ForumForum  PortaliPortali  Lajme rreth Nini-t  RegjistrohuRegjistrohu  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  
Lusim antaret qe te jene sa me aktiv ne forum, dhe te postojn sa me shume, sepse kohve te fundit jemi duke u bere te kontrolluar nga menagjeri i Florencia Bertottit, Florit. Ju lusim qe te keni parasysh kete dhe te jeni sa me aktiv ne postimin e mesazheve, natyrisht pa i thyer rregullat. Nese ka ndonje antar qe nuk eshte i kenaqur me forumin, le te lajmerohet ne forum, dhe le te shpreh pakenaqesite e tij. Ata qe jane sa me aktiv, do selektohen me shume ne letren qe do dergohet tek Florencia Bertotti.

Share | 
 

 Shkaktarėt e mospajtimeve nė martesė...

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 21
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: Shkaktarėt e mospajtimeve nė martesė...   Tue Jun 09, 2009 11:11 pm

Megjith ėndėrrat romantike dhe qėllimet e mira - shumė njerėz tė rinj hyjnė nė martesė si analfabetė tė plotė bashkėshortor. Po qėse pėrkujtohemi se njė lidhje tė tillė tė ndieshme dhe gjembore siē ėshtė martesa, plotėsisht ia braktisim rastit, do tė shohim se ėshtė ēudi e vėrtetė qė ndarjet nė martesa nuk e tejkalojnė shifrėn prej gjashtėmbėdhjet pėrqindve...

MosoajtimetHulumtimet e shumta mbi shkaqet e dėshtimit nė jetėn bashkėshortore tregojnė se mospėrshtatja seksuale ėstė njė nga motivet kryesore pėr prishje tė kurrorės nė SHBA.
Dr. Pol Popno, drejtor i institutit pėr raporte familjare nė Los Angeles, njė sėrė vitesh i ka kushtuar studimit tė problemeve tė jetės bashkėshortore nė Amerikė. Duke e studiuar "historinė e sėmundjes" tė mijėra e mijėra martesave tė shkatėrruara, dr. Popno e pėrpiloi kėtė "rang - listė" tė shkaktarėve tė mospajtimeve:

1. Mospėrshtatja seksuale.
2. Mospėrshtatja nė aspektin e shfrytėzimit tė kohės sė lirė.
3. Vėshtėrsitė materiale.
4. Anomalitė trupore dhe shpirtėrore.

Ishte e vėshtirė tė parashikohet fakti se nė regjistrin e dr. Popnoit mospėrshtatja seksuale vjenė nė vend tė parė, pėrderisa, p.sh., vėshtėrsitė materiale tek nė vend tė tretė!
Se megjithatė ėshtė ashtu na vėrtetojnė edhe shumė ekspertė tjerė. Njė avokat me renome, nga Amerika, njeri qė kishte dėgjuar rrėfimet e mijėra bashkėshortėve kohė mė parė, deklaroi se "nė nėntė nga dhjetė martesat e dėshtuara shkaktar ėshtė problemi i natyrės seksuale."
"Ska dyshim se seksi e luan rolin mė tė rėndėsishėm nė jetėn e njeriut", tha psikologu i njohur John Votson. "Ai padyshim ėshtė edhe shkas mė i shpeshtė pėr kurrorė thyerrjet e shumta."
Deklarata tė tilla kam dėgjuar edhe nga goja e shumė kursistėve tė kurseve tė mia. Duke i dėgjuar, i pyeta se a nuk ėshtė mjerruese qė nė shekullin e njėzetė, kur para vetes kemi njė det tė librave dhe doracakėve seksologjike, martesat dėshtojnė vetėm pėr shkak qė vetes ia lejojmė mosdijen apsolute mbi impulsin themelor tė natyrshėm!
Ja se ēka thotė mbi kėtė dr. Oliver Baterfildi, drejtues i kėshillimores bashkėshortore tė New Yorkut:
"Nuk mė ėshtė dashur shumė qė tė kuptoj - se megjith ėndėrrat romantike dhe qėllimet e mira - shumė njerėz tė rinj hyjnė nė martesė si analfabetė tė plotė bashkėshortor. Po qėse pėrkujtohemi se njė lidhje tė tillė tė ndieshme dhe gjembore siē ėshtė martesa, plotėsisht ia braktisim rastit, do tė shohim se ėshtė ēudi e vėrtetė qė ndarjet nė martesa nuk e tejkalojnė shifrėn prej gjashtėmbėdhjet pėrqindve. Shumė ka bashkėshortė qė vazhdojnė tė jetojnė sė bashku, edhepse pikėrisht janė bėrė tė t'huajsuar ndaj njėri tjetrit. Jeta e tyre ėshtė ferrė i vėrtet."
"Martesat fatlume", vazhdon Baterfildi, "rrallė herė janė fryte tė rastit ngase martesa ėshtė institutė qė - si edhe realizimi arkitektonik, duhet tė ndėrtohet me plan dhe nė mėnyrė inteligjente. Fati bashkėshortor nuk varet vetėm nga mardhėnjet seksuale, por nėse ato nuk janė tė kėnaqshme edhe gjitha tė tjerat do tė shkojnė nė rrugė tė gabuar. Turpin seksual duhet ta zėvendėsojmė me aftėsinė qė sinqerisht dhe haptazi tė bisedojmė me bashkėshortin mbi problemet qė na mundojnė. Nė kėtė, kuptohet do t'na ndihmoj mė sė shumti ndonjė libėr mirė i shkruar mbi sesualitetin njerėzor."

Pra, rregulli i pestė pėr martesė tė lumtur thotė:

Lexoni ndonjė libėr tė mirė mbi seksin nė martesė.

Pesė kėshilla pėr jetė tė lumtur bashkėshortore:

1. Mos kundėrshtoni.
2. Mos u pėrpjekni qė ta ndryshoni partnerin bashkėshortor.
3. Tregoni kujdes pėr gjėra tė imta.
4. Bėhuni tė sjellshėm dhe dashamirės ndaj pėrcjellėsit tuaj jetėsor
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Lina
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 1525
Age : 26
Vendndodhja : Prishtina
Kenget e preferuara te Floricientes? : Te Siento
Disponimi i pergjithshem : 100 %
Registration date : 14/09/2008

MesazhTitulli: Re: Shkaktarėt e mospajtimeve nė martesė...   Wed Jun 10, 2009 8:10 am

I kam lexua r dhe keto ne gazet dhe po jan disa shkaktar ne martes
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Libona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 7095
Age : 24
Vendndodhja : En qualquier pais donde lo encuentro mi prinicipe y mis favoritos..En lugar da haditas!
Kenget e preferuara te Floricientes? : Un enorme dragon,Te siento,Hay un cuento,Porque,Mi vestido azul,Chaval Chulito,1.2.3,y todas...
Disponimi i pergjithshem : alegra y triste
Registration date : 13/09/2008

MesazhTitulli: Re: Shkaktarėt e mospajtimeve nė martesė...   Sat Jun 20, 2009 1:10 pm

thnx

_________________


F&F xsiempe..miss you!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://s'kom.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Shkaktarėt e mospajtimeve nė martesė...   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Shkaktarėt e mospajtimeve nė martesė...
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Florencia Bertotti Kosovo - FBK :: Te tjera :: Te tjera-
Kėrce tek: