ForumForum  PortaliPortali  Lajme rreth Nini-t  RegjistrohuRegjistrohu  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  
Lusim antaret qe te jene sa me aktiv ne forum, dhe te postojn sa me shume, sepse kohve te fundit jemi duke u bere te kontrolluar nga menagjeri i Florencia Bertottit, Florit. Ju lusim qe te keni parasysh kete dhe te jeni sa me aktiv ne postimin e mesazheve, natyrisht pa i thyer rregullat. Nese ka ndonje antar qe nuk eshte i kenaqur me forumin, le te lajmerohet ne forum, dhe le te shpreh pakenaqesite e tij. Ata qe jane sa me aktiv, do selektohen me shume ne letren qe do dergohet tek Florencia Bertotti.

Share | 
 

 Shumimi.`````

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 21
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: Shumimi.`````   Wed Jun 10, 2009 3:18 pm

Shumimi.

Shumimi apo lenia e pasardhseve ėshtė njė nga veēoritė me thelbesore te te gjithė qenieve te gjalla. Ai kryhet ne faza te caktuara te zhvillimit e tyre dhe siguron jo vetėm qenien e llojit por edhe trensmetimin e informacionit gjenetik nga njeri brez ne tjetrin.

1 - Shumimi joseksual dhe format e tij.

Shumimi joseksual ėshtė sistemi me i thjeshtė i riprodhimit dhe nga pikpamja evolutive me i vjetėr.. Ne lenien e pasardhesve mer pjes vetėm njė individ, pėr rrjedhim informacioni gjenetik dhe karakteristikat gjenetike janė te njėjtė me te.
Ky lloj shumimi ėshtė i perhapur tek njeqelizoret si te bakteret protozoaret algat dhe perben thjesht ndarjen e qelizes ne dy qeliza bija..
Pėr kėtė arsye ky lloj shumimi quhet dhe ndarje me dysh.

.Njė formė e perhapur e shumimit joseksual, veēanėrisht te kerpurdhat, ėshtė shumimi me anė te sporeve.. Sporet janė qeliza te specializoara, qe janė formuar nėpėrmjet mitozes se qelizave somatike te trupit te kerpurdhes..

Midis bimeve ėshtė e perhapur dhe shumimi vegjetativ. Ne kėtė rast copa shumeqelizore e trupit te bimes mund te riprodhoje njė bime te re..Kėto copa mund te jenė ose jo te specializuara pėr kėtė formė shumimi . Zhardhoket e patates dhe stolonet e luleshtrydhes janė te specializuara, kurse deget, gjethet apo rrenjet p.sh. te trendafilat, begonjat etj nuk janė te tilla.
Edhe disa kafshe jorruazore shumohen ne kėtė mėnyrė. (disa krimba dhe knidare)

Ne shumimin joseksual bėn pjesė dhe poliembrionia. Kjo dukuri ndodh ne fazat e zhvillimit embrional ose larvor.. Nga ndarja e embrionit formohen njekohesisht shumė individe, deri ne 100 te tillė.
Si perjashtim poliembrionia ndeshet dhe te gjitare, madje dhe te njeri, Binjaket e njė vezė janė njė shembull i tillė.
__________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Libona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 7095
Age : 24
Vendndodhja : En qualquier pais donde lo encuentro mi prinicipe y mis favoritos..En lugar da haditas!
Kenget e preferuara te Floricientes? : Un enorme dragon,Te siento,Hay un cuento,Porque,Mi vestido azul,Chaval Chulito,1.2.3,y todas...
Disponimi i pergjithshem : alegra y triste
Registration date : 13/09/2008

MesazhTitulli: Re: Shumimi.`````   Fri Jun 26, 2009 4:45 am

flmmm

_________________


F&F xsiempe..miss you!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://s'kom.com
 
Shumimi.`````
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Florencia Bertotti Kosovo - FBK :: Te tjera :: Te tjera-
Kėrce tek: