ForumForum  PortaliPortali  Lajme rreth Nini-t  RegjistrohuRegjistrohu  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  
Lusim antaret qe te jene sa me aktiv ne forum, dhe te postojn sa me shume, sepse kohve te fundit jemi duke u bere te kontrolluar nga menagjeri i Florencia Bertottit, Florit. Ju lusim qe te keni parasysh kete dhe te jeni sa me aktiv ne postimin e mesazheve, natyrisht pa i thyer rregullat. Nese ka ndonje antar qe nuk eshte i kenaqur me forumin, le te lajmerohet ne forum, dhe le te shpreh pakenaqesite e tij. Ata qe jane sa me aktiv, do selektohen me shume ne letren qe do dergohet tek Florencia Bertotti.

Share | 
 

 Gjumė dimėror pėr njerėzit

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 21
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: Gjumė dimėror pėr njerėzit   Wed Jun 10, 2009 2:08 pm

Gjumi dimėror ėshtė ai nė tė cilin bien disa kafshė me fillimin e dimrit pėr tu zgjuar pėrsėri nė pranverė. Gjatė kėtij gjumi proēesi i metabolizmit nė trup qė normalisht kryen djegien e karbohidrateve, ndėrron gjendjen e tij duke u kthyer kėshtu tė djegė dhjamin dhe yndyrnat.

Kjo bėn qė tė kursehen energjitė, dhe me fjalė tė tjera bėn tė mundur fjetjen pa ndėrprerje pėr njė kohė kaq tė gjatė, si ē“ėshtė periudha e dimrit.

Tani fiziologu i kafshėve Gerhard Heldmaier ka gjetur tek kafshėt dy gjene frenuese tė cilat aktivizojnė ose ēaktivizojnė disa enzima vendimtare nė ndryshimin e gjendjeve tė mėsipėrme tė metabolizmit.
Dy gjene tė tjera frenuese janė gjetur njė vit mė parė nga njė grup studiuesish amerikanė.
Helmaier thotė se tė njėjtėt gjene gjenden edhe tek njeriu.

Gjetja e pėrdorimit.
Nė filmin trillueso-shkencor "2001: Njė Odise hapėsire" tė vitit 1968, regjizori Stanley Kubrick i vė heronjtė e tij tė flėnė njė lloj gjumi dimėror nė rrugėn e tyre pėr nė njė planet tė largėt. Regjizorė tė tjerė kanė huazuar tė njėjtin pėrfytyrim mbi tė ardhmen nė filmat trillueso-shkencorė tė tyre.

Kėshtu njė ndėr palėt mė tė interesuara pėr arritjen e vėnies sė njeriut nė gjumė dimėror ėshtė enti i qeverisė amerikane pėr hapėsirėn Nasa, e cila shpreson njė ditė tė arrijė tė dėrgojė njerėz drejt galaksive tė reja dhe qytetėrimeve jashtėtokėsore. Qė njerėzit nė anije kozmike tė rronin kaq gjatė do tu duhej tė flinin me muaj apo me vite.
E interesuar ėshtė edhe Ushtria e SHBA-sė. P.sh. mund tė viheshin nė gjumė dimėror, qė ėshtė njė gjendje prehjeje tė qėndrueshme, ushtarėt e plagosur nė fushėn e betejės deri kur tė arrinin nė spital.
Nėse do tė arrihej tė viheshin nė gjumė dimėror organe tė veēanta tė trupit tė njeriut do tė mundej tė ruheshin kėto organe me muaj tė tėrė, ēfarė do tė pėrbėnte njė revolucion nė mjekėsinė e transplantimeve, sepse sot pėr sot organet duhet tė transplantohen pėrbrenda disa ditėsh, nga shkėputja prej trupit.

E bėjnė edhe majmunėt.
Para pak kohėsh dijetarėt e Universitetit nė Marburg tė Gjermanisė zbuluan diēka tepėr mahnitėse. Ata gjetėn pėr herė tė parė njė lloj majmuni tė familjes Lemure nga Madagaskari qė bien nė gjumė dimėror.
Meqėnėse majmunėt janė kafshėt mė tė afėrta me njerėzit, atėherė mendohet se kjo cilėsi biollogjike mund tė pėrdorej edhe nga njerėzit.

Haldmaier, qė ėshtė profesor nė Universitetin e Marburg-ut dhe qė ka luajtur njė rol tė rėndėsishėm nė arritjen e shumė zbulimeve shkencore thotė: "Njerėzit nuk kanė ndonjė ndryshim thelbėsor nga gjitarėt e tjerė. Nuk ka asgjė qė tė kundėrshtonte idenė se edhe njerėzit mund tė bėnin gjumė dimėror."

Gjumė dimėror nė Sibiri
Njė shembull gjumi dimėror ndėr njerėzit ėshtė rasti i njė fisi siberian qė rronte pėrpara 100 vjetėsh nė anėt e Pskov. Pėr shkak tė mungesės sė ushqimeve gjatė dimrit familjet mblidheshin pėrqark zjarrit qė me rėnien e borės sė parė dhe nisnin kėshtu tė flinin. Njė herė nė ditė secili ēohej dhe hante njė copė bukė, gėlltiste njė gllėnkė ujė dhe kthehej pėrsėri pėr tė fjetur. Ata e kryenin kėtė punė pėr gjashtė muaj tė tėrė derisa tė vinin shenjat e para tė pranverės. Kėtė gjumė dimėror ata e quanin "Lotska".
__________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Libona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 7095
Age : 24
Vendndodhja : En qualquier pais donde lo encuentro mi prinicipe y mis favoritos..En lugar da haditas!
Kenget e preferuara te Floricientes? : Un enorme dragon,Te siento,Hay un cuento,Porque,Mi vestido azul,Chaval Chulito,1.2.3,y todas...
Disponimi i pergjithshem : alegra y triste
Registration date : 13/09/2008

MesazhTitulli: Re: Gjumė dimėror pėr njerėzit   Fri Jun 26, 2009 4:32 am

thnx hwhwhwh

_________________


F&F xsiempe..miss you!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://s'kom.com
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 21
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: Re: Gjumė dimėror pėr njerėzit   Wed Jul 01, 2009 6:56 pm

sps
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Libona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 7095
Age : 24
Vendndodhja : En qualquier pais donde lo encuentro mi prinicipe y mis favoritos..En lugar da haditas!
Kenget e preferuara te Floricientes? : Un enorme dragon,Te siento,Hay un cuento,Porque,Mi vestido azul,Chaval Chulito,1.2.3,y todas...
Disponimi i pergjithshem : alegra y triste
Registration date : 13/09/2008

MesazhTitulli: Re: Gjumė dimėror pėr njerėzit   Thu Jul 02, 2009 1:18 am

nuk me pelqenn gjumi jjejej

_________________


F&F xsiempe..miss you!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://s'kom.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Gjumė dimėror pėr njerėzit   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Gjumė dimėror pėr njerėzit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Milazim Kadriu: Mendime tė njerėzve me menēuri tė hollė , trashėgim pėr brezat e ardhshėm

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Florencia Bertotti Kosovo - FBK :: Te tjera :: Te tjera-
Kėrce tek: