ForumForum  PortaliPortali  Lajme rreth Nini-t  RegjistrohuRegjistrohu  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  
Lusim antaret qe te jene sa me aktiv ne forum, dhe te postojn sa me shume, sepse kohve te fundit jemi duke u bere te kontrolluar nga menagjeri i Florencia Bertottit, Florit. Ju lusim qe te keni parasysh kete dhe te jeni sa me aktiv ne postimin e mesazheve, natyrisht pa i thyer rregullat. Nese ka ndonje antar qe nuk eshte i kenaqur me forumin, le te lajmerohet ne forum, dhe le te shpreh pakenaqesite e tij. Ata qe jane sa me aktiv, do selektohen me shume ne letren qe do dergohet tek Florencia Bertotti.

Share | 
 

 ``````Akrepi\\\\\\\\\

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 21
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: ``````Akrepi\\\\   Wed Jun 10, 2009 3:04 pm

Janė te shumte dhe te llojeve e te ndryshėm. Ne gjithė botėn numerohen rreth 1500 lloje.Ato ndahen ne familje si Buthidae, Diplocentridae, Chactidae, Chaeriliidae, Scorpionidae, Iuridae, Ischnuridae, Bothriuridae
Madhesia e trupit tė tyre ndryshon sipas llojit.
Trupi i llojit Typhlochactas mitchelli arrin gjatesine 9 milimetra ndėrsa te lloji Pandinus imperator apo Hadogenes troglodytes, arrin gjatesine 21 centimetra.
Jetojne ne hapėsira ranore(ne shretetira ) dhe gurore.
Lloje te pakta akrepash preferojne te ngjiten nėpėr druret e pemeve.
Shumė akrepa banojne ne zona te banuara por njė numer i vogėl i tyre mund te sjelle vdekjen e njeriut. Akrepat e rrezikshem bėjnė pjesė ne familjen Buthidaedhe pikėrisht llojet si Androctonus, Buthacus, Buthus, Buthotus, Centruroides, Leirus, Mesobuthus, Parabuthus und Tityus

Sipas McDaniels ne 1968 sipas mėnyrės se jetėsės, akrepat janė klasifikuar ne katėr grupe.

- Psammophile Skorpione - akrepat qe jetojne ne siperfaqet ranore
- Lithophile Skorpione - akrepat qe jetojne ne hapėsira e ne gurore.
- Akrepat e nendheshem - te cilėt jetojne pra nėn siperfaqen e tokes. Ato e lėnė folene e tyre vetėm kur dalin pėr gjueti,madje dhe kohėn e shumimit.
- Akrapat shtegtare - ku bėjnė pjesė akrepat te cilėt e nderrojne vazhdimisht mjedisin e tyre jetik.

Akrepat janė tepėr aktiv gjatė nates. Ushqehen me lloje tė ndryshme insektesh, si merimanga (Arachnida) etj
Lloje tė ndryshme akrepash mund te jetojne pėr kohe te gjatė pa ushqim, madje disa deri ne dy vjet.

Akrepat janė te perhapur pothuajse ne te gjithė kontinentet.
Ne kontinentin Amerikan e gjen nga Kanadaja jugore deri ne pjeset me jugore te Amerikes se Jugut.
Ne Evrope i gjen nga gjeresite veriore deri ne jug te Gjermanise, por sidomas ne Alpet Jugore.
Ne Britani e ne Zelanden e Re njihen dhe me emrin Neozoen.
Megjithatė pikat qendrore u perkasin rajoneve tropikale
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Libona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 7095
Age : 24
Vendndodhja : En qualquier pais donde lo encuentro mi prinicipe y mis favoritos..En lugar da haditas!
Kenget e preferuara te Floricientes? : Un enorme dragon,Te siento,Hay un cuento,Porque,Mi vestido azul,Chaval Chulito,1.2.3,y todas...
Disponimi i pergjithshem : alegra y triste
Registration date : 13/09/2008

MesazhTitulli: Re: ``````Akrepi\\\\\\\\\   Fri Jun 26, 2009 4:44 am

flmmm

_________________


F&F xsiempe..miss you!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://s'kom.com
 
``````Akrepi\\\\\\\\\
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Florencia Bertotti Kosovo - FBK :: Te tjera :: Te tjera-
Kėrce tek: