ForumForum  PortaliPortali  Lajme rreth Nini-t  RegjistrohuRegjistrohu  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  
Lusim antaret qe te jene sa me aktiv ne forum, dhe te postojn sa me shume, sepse kohve te fundit jemi duke u bere te kontrolluar nga menagjeri i Florencia Bertottit, Florit. Ju lusim qe te keni parasysh kete dhe te jeni sa me aktiv ne postimin e mesazheve, natyrisht pa i thyer rregullat. Nese ka ndonje antar qe nuk eshte i kenaqur me forumin, le te lajmerohet ne forum, dhe le te shpreh pakenaqesite e tij. Ata qe jane sa me aktiv, do selektohen me shume ne letren qe do dergohet tek Florencia Bertotti.

Share | 
 

 Sateliti i Saturnit "perplas" shkencetaret!

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Libona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 7095
Age : 24
Vendndodhja : En qualquier pais donde lo encuentro mi prinicipe y mis favoritos..En lugar da haditas!
Kenget e preferuara te Floricientes? : Un enorme dragon,Te siento,Hay un cuento,Porque,Mi vestido azul,Chaval Chulito,1.2.3,y todas...
Disponimi i pergjithshem : alegra y triste
Registration date : 13/09/2008

MesazhTitulli: Sateliti i Saturnit "perplas" shkencetaret!   Fri Jun 26, 2009 5:45 pm

Ne numrin e kesaj jave, revista shkencore “Nature” ka dale me dy artikuj qe konfirmojne dhe kundershtojne ekzistencen e ujit te ngrire ne siperfaqen e henes se gjashte me te madhe te Saturnit, Enceladus.

Ne kete rast shkencetaret kundershtojne njeri-tjetrin me teza te ndryshme, duke u konfrontuar me fakte te ndryshme ne faqet e kesaj reviste, ndersa gjykimin perfundimtar per kete do ta japin vetem lexuesit. Me poshte do publikojme ne vije te pergjithshme dy hipotezat.

Hipoteza A. Pjese te medha akujsh vihen re ne polin e jugut te Enceladus. Masat e akullit jane gjigande dhe ato jane formuar nga uji dhe gazrat. Provat per kete i japin fotot e sondes Cassini qe sillet perreth planetit te unazave. Ne kete perfundim ka dale Juergen Schmidt nga Universiteti i Potsdamit ne Gjermani dhe Nikolai Brilliantov nga Universiteti i Leicesterit ne Angli. Perfundimet e tyre theksojne gjithashtu se mes pjeseve te akullta gjendet edhe sodium, cka verteton se poshte akujve ndodhen oqeane. Kjo do te thote gjithashtu se ne satelitin e Saturnit mund te ekzistojne edhe forma te ndryshme jete.

Hipoteza B. Sipas profesorit Nicholas Schneider nga qendra e kerkimit ne Kolorado, Enceladus nuk fsheh oqeane pasi imazhet e teleskopit Keck-1 me diameter 10 m kane matur nje sasi shume te vogel kripe. Nese do kishte oqeane, atehere sasia e kripes do ishte shume here me e madhe. Nga ana tjeter, profesor Schneider nuk eshte shume i sigurt ne hipotezen e tij, duke theksuar se mund te gjenden edhe shume interpretime te tjera. “Mund te hedhim shume hipoteza por nuk jemi ne gjendje t’i vertetojme. Duhet te studiojme me kujdes cdo detaj por nuk mund te flasim per cdo gram kripe qe gjejme”, thekson me nota ironie shkencetari.

_________________


F&F xsiempe..miss you!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://s'kom.com
Serafina..
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 1050
Age : 21
Vendndodhja : en foro de florencia bertotti mas lindo....
Kenget e preferuara te Floricientes? : te siento un enorme dragon todos de flor
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 11/06/2009

MesazhTitulli: Re: Sateliti i Saturnit "perplas" shkencetaret!   Sat Jun 27, 2009 5:16 pm

ku e lexove libon kete lAjm
po me intereson me lexu a me tregon
se diqka um pelqen me lexu me planete
ani a ma tregon ok
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Sateliti i Saturnit "perplas" shkencetaret!
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Naile Zhupani: "KOSOVES" - poezi nga Arshi Pipa
» Adelina Dardha: Poezi " E ėmbla ime nėnė" Gezuar nėnė diten e lindjes sot me 14 Shkurt. Me mall tė puth.
» Shaban Cakolli:Aksion humanitar i "Im- Zeichen- der-Liebe" dhe "Dibranit-transport" pėr invalidėt e luftės sė Kosovės
» Nė Filadelfia u promovua libri "Pėrjetė me ty" i autorit Ivzi Ēipuri (1)
» Iren Papas: NĖ KUVENDIM ME MITET (Prof. Dr.ADRIATIK KALLULLI mbi librin e Irena Gjonit "Marredhenie te miteve dhe kuiteve te Bregdetit ...

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Florencia Bertotti Kosovo - FBK :: Te tjera :: Te tjera-
Kėrce tek: