ForumForum  PortaliPortali  Lajme rreth Nini-t  RegjistrohuRegjistrohu  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  
Lusim antaret qe te jene sa me aktiv ne forum, dhe te postojn sa me shume, sepse kohve te fundit jemi duke u bere te kontrolluar nga menagjeri i Florencia Bertottit, Florit. Ju lusim qe te keni parasysh kete dhe te jeni sa me aktiv ne postimin e mesazheve, natyrisht pa i thyer rregullat. Nese ka ndonje antar qe nuk eshte i kenaqur me forumin, le te lajmerohet ne forum, dhe le te shpreh pakenaqesite e tij. Ata qe jane sa me aktiv, do selektohen me shume ne letren qe do dergohet tek Florencia Bertotti.

Share | 
 

 Ishulli i Njeriut .

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 21
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: Ishulli i Njeriut .   Wed Jun 10, 2009 2:37 pm

Ishulli i Njeriut ose Mannin ėshtė njė territor vet-qeverisės, i cili ndodhet nė Detin irlandez. Kreu i shtetit ėshtė Mbretėresha e Britaisė sė Madhe Elizabeta II, e cila mban titullin Lordi i Njeriut . Kurora pėrfaqėsohet nga njė Toger Guvernator. Ishulli nuk ėshtė pjesė e Mbretėrisė sė Bashkuar, por marrėdhėniet e jashtme, mbrojtja, dhe qeverisja themelore e Ishulli tė Njeriut janė pėrgjegjėsi e saj.

Ishulli ishte vend kelt deri sa ra nėn pushtimin e Norsėve mė 1079. Kjo ka lėnė trashėgimi nga qeveria e Tynwaldit tek shumė emra vendesh. Pas njė periudhe tė sundimit nga mbretėt e Anglisė dhe Skocisė, Manxėt ranė nėn sundim feudal tė Kurorės Angleze. Lordshipi iu dorėzua Kurorės Britanike mė 1764 por ishulli kurrė nuk u bė pjesė e Mbretėrisė sė Bashkuar. Kjo e shpjegon pozicionin e saj si Varėsi e Kurorės.

Ishulli i Njeriut nuk ėshtė pjesė e Bashkimit Europian, por si rezultat i Traktatit tė Hyrjes mė 1972, aty ekziston lėvizja e lirė e gjėsendeve mes dy vendeve.[1]
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Libona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 7095
Age : 24
Vendndodhja : En qualquier pais donde lo encuentro mi prinicipe y mis favoritos..En lugar da haditas!
Kenget e preferuara te Floricientes? : Un enorme dragon,Te siento,Hay un cuento,Porque,Mi vestido azul,Chaval Chulito,1.2.3,y todas...
Disponimi i pergjithshem : alegra y triste
Registration date : 13/09/2008

MesazhTitulli: Re: Ishulli i Njeriut .   Sun Jun 21, 2009 3:23 am

flmmmm

_________________


F&F xsiempe..miss you!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://s'kom.com
 
Ishulli i Njeriut .
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Shyhrete Behluli ėshtė sėmur !
» Skeleti gjigand
» Mimoza Dajēi:DUA TĖ RRIT NDJESHMĖRINĖ PĖR FATIN E NJERIUT TĖ KOSOVĖS NĖ PĖRDITSHMĖRI DHE ARDHMĖRI

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Florencia Bertotti Kosovo - FBK :: Te tjera :: Te tjera-
Kėrce tek: