ForumForum  PortaliPortali  Lajme rreth Nini-t  RegjistrohuRegjistrohu  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  
Lusim antaret qe te jene sa me aktiv ne forum, dhe te postojn sa me shume, sepse kohve te fundit jemi duke u bere te kontrolluar nga menagjeri i Florencia Bertottit, Florit. Ju lusim qe te keni parasysh kete dhe te jeni sa me aktiv ne postimin e mesazheve, natyrisht pa i thyer rregullat. Nese ka ndonje antar qe nuk eshte i kenaqur me forumin, le te lajmerohet ne forum, dhe le te shpreh pakenaqesite e tij. Ata qe jane sa me aktiv, do selektohen me shume ne letren qe do dergohet tek Florencia Bertotti.

Share | 
 

 Njė injeksion qė rrit kujtesėn

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 21
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: Njė injeksion qė rrit kujtesėn   Wed Jun 10, 2009 2:04 pm

Shtimi i qelizave nervore nė trup pothuajse dyfishohet me anė tė injeksionit me faktorin rritės IGF-1. Kėtė e kanė zbuluar studiuesit nė Göteborg, Suedi. Kjo mund tė shfrytėzohet pėr kurimin e trurit pas njė ataku zemre, kur qelizat e trurit nuk kanė marrė gjak, apo nė rastin e ndonjė sėmundjeje tjetėr.
Mė parė besohej se tek njerėzit nuk mund tė lindin qeliza tė reja pas foshnjėrisė, por para njė gjysėm viti neurologu Peter Eriksson dhe grupi i tij dhanė prova mbi se si truri i njeriut ndėrton qeliza tė reja nervore pėrgjatė tėrė jetės.Davidson
Figura tregon Hippocampus-in. Pikat jeshile janė qelizat e sapolindura. Tė kuqet janė qeliza nervore tė vjetra ndėrsa ato bojėqielli janė qeliza mbėshtetėse.
Ėshtė arritur nė pėrfundimin se stresi i dėmton qelizat e reja ndėrsa njė mjedis i larmishėm e stimulues i pasuron ato. Ajo qė shton mė tepėr numrin e qelizave tė reja ėshtė lėvizja trupore.
Pikėrisht ajo qė ndodh gjatė lėvizjes trupore ėshtė ēlirimi i faktorit rritės IGF-1.
Kėshtu nė provat e bėra tek minjtė injeksimi i faktorit rritės IGF-1 jo vetėm qė bėri tė mundur shtimin e qelizave por edhe ndikoi tek qelizat e reja qė tė bėheshin qeliza nervore dhe jo vetėm qeliza tė zakonshme mbėshtetėse tė qelizave nervore.
Shtimi gjeti vend nė njė pjesė tė trurit qė quhet hippocampus dhe qė ka domethėnie tė madhe pėr kujtesėn dhe tė mėsuarit.
Pėrparėsia me faktorin shumues IGF-1 ėshtė qė mund tė injektohet nė krah e pėrsėri tė arrijė trurin. Pasi ėshtė njė lėndė e vetė trupit edhe mund tė kalojė pengesėn e gjak-trurit.

Nga ky studim qė do tė vazhdojė edhe pėr tė paktėn 5 vjet tė tjera mund tė pėrfitojnė edhe ata njerėz qė nuk kanė pjesė truri tė dėmtuara por qė duan tė pėrmirėsojnė kujtesėn e tyre dhe aftėsinė pėr tė mėsuar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Libona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 7095
Age : 24
Vendndodhja : En qualquier pais donde lo encuentro mi prinicipe y mis favoritos..En lugar da haditas!
Kenget e preferuara te Floricientes? : Un enorme dragon,Te siento,Hay un cuento,Porque,Mi vestido azul,Chaval Chulito,1.2.3,y todas...
Disponimi i pergjithshem : alegra y triste
Registration date : 13/09/2008

MesazhTitulli: Re: Njė injeksion qė rrit kujtesėn   Fri Jun 26, 2009 4:40 am

flmmm

_________________


F&F xsiempe..miss you!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://s'kom.com
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 21
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: Re: Njė injeksion qė rrit kujtesėn   Wed Jul 01, 2009 6:51 pm

s'ka perse
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Libona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 7095
Age : 24
Vendndodhja : En qualquier pais donde lo encuentro mi prinicipe y mis favoritos..En lugar da haditas!
Kenget e preferuara te Floricientes? : Un enorme dragon,Te siento,Hay un cuento,Porque,Mi vestido azul,Chaval Chulito,1.2.3,y todas...
Disponimi i pergjithshem : alegra y triste
Registration date : 13/09/2008

MesazhTitulli: Re: Njė injeksion qė rrit kujtesėn   Thu Jul 02, 2009 1:47 am

me duhet ta blej nje te till ..hahha

_________________


F&F xsiempe..miss you!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://s'kom.com
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 21
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: Re: Njė injeksion qė rrit kujtesėn   Mon Jul 06, 2009 3:22 pm

hahah une kujtesen e kom 100%valla heeheheh
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Njė injeksion qė rrit kujtesėn   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Njė injeksion qė rrit kujtesėn
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Mimoza Dajēi:DUA TĖ RRIT NDJESHMĖRINĖ PĖR FATIN E NJERIUT TĖ KOSOVĖS NĖ PĖRDITSHMĖRI DHE ARDHMĖRI

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Florencia Bertotti Kosovo - FBK :: Te tjera :: Te tjera-
Kėrce tek: