ForumForum  PortaliPortali  Lajme rreth Nini-t  RegjistrohuRegjistrohu  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  
Lusim antaret qe te jene sa me aktiv ne forum, dhe te postojn sa me shume, sepse kohve te fundit jemi duke u bere te kontrolluar nga menagjeri i Florencia Bertottit, Florit. Ju lusim qe te keni parasysh kete dhe te jeni sa me aktiv ne postimin e mesazheve, natyrisht pa i thyer rregullat. Nese ka ndonje antar qe nuk eshte i kenaqur me forumin, le te lajmerohet ne forum, dhe le te shpreh pakenaqesite e tij. Ata qe jane sa me aktiv, do selektohen me shume ne letren qe do dergohet tek Florencia Bertotti.

Share | 
 

 A mund te zbulohet genjeshtra?

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 21
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: A mund te zbulohet genjeshtra?   Sun Jun 28, 2009 5:05 pm

Shkencetaret amerikane po provojne nje metode te re per te zbuluar genjeshtren; nje menyre qe besohet se mund te jete shume me e sakte sesa analiza e ADN-se per zbulimin e krimit.

Metoda e re synon qe nepermjet shqyrtimit te impulseve te pavullnetshme elektrike te trurit, ekspertet te percaktojne nese personi genjen apo thote te verteten. I denuari Jim Ray Slater shpreson qe veprimtaria e valeve te trurit te tij do te provoje se ai eshte i pafajshem. Slater eshte denuar per vrasjen e te dashures se tij dhe femijes se saj, dhe pret per t’u ekzekutuar nga fundi i ketij viti. Metoda e re mund te provoje nese truri i tij ka regjistruar hollesite e krimit, hollesi qe vetem ai qe ka kryer krimin mund t’i dije.

Krijuesi i ketij sistemi te ri eshte doktor Lorenc Faruell. Ai thote se truri eshte gjithmone ne veprim duke planifikuar, ekzekutuar dhe regjistruar krimin.

Kur personi sheh dicka te njohur, truri reagon automatikisht dhe ky reagim regjistrohet ne forme grafiku. Avokatet e Ray Slaterit po e apelojne denimin e tij me vdekje . Doktor Faruelli thote se provat lene te kuptohet se truri i Slaterit nuk permban hollesi rreth vrasjeve.

Ka shume te ngjare, thote doktori, qe ne perfundim te eksperimentit, ne trurin e Slaterit te mos gjejme asnje hollei rreth vrasjeve per te cilat ai eshte denuar.

Ndersa Terri Harrington kaloi 23 vjet ne burg per nje vrasje ne Ajova. Por metoda e re e analizes se trurit e nxorri ate te pafajshem. Doktor Faruell thote se tani Teri eshte njeri i lire dhe i pafajshem. Ai thote se metoda e re zbulon si te pafajshmin edhe fajtorin, sic eshte rasti i James Grinderit, i cili per vite thoshte se ishte i pafajshem per vrasjen e nje gruaje ne vitin 1984. Pasi iu nenshtrua analizes se trurit me metoden e re, James Grinder jo vetem e pranoi fajin per vrajen ne vitin 1984, por gjithashtu pohoi se kishte kryer edhe 3 vrasje te tjera. Metoda e re duket shume premtuese, dhe kjo eshte arsyeja qe agjencia qendrore e zbulimit, CIA shpreson ta perdore ate ne te ardhmen ne luften kunder terrorizmit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
A mund te zbulohet genjeshtra?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» E pabesueshme - nė Greqi gjendet skeleti i Gjigantit?
» Shokėt e Atjon Zhitit nuk mund tė besojnė se ai nuk jeton mė (FOTO)
» Thaēi: Presidenti do tė zgjidhet nga PDK-ja
» Gjon Neēaj: Zbulohet pasaporta e Bajram Currit
» Esat Ahmeti:Ai qė nuk e njeh veten, nuk mund ta njohė as tjetrin

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Florencia Bertotti Kosovo - FBK :: Te tjera :: Te tjera-
Kėrce tek: