ForumForum  PortaliPortali  Lajme rreth Nini-t  RegjistrohuRegjistrohu  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  
Lusim antaret qe te jene sa me aktiv ne forum, dhe te postojn sa me shume, sepse kohve te fundit jemi duke u bere te kontrolluar nga menagjeri i Florencia Bertottit, Florit. Ju lusim qe te keni parasysh kete dhe te jeni sa me aktiv ne postimin e mesazheve, natyrisht pa i thyer rregullat. Nese ka ndonje antar qe nuk eshte i kenaqur me forumin, le te lajmerohet ne forum, dhe le te shpreh pakenaqesite e tij. Ata qe jane sa me aktiv, do selektohen me shume ne letren qe do dergohet tek Florencia Bertotti.

Share | 
 

 Akulli ne Arktik do te shkrije komplet ne 100 vjet!

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 21
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: Akulli ne Arktik do te shkrije komplet ne 100 vjet!   Sun Jun 28, 2009 5:06 pm

Sipas studimeve me te fundit nq se dioksidi i karbonit do vazhdoje te nxehe Token me shpejtesine e tanishme, akulli ne Arktik do te shkrije komplet ne 100 vitet e ardhshme.

Qe prej 1978, shtresa e akullit eshte zvogeluar gati tre deri kater perqind per dekade. Duke u mbeshtetur tek kjo veprimtari i bie qe ne fund te shekullit te mos kete me akull ne Polin e Veriut gjate veres - u shpreh Ola Johannessen (prof. ne Institutin e Kerkimeve Nansen ne Bergen te Norvegjise) per AFP kete te merkure ( 13 Gusht, 03')

Studimet e Arktikut me satelit tregojne se shtresa e akullit ne pole eshte zvogeluar gati nje milion kilometra katror, gjate 20 viteve te fundit dhe gjate veres arrin ne vetem 6 milion kilometra katrore.

Sipas Johannessen, shkrirja komplet e akullit do te shkaktoje dyndje te rrymave te ftohta ne oqeane dhe si rrjedhim do zvogeloje shume rrymat e ngrohta si psh ate te Gulf Stream.

Gulf Stream eshte shkaktari numer nje i klimes ne Europe dhe nje zvogelim i inflyences se tij do te shkaktoje rreziqe te medha ne klimen dhe ekosistemin e kontinentit.

Gjithashtu ai pohon se shkrirja e akujve nuk do te shtoje volumin e oqeaneve, pra nuk do e ngreje nivelin e tyre, pasi akulli ndodhet ne uje dhe shkrirja e tij nuk do ndikoje ne volum.

"Ironikisht, rritja e siperfaqes se oqeaneve do te ndihmoje ne thithjen e dioksidit te karbonit, shkaktarit kryesor te shkrirjes se akujve" - u shpreh ai.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Akulli ne Arktik do te shkrije komplet ne 100 vjet!
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» MOTI ARKTIK NĖ SHBA
» Familja Kajana, 100 vjet e persekutuar nga xhonturqit dhe komunistėt
» 'Grupi i Llapit' dėnohet me 13 vjet burgim
» Kadare: Pesė shekuj tė sundimit osman u flijua vetėm gjuha shqipe! 500 vjet ndėshkim ndaj Skėnderbeut, urrejtja vazhdon...
» Pėrkujtim:Nėntė vjet pa vėllain e dashur Mehmet Ahmetaj

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Florencia Bertotti Kosovo - FBK :: Te tjera :: Te tjera-
Kėrce tek: