ForumForum  PortaliPortali  Lajme rreth Nini-t  RegjistrohuRegjistrohu  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  
Lusim antaret qe te jene sa me aktiv ne forum, dhe te postojn sa me shume, sepse kohve te fundit jemi duke u bere te kontrolluar nga menagjeri i Florencia Bertottit, Florit. Ju lusim qe te keni parasysh kete dhe te jeni sa me aktiv ne postimin e mesazheve, natyrisht pa i thyer rregullat. Nese ka ndonje antar qe nuk eshte i kenaqur me forumin, le te lajmerohet ne forum, dhe le te shpreh pakenaqesite e tij. Ata qe jane sa me aktiv, do selektohen me shume ne letren qe do dergohet tek Florencia Bertotti.

Share | 
 

 Sa mir e njihni njeri tjetrin???

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Libona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 7095
Age : 24
Vendndodhja : En qualquier pais donde lo encuentro mi prinicipe y mis favoritos..En lugar da haditas!
Kenget e preferuara te Floricientes? : Un enorme dragon,Te siento,Hay un cuento,Porque,Mi vestido azul,Chaval Chulito,1.2.3,y todas...
Disponimi i pergjithshem : alegra y triste
Registration date : 13/09/2008

MesazhTitulli: Sa mir e njihni njeri tjetrin???   Sun Jun 07, 2009 3:45 am

Sa mirė e njihni njėri-tjetrin
Sa mirė e njihni veten? Sa i mirė ėshtė komunikimi me seksin tjetėr? Mbi marrėdhėniet burrė-grua janė bėrė shumė studime. Ndonjėherė shkencėtarėt dalin nė pėrfundime befasuese. Zbuloni se ēfarė urrejnė mė shumė bashkėshortėt tek njėri-tjetri!
Vlen njėsoj si pėr burrat dhe gratė: Partneri vjen nga njė planet tjetėr
Ēfarė shkakton mė shpesh zemėrim nė ēift? Nuk e kuptojnė mė njėri-tjetrin, apo janė problemet financiare? Edhe kur njė lidhje martesore ka mbijetuar, jo rrallė takojmė famėkeqen “prishje e lidhjes pėr arsye tė monotonisė”.
E vėrteta ėshtė se pas kėtyre qėndrojnė kryesisht arsye pa rėndėsi, tė cilat ia marrin frymėn dalėngadalė dashurisė.

Ēfarė nervozon gratė:
Nuk mė thotė asnjėherė se sa e rėndėsishme jam pėr tė
Mė duhet gjithmonė tė sistemoj shtėpinė pasi ai di vetėm tė bėjė lėmsh
Nuk mė kujtohet hera e fundit qė mė ka sjellė lule

Ēfarė nervozon burrat:
Gjithmonė do tė dijė ēdo gjė pėr mua
Kur bėn shopping mė duhet ta pres me orė tė tėra
Shpik gjithmonė ndonjė punė qė duhet ta bėj unė

Ėshtė njė konflikt, pėr tė cilin Psikologjia njeh tre shkaktarė kryesor: “Burrat dhe gratė flasin dhe jetojnė shpesh pranė dhe njėkohėsisht kalimthi me njėri-tjetrin”.

1. Komunikimi
Ndėrsa bisedat e grave nė shumicėn e rasteve nevojiten pėr tė shprehur ndjenjat e tyre, pėr burrat bisedat janė pėr tė shkėmbyer informacion. Klasike ėshtė situata: Ajo shkon nė sallon bukurie dhe kthehet me njė “look” tė ri nė shtėpi.
Ai konstaton pa asnjė lloj shprehje: “Oh, ishe nė floktore sot”. Kėtė ajo e di edhe vetė dhe do tė donte mė mirė tė dėgjonte: “Zemėr, dukesh fantastike”.

2. Pritshmėria nga partneri
Nga dashuria pa kushte e fillimit, ku vlente qė ta zbuloje dhe ta bėje pėr vete tjetrin pa rezerva apo kufizime, zhvillohen me kalimin e kohės qėndrime pritshmėrie, tė cilat duhet t’i pėrmbushė partneri.
Nėse ai s’e bėn kėtė, i duhet tė ndryshojė. Kjo ēon thuajse nė mėnyrė tė pashmangshme – pavarėsisht nga seksi – nė reagim mbrojtės.

3. Stresi
Faktori i tretė vjen nga jashtė dhe quhet stresi i pėrditshėm. Njė studim i Universitetit zviceran Fribourg – sipas periodikut Psikologjia sot – tregon se rreth 25 % e ēifteve jetojnė nė njė lidhje jo tė lumtur.
Nėse njė lidhje qėndron pėr njė kohė tė gjatė, kjo pėrqindje mund tė shkojė deri nė 50%. Mė tė ndjeshėm ndaj njė lidhje jo tė lumtur janė partnerėt qė flasin pak me njėri-tjetrin, por qė tė dy akuzojnė pėr njė mbingarkesė tė madhe stresi.
Dhe nė vend qė ta pėrballojnė sė bashku kėtė stres, “gatuan secili gjellėn e vet “. Lidhja mbetet, nė kėtė mėnyrė, nė mes tė rrugės. Dhe si pėrfundim kthehen nė tė panjohur pėr njėri-tjetrin.

Ēfarė duhet bėrė?
Zgjidhja tingėllon e thjeshtė dhe quhet pranim. Kjo zgjidhje ėshtė terapia e pėrdorur nga profesorėt amerikan tė psikologjisė Neil S. Jacobson dhe Andrew Christwnsen.

Hapi i parė: Tė pranosh nėpėrmjet tė kuptuarit
Partnerėt tė cilėt i hedhin njėri-tjetrit akuza, natyrisht qė besojnė se tjetri bėn diēka tė gabuar. Sipas Christwnsen dhe Jacobson ēifti duhet tė pėrpiqet ta shohė problemin nga njė kėndvėshtrim tjetėr.
Nuk duhen diskutuar si tė vėrteta veset negative tė hamendėsuara tė partnerit. Pėrpiquni ta kuptoni dhe tė zbuloni motivet e vėrteta tė problemit pėr t’u ēliruar nga paragjykimet.

Hapi i dytė: Pranim nėpėrmjet ndjenjės
Kush i thotė bashkėshortit apo bashkėshortes pas njė zėnke tė fortė, se tani ndihet i vetmuar dhe qė do tė donte qė partneri ta mbėshtillte nė krah? Kjo mund tė konsiderohet si dobėsi, por prej saj mund tė nxirren avantazhe.
Apo mė mirė t’i kthehesh me ashpėrsi dhe mė nė fund je mė i plagosur se asnjėherė tjetėr. Kėto ankthe, sipas mendimit tė ekspertėve, duhen kaluar. Kush hapet, i jep mundėsinė tjetrit tė reagojė me mirėkuptim dhe ndjenjė.
"Nuk bėhet fjalė tė fitosh kundrejt tjetrit. Nė ēift duhet tė qėndrojė nė qendėr zgjidhja e pėrbashkėt e problemit. Nė fund tė fundit, pėrse na nevojitet partneri?", pyet Profesor A. Christwnsen.

Ai flet pak – ajo shumė
Si kusht vlen – dhe pėr kėtė janė tė gjithė ekspertėt nė njė mendje – gatishmėria pėr komunikim. Dhe kėtu duket qė seksi "i fortė" ka ende deficite.
Sipas statistikave njė nė katėr gra shprehen: "Mė nervozon tek partneri im qė flet shumė pak me mua“. Po burrat? 23,8 % thonė: "Mua mė nervozon fakti qė duhet tė telefonoj gjithmonė nėse ndonjėherė mė duhet tė vonohem". Nuk ka asnjė shenjė, qė ky fakt me kalimin e kohės do tė ndryshojė shumė midis burrit dhe gruas.

Trego interes pėr botėn e partnerit tuaj dhe gjithmonė kėrkoni nė mėnyrė tė vetėdijshme afėrsinė emocionale: kėshtu pėrballohen si ēift vėshtirėsitė e vazhdueshme.

_________________


F&F xsiempe..miss you!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://s'kom.com
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 21
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: Re: Sa mir e njihni njeri tjetrin???   Mon Jun 08, 2009 6:02 pm

graciassssss
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Lina
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 1525
Age : 26
Vendndodhja : Prishtina
Kenget e preferuara te Floricientes? : Te Siento
Disponimi i pergjithshem : 100 %
Registration date : 14/09/2008

MesazhTitulli: Re: Sa mir e njihni njeri tjetrin???   Wed Jun 10, 2009 2:22 pm

interesant dhe te verteta
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Libona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 7095
Age : 24
Vendndodhja : En qualquier pais donde lo encuentro mi prinicipe y mis favoritos..En lugar da haditas!
Kenget e preferuara te Floricientes? : Un enorme dragon,Te siento,Hay un cuento,Porque,Mi vestido azul,Chaval Chulito,1.2.3,y todas...
Disponimi i pergjithshem : alegra y triste
Registration date : 13/09/2008

MesazhTitulli: Re: Sa mir e njihni njeri tjetrin???   Sat Jun 20, 2009 1:00 pm

me vjen mir

_________________


F&F xsiempe..miss you!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://s'kom.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Sa mir e njihni njeri tjetrin???   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Sa mir e njihni njeri tjetrin???
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Esat Ahmeti:Ai qė nuk e njeh veten, nuk mund ta njohė as tjetrin

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Florencia Bertotti Kosovo - FBK :: Te tjera :: Te tjera-
Kėrce tek: