ForumForum  PortaliPortali  Lajme rreth Nini-t  RegjistrohuRegjistrohu  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  
Lusim antaret qe te jene sa me aktiv ne forum, dhe te postojn sa me shume, sepse kohve te fundit jemi duke u bere te kontrolluar nga menagjeri i Florencia Bertottit, Florit. Ju lusim qe te keni parasysh kete dhe te jeni sa me aktiv ne postimin e mesazheve, natyrisht pa i thyer rregullat. Nese ka ndonje antar qe nuk eshte i kenaqur me forumin, le te lajmerohet ne forum, dhe le te shpreh pakenaqesite e tij. Ata qe jane sa me aktiv, do selektohen me shume ne letren qe do dergohet tek Florencia Bertotti.

Share | 
 

 Pse burri nuk thot "te dua"???????

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Libona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 7095
Age : 24
Vendndodhja : En qualquier pais donde lo encuentro mi prinicipe y mis favoritos..En lugar da haditas!
Kenget e preferuara te Floricientes? : Un enorme dragon,Te siento,Hay un cuento,Porque,Mi vestido azul,Chaval Chulito,1.2.3,y todas...
Disponimi i pergjithshem : alegra y triste
Registration date : 13/09/2008

MesazhTitulli: Pse burri nuk thot "te dua"???????   Sun Jun 07, 2009 3:55 am

Pse burri nuk thotė “Tė dua!” ?
Ėshtė shkruar shumė tashmė mbi pėrtesėn e burrave nė tregimin e xhentilesės ndaj grave. Burrat duket sikur pėrtojnė t’u thonė grave fjalė tė bukura, tė ėmbla e joshėse. Pavarėsisht gjithė atyre qė janė shkruar, deri mė tani nuk kam rastisur ndonjė shkrim qė tė tregojė mbi shkaqet qė ēojnė burrat tė jenė tė tillė. Ndoshta ėshtė mė e lehtė tė kuptojmė siuatėn duke e analizuar me shembuj konkretė.

Nė lidhjet bashkėshortore sa tė mira, ka edhe vėshtirėsi. Tani, po ndajmė me ju nė mėnyrė tė pėrmbledhur, njė letėr tė dėrguar nga njw lexues.

Nėse dikush nė kuletėn e tij ka 100 mijė lekė dhe i harxhon menjėherė, atėherė a i mbeten atij lekė nė xhep? Nė fakt, si burrat, ashtu edhe gratė ushqejnė brenda tyre njė dashuri reciproke ndaj njėri tjetrit; por qė kjo nuk ėshtė e pafund. Nėse harxhohet nga tė dy, ajo mbaron. Nė kėtė ēast, si mund tė shkoj njeriu e t’i thotė bashkėshortit/ bashkėshortes qė “Unė tė dua!”?!
Nė kėtė shkrim do tė pėrpiqemi tė analizojmė situatėn me syrin e burrave, qė edhe gratė disa gjėra t’i kuptojnė ndoshta mė mirė.

Burrat, kanė pėr natyrė qė tė falin gabimet qė bėhen ndaj tyre, por kurrė nuk falin padrejtėsitė ndaj tė afėrmve, familjarėve apo miqve. Pra, nėse njė grua nuk respekton prindėrit e burrit, familjarėt e tij, miqtė dhe tė ftuarit, atėherė kėtu mbaron dashuria dhe respekti nė ēift. Kur them kėtė, nuk e pėrgjithėsoj me tė gjitha gratė; ka shumė tė tilla qė respektojnė familjen e bashkėshortit dhe ushqejnė njė dashuri dhe respekt tė madh pėr ta, duke forcuar akoma mė shumė lidhjet nė familje. Por, ka edhe nga ata gra tė cilat mbajnė qėndrime shumė tė ēuditshme kundrejt familjarėve tė bashkėshortit, e kryesisht ndaj vjehrrit dhe vjehrrės. Kėtė po e ilustrojmė me disa shembuj qė kemi parė nė mjediset qė jetojmė:
Ėshtė njė ngjarje e jetuar rreth 20-25 vjet mė parė. Lezuesi shkruan: Ishim njė grup shokėsh shumė tė ngushtė prej 6-7 vjetėsh. Takoheshim ēdo javė, me rradhė nė shtėpinė e secilit. Mes nesh ishte njėri qė nė familje jetonte probleme me gruan. Kur vinte rradha pėr tu mbledhur nė shtėpinė e tij, ai gjithmonė i shmangej. Njė javė mė parė, tė mbledhur nė shtėpinė time, shokėt pyetėn se ku do tė takoheshin javėn e ardhshme. Miku jonė, qė pas njė jave i takonte tė mblidheshim nė shtėpinė e tij, u hodh dhe tha: Tė takohemi kėtu e unė t’ju sjell njė dash qė ta pjekim nė hell.

Kjo gjė u pėrsėrit edhe nė takimin tjetėr kur rradha i erdhi atij pėrsėri. Kėsaj here, ai tha qė kishte njė shtėpi tė vjetėr tė babait dhe se mund tė takoheshin atje. Kur shkuam atje, ishte njė shtėpi shumė e vjetėr dhe e shkatėrruar. Miku jonė u mėrzit shumė pėrballė asaj situate.

Njė grua qė nuk kujdeset pėr anėn e bashkėshortit, sado punė tė bėjė e sado e pastėr tė jetė, duket sikur nuk vlen. Kjo ėshtė e vlefshme edhe pėr anėn tjetėr. Sado i shkathėt e shtėpiak tė jetė njė burrė, nuk vlen aspak nėse nuk i respekton tė afėrmit gruas. Sipas traditės shqiptare, ėshtė mė e lehtė tė thotė gruaja “se nuk e le burri tė shkojė diku” sesa tė thotė burri se “nuk mė lė gruaja tė vij”. Situata e dytė kthehet nė komike.

Njė tjetėr ngjarje:

Kėtė ma ka treguar njė miku im biznesmen. Ai vijon nė kėtė mėnyrė: Njė ditė, ime shoqe telefonoi nė dyqan. Foli me njė zė mjaft tė qetė dhe tha: “Si po tė shkon puna? Ēfarė po bėn? Kur dėgjova zėrin e saj tė qetė, edhe unė ju pėrgjigja me tė njėjtin tonė: “Mirė zemėr, ja nė punė. Ti si je?”. Mė pyeti tėrė delikatesė: “Ē’tė tė gatuaj pėr darkė?”. Ti e di. Kė nevojė tė tė sjell ndonjė gjė”- thashė. Qė tė ishte diēka e mirė, mė porositi qė tė merrja bėrxolla. Mė pas nisa tė mendoja se ime shoqe asnjėherė nuk sillej kaq mirė. Ē’e kishte gjetur vallė? Duhet tė ketė diēka, por nejse, e kuptoj kur tė shkoj nė shtėpi- thashė. Kur shkova nė shtėpi, pashė qė kishte ardhur vjehrra.

Pas kėsaj ngjarjeje, kaluan disa ditė dhe krejt ashtu papritur e mora gruan nė telefon dhe e pyeta se si ishte. “Nuk jam aspak mirė”, mė tha. “Po nė darkė, ēfarė do tė na gatuash”, e pyeta. “Petulla nė ujė” tha ajo me njė zė tė ngritur. Aty kuptova qė nė shtėpi kishte ardhur nėna ime.

Shkojmė nga vėllai sonte?

Njė miku jonė tregon: Njė natė i thashė gruas: Bėhemi gati tė shkojmė sonte nga vėllai?. Gruaja, me njė zė tė lartė u pėrgjigj: “Nuk mundem. Gjithė ditėn kam bėrė punė e jam lodhur. Nuk kam fuqi tė ngrihem”. Jo e dashur,- i thashė, unė po thoja tė shkojmė nga shtėpia e vėllait tėnd. Gruaja, u zbut dhe tha: “Mirė atėherė, bėju gati se nuk do tė qėndrojmė gjatė”.

_________________


F&F xsiempe..miss you!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://s'kom.com
Lina
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 1525
Age : 26
Vendndodhja : Prishtina
Kenget e preferuara te Floricientes? : Te Siento
Disponimi i pergjithshem : 100 %
Registration date : 14/09/2008

MesazhTitulli: Re: Pse burri nuk thot "te dua"???????   Mon Aug 24, 2009 5:26 pm

kush more ka thon qe nuk thot burri te dua ... ahahaha thojn valla edhe burrat


se po pritoj me lexu qeto nalt se qenka shum
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Libona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 7095
Age : 24
Vendndodhja : En qualquier pais donde lo encuentro mi prinicipe y mis favoritos..En lugar da haditas!
Kenget e preferuara te Floricientes? : Un enorme dragon,Te siento,Hay un cuento,Porque,Mi vestido azul,Chaval Chulito,1.2.3,y todas...
Disponimi i pergjithshem : alegra y triste
Registration date : 13/09/2008

MesazhTitulli: Re: Pse burri nuk thot "te dua"???????   Tue Aug 25, 2009 5:28 pm

haha..neyse...pse a e ki provo ti aa??ajjaahahah..spo di ...ka burra t;ndyrhsme

_________________


F&F xsiempe..miss you!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://s'kom.com
Lina
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 1525
Age : 26
Vendndodhja : Prishtina
Kenget e preferuara te Floricientes? : Te Siento
Disponimi i pergjithshem : 100 %
Registration date : 14/09/2008

MesazhTitulli: Re: Pse burri nuk thot "te dua"???????   Tue Aug 25, 2009 5:44 pm

Libona shkruajti:
haha..neyse...pse a e ki provo ti aa??ajjaahahah..spo di ...ka burra t;ndyrhsme
po moj a nuk pe di a edhe femij kam ahhah ahaha

un njoh shum gra edhe ato tregojn ...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Libona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 7095
Age : 24
Vendndodhja : En qualquier pais donde lo encuentro mi prinicipe y mis favoritos..En lugar da haditas!
Kenget e preferuara te Floricientes? : Un enorme dragon,Te siento,Hay un cuento,Porque,Mi vestido azul,Chaval Chulito,1.2.3,y todas...
Disponimi i pergjithshem : alegra y triste
Registration date : 13/09/2008

MesazhTitulli: Re: Pse burri nuk thot "te dua"???????   Tue Aug 25, 2009 5:55 pm

ahahaha

ani bash miir

_________________


F&F xsiempe..miss you!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://s'kom.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Pse burri nuk thot "te dua"???????   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Pse burri nuk thot "te dua"???????
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Naile Zhupani: "KOSOVES" - poezi nga Arshi Pipa
» Adelina Dardha: Poezi " E ėmbla ime nėnė" Gezuar nėnė diten e lindjes sot me 14 Shkurt. Me mall tė puth.
» Shaban Cakolli:Aksion humanitar i "Im- Zeichen- der-Liebe" dhe "Dibranit-transport" pėr invalidėt e luftės sė Kosovės
» Nė Filadelfia u promovua libri "Pėrjetė me ty" i autorit Ivzi Ēipuri (1)
» Iren Papas: NĖ KUVENDIM ME MITET (Prof. Dr.ADRIATIK KALLULLI mbi librin e Irena Gjonit "Marredhenie te miteve dhe kuiteve te Bregdetit ...

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Florencia Bertotti Kosovo - FBK :: Te tjera :: Te tjera-
Kėrce tek: