjė.

Kėshtu qė nuk e kam parė me kėtė sy martesėn e dytė. Unė e bėra njė gjė tė tillė, sepse kisha nevojė pėr njė person nė krah, dhe e them prapė qė kam bėrė shumė mirė, aq sa nė fillim mendoja se do tė pendohesha”, - ndėrhyn Hasani nė bisedė, duke kujtuar telashet qė ka kaluar nė fillimet e martesės me zonjėn Nebile. Sigurisht qė tė dy do tė dėshironin qė ta finalizonin lidhjen me ceremoni martesore.

Por, sikurse e thamė, rrethanat ishin tė tilla sa vallet dhe lodrat do tė ishin tė tepėrta. Nebileja gjen kohė dhe shkėputet nga puna sapo i krijohet mundėsia. Ajo nuk ka dalė ende nė pension dhe pėr momentin punon me kohė tė pjesshme nė njė dyqan konfeksionesh. Punon 4 orė, pasi kėrkon t’i qėndrojė sa mė pranė bashkėshortit tė saj.

Por, edhe Hasani nuk ėshtė pasiv. Gjatė ditės ai lexon, ndėrkohė qė del shpesh tė shėtisė, pasi mjeku e ka kėshilluar tė bėjė njė jetė aktive pėr tė mbajtur nė parametra normale rrahjet e zemrės. Nga martesa e parė, Hasani nuk u gėzua dot me njė fėmijė. Por tani si dhuratė nė pleqėri, atij i ėshtė bėrė krah vajza e vetme e Nebilesė, e cila nuk harron ta marrė ngaherė nė telefon. Kjo, nė njė anė e ka bėrė burrė tė lumtur, ndėrsa nuk pėrton qė shembullin e tij t’ua pėrcjellė edhe tė moshuarve tė tjerė, tė cilėt bėjnė mirė tė lėnė pas paragjykimet.

Shtėpia ku banojnė Hasani dhe Nebileja gjendet diku nė qendėr tė Tiranės. Ata jetojnė nė njė banesė tė mobiluar me shumė shije. Ajo ēka tė bie nė sy ėshtė biblioteka e vendosur diku nė qendėr, nga numėrohen mė shumė se 100 tituj librash artistikė dhe teknikė, dhe kuptojmė se leximi ėshtė njė nga kėnaqėsitė e Hasanit.

Pėrballė saj janė 2 piktura tė prindėrve tė tij tė punuara nė vaj. Ato i ka pikturuar Muharremi, vėllai i tij, tė cilin e njohim si regjisorin e 2 kryeveprave; “Kapedani” dhe “Mėsonjėtorja”. Hasani krenohet me vėllanė dhe djalin e tij, tė cilėt e kanė ndryshuar dhe rrjedhėn e familjes duke ndjekur rrugėn e artit.

Nė njė kėnd tė dhomės, Nebileja ruan me fanatizėm tė gjitha fotot e familjes sė bashkėshortit. Hasani nuk harron tė pėrmendė me krenari rrėnjėt e familjes sė tij, e cila ėshtė nga Erseka. Babai i tij, Flamuri, ka punuar nė Amerikė pėr vite me radhė nė fillim tė shekullit tė 19-tė dhe me kthimin e tij gjatė kryengritjes sė Vlorės, u vendos nė Ersekė, atje ku investuan dhe tė ardhurat.

_________________


F&F xsiempe..miss you!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://s'kom.com
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 21
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: Re: MArtes ne pleqri   Tue Jun 02, 2009 11:20 pm

okkkkk... very well
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Libona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 7095
Age : 24
Vendndodhja : En qualquier pais donde lo encuentro mi prinicipe y mis favoritos..En lugar da haditas!
Kenget e preferuara te Floricientes? : Un enorme dragon,Te siento,Hay un cuento,Porque,Mi vestido azul,Chaval Chulito,1.2.3,y todas...
Disponimi i pergjithshem : alegra y triste
Registration date : 13/09/2008

MesazhTitulli: Re: MArtes ne pleqri   Thu Jun 25, 2009 1:06 am

yes /...it's so romanticc

_________________


F&F xsiempe..miss you!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://s'kom.com
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 21
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: Re: MArtes ne pleqri   Thu Jun 25, 2009 3:41 pm

Yes but is loving...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Libona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 7095
Age : 24
Vendndodhja : En qualquier pais donde lo encuentro mi prinicipe y mis favoritos..En lugar da haditas!
Kenget e preferuara te Floricientes? : Un enorme dragon,Te siento,Hay un cuento,Porque,Mi vestido azul,Chaval Chulito,1.2.3,y todas...
Disponimi i pergjithshem : alegra y triste
Registration date : 13/09/2008

MesazhTitulli: Re: MArtes ne pleqri   Fri Jun 26, 2009 3:27 am

love is everything-only love can be you happy 4ever

_________________


F&F xsiempe..miss you!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://s'kom.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: MArtes ne pleqri   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
MArtes ne pleqri
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Florencia Bertotti Kosovo - FBK :: Te tjera :: Te tjera-
Kėrce tek: