ForumForum  PortaliPortali  Lajme rreth Nini-t  RegjistrohuRegjistrohu  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  
Lusim antaret qe te jene sa me aktiv ne forum, dhe te postojn sa me shume, sepse kohve te fundit jemi duke u bere te kontrolluar nga menagjeri i Florencia Bertottit, Florit. Ju lusim qe te keni parasysh kete dhe te jeni sa me aktiv ne postimin e mesazheve, natyrisht pa i thyer rregullat. Nese ka ndonje antar qe nuk eshte i kenaqur me forumin, le te lajmerohet ne forum, dhe le te shpreh pakenaqesite e tij. Ata qe jane sa me aktiv, do selektohen me shume ne letren qe do dergohet tek Florencia Bertotti.

Share | 
 

 Gripi i derrave rrezikon botėn

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 21
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: Gripi i derrave rrezikon botėn   Sun Jun 28, 2009 5:42 pm

Organizata Botėrore e Shėndetėsisė thotė se gripi i derrave nuk mund tė kontrollohet. Tė gjitha vendet e botės janė tė rrezikuara nga ai. OBSH paralajmėron tė gjitha qeveritė e botės qė tė kenė kujdes. Nė kėtė rast Kosova thotė se nuk ka nevojė pėr panik, dhe nuk ka marr ndonjė masė serioze parandaluese. Ekspertėt botėrorė pohojnė se nė rast tė shpėrthimit tė njė pandemie, do tė mund tė humbin jetėn 2 milionė njerėz.

Organizata Botėrore e Shėndetėsisė (OBSH), vazhdon me paralajmėrimet nėpėr botė, qė tė pėrgatiten pėr rastet eventuale tė gripit tė derrave.
Pasi qė sipas ecurisė qė ėshtė duke u shpėrndarė ky grip, ka shumė gjasa qė shpejtė tė shpėrthej njė pandemi, ka lajmėruar kjo organizatė.

Vdekja e 140 personave nė Meksikė nga ky grip, dhe i rreth 2 mijė tė tjerėve tė infektuar nėpėr botė, dhe kalimi i kėsaj sėmundjeje nga vendi nė vend ka bėrė qė tė gjitha qeveritė e botės tė marrin masa tė shpejta parandaluese tė pėrhapjes sė kėsaj sėmundjeje.
Edhe mė serioze ėshtė bėrė, pasi qė OBSH, tė martėn (dje) ka lajmėruar se ky grip i njohur si gripi i derrave, i llojit A/H1N1, nuk mund tė mbahet nėn kontroll. Organizatė kjo e cila tashmė ka ngritur shkallėn e gatishmėrisė nė nivelin e katėrt mė tė lartė.

"Duke marrė parasysh situatėn aktuale, fokusi i pėrpjekjeve tani duhet tė jetė mbi pėrpjekjet pėr zbutjen e pasojave tė kėsaj sėmundjeve dhe jo mbi pėrpjekjet pėr ta mbajtur atė nėn kontroll. Ky virus tashmė ėshtė pėrhapur shumė dhe nė momentin kur po flasim, mbajtja e tij nėn kontroll nuk ėshtė e mundur", ka deklaruar Keiji Fukada, zyrtarė i lartė nė OBSH.

Mirėpo, pėrkundėr tė gjitha qeverive tė botės qė kėtė ēėshtje e kanė marr shumė seriozisht, pa marr parasysh a ka mbėrritur gripi nė vendin e tyre apo jo, qeveria e Kosovės, thotė se nuk ka nevojė pėr panik.

Tashmė, gati nėpėr tė gjitha aeroportet e botės, ėshtė duke u bėrė kontrollimi i udhėtarėve, meqė ėshtė mėnyra qė mė sė shumti po bartet sėmundja.

Deri sa nė Kosovė deri mė tani nuk ėshtė dhėnė ndonjė alarm pėr shpėrthimin e kėsaj epidemie, Instituti Kombėtar i Shėndetėsisė ka marrė vendim qė herė pas here nė aeroportin e Prishtinės tė shkojnė inspektoratė sanitarė tė Shėndetėsisė qė tė vėzhgojnė situatėn. Kėtė e bėjnė tė ditur zyrtarė tė ANP-sė.

“Nga instruksionet e marra pėr momentin nga qeveria thuhet se pėr momentin nuk ka nevojė pėr panik dhe shqetėsim tė popullatės dhe si pasojė e kėsaj nė Aeroport mbizotėron gjendje e zakonshme”, njoftohet nga zyra pėr informim i aeroportit.

Eksplodojnė ampulat me grip

Ampulat me virusin e gripit tė derrave, tė cilat njė teknik i Qendrės Kombėtare pėr Grip ishte duke i bartur nė Gjenevė pėr testim, eksploduan pėr shkak tė shtimit tė shtypjes nė frigorifer. Raportohet pėr dy tė lėnduar.

Frigoriferi i mbushur me akull tė thatė dhe mostra tė virusit tė gripit tė derrave H1N1 ėshtė dashur tė dėrgohet nė Qendrėn Zvicerane Kombėtare pėr grip nė Gjenevė, ndėrsa eksplodoi tė hėnėn mbrėma nė trenin, i cili po udhėtonte drejt atij qyteti.

Nga tetė ampula, sa ishin nė frigorifer, virusi gjendej nė pesė tė tilla.

I punėsuari i laboratori mori mostrat nga Cyrihu pėr t’i dėrguar me tren nė Gjenevė, por paketa eksplodoi afėr Fribourg dhe Lausanne pas shkrirjes sė akullit tė thatė, i cili u vendos gabimisht nė frigorifer, gjė qė shkaktoi rritje tė shtypjes.

Dy persona u lėnduan lehtė, deklaroi policia. Megjithatė autoritetet theksuan se nuk ka rrezik pėr njerėzit, marrė parasysh se nuk ishte virus i pėrzier, pėr tė cilin besohet se shkaktoi 149 raste tė vdekjes nė Meksiko. Treni u ndal pėr disa orė, ndėrsa gjendja shėndetėsore e 61 udhėtarėve ku ndodhi eksplodimi do tė pėrcillet derisa tėrėsisht nuk pėrjashtohet mundėsia e infektimit.

Virusologu nga Gjeneva, i cili doli nė terren deklaroi se nuk ekziston rreziku nga infektimi i udhėtarėve.

Transporti i shembujve tė ampulave me virus e miratoi Zyra zvicerane pėr Shėndetėsi. Ampulat ėshtė dashur qė tė shėrbejnė pėr zhvillimin e testit pėr njohuritė mė tė reja rreth gripit tė derrit.

OBSH ngrit nė 4 shkallėn e alarmit

Organizata Botėrore e Shėndetėsisė (OBSH) nga frika e epidemisė sė gripit tė derrave, e ka ngritur nė 4 shkallėn e alarmit, nga gjithsej 6 nivele sa ka kjo organizatė.

Kjo fazė, sipas Organizatės Botėrore tė Shėndetėsisė, nėnkupton bartjen direkte tė kėtij virusi tek njerėzit dhe paraqet rrezik pėr pandemi.

Zėvendėsdrejtori i OBSH-sė, Keiji Fukuda, ka thėnė se kjo organizatė do tė vazhdojė me vaksinimin sezonal dhe iu ka bėrė thirrje tė gjitha vendeve qė tė pėrgatiten pėr raste eventuale tė gripit tė derrave.

Nga kjo sėmundje nė Meksikė, deri tash kanė vdekur 149 njerėz, ndėrsa janė konfirmuar edhe rastet e para tė virusit nė Evropė, nė Spanjė dhe nė Skoci.

Edhe pse deri mė tani nė Kosovė nuk ka asnjė rast tė raportuar me gripin e derrave, i cili ka filluar tė shndėrrohet nė pandemi pėr shumė vende te botės, nga Instituti Kombėtar i Shėndetit Publik (IKSHP) theksohet se kanė pėrgatitur njė plan veprimi.


Nuk mund tė mbahet nėn kontroll

Sipas OBSH`sė epidemia e sėmundjes sė njohur si gripi i derrave, tashmė nuk ėshtė e mundur tė mbahet nėn kontroll.

Kjo organizatė e ka ngritur shkallėn e gadishmėrisė sė saj nė nivelin e tretė mė tė lartė.

Kjo do tė thotė se ka patur njė numėr rastesh tė kalimit tė kėtij virusi nga njeriu te njeriu.

Zyrtari i lartė i OBSH-sė, Keiji Fukada tha se njė epidemi nė shkallė globale nuk ishte e pashmangshme dhe se qeveritė duhet tė pėrqėndroheshin nė zbutjen e pasojave tė kėsaj sėmundjeje.

"Duke marrė parasysh situatėn aktuale, fokusi i pėrpjekjeve tani duhet tė jetė mbi pėrpjekjet pėr zbutjen e pasojave tė kėsaj sėmundjeve dhe jo mbi pėrpjekjet pėr ta mbajtur atė nėn kontroll. Ky virus tashmė ėshtė pėrhapur shumė dhe nė momentin kur po flasim, mbajtja e tij nėn kontroll nuk ėshtė e mundur", tha Dr. Fukada.

Megjithatė, ai tha se nuk kishte nevojė pėr masa tė tilla si mbyllja e kufijve.

"OBSH-ja nuk rekomandon mbylljen e kufijve apo kufizimin e udhėtimeve. Por, do tė ishte e kėshillueshme qė personat e sėmurė ta shtyjnė udhėtimin, do tė ishte gjithashtu e kėshillueshme qė personat qė kthehen nga njė udhėtim dhe qė ndjehen tė sėmurė, tė kėrkojnė ndihmė mjekėsore", tha zyrtari i lartė i

Shtetet e Bashkuara, Britania dhe disa vende tė tjera i kanė kėshilluar shtetasit e tyre qė tė mos udhėtojnė nė Meksikė, vendi i prekur mė rėndė nga kjo sėmundje.

Autoritetet meksikane thonė se afro 150 vetė kanė vdekur nga sėmundja e gripit tė derrave dhe rreth njėmijė tė tjerė qė kanė shfaqur simptoma tė saj, janė nė spital.

Korrespondenti i BBC-sė nė kryeqytetin e vendit, Meksiko, thotė se shkollat janė mbyllur nė tė gjithė Meksikėn. Ai thotė se hotelet po zbrazen pėr shkak se operatorėt e turizmit po anulojnė udhėtimet nė Meksikė.

Shtetet e Bashkuara kanė njoftuar 45 raste tė kėsaj sėmundjeje, shumica nė Nju Jork.

Spanja ishte vendi i parė evropian qė konfrimoi njė rast tė sėmundjes sė gripit tė derrave, njė shtatas i sapokthyer nga Meksika.

Edhe autoritetet britanike kanė njoftuar pėr dy raste tė kėsaj sėmundjeje.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Libona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 7095
Age : 24
Vendndodhja : En qualquier pais donde lo encuentro mi prinicipe y mis favoritos..En lugar da haditas!
Kenget e preferuara te Floricientes? : Un enorme dragon,Te siento,Hay un cuento,Porque,Mi vestido azul,Chaval Chulito,1.2.3,y todas...
Disponimi i pergjithshem : alegra y triste
Registration date : 13/09/2008

MesazhTitulli: Re: Gripi i derrave rrezikon botėn   Sun Jun 28, 2009 7:34 pm

s'kena qka me bo....

_________________


F&F xsiempe..miss you!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://s'kom.com
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 21
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: Re: Gripi i derrave rrezikon botėn   Sun Jun 28, 2009 7:35 pm

jo veq ishalla s'na vjen ketu ne ks
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Libona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 7095
Age : 24
Vendndodhja : En qualquier pais donde lo encuentro mi prinicipe y mis favoritos..En lugar da haditas!
Kenget e preferuara te Floricientes? : Un enorme dragon,Te siento,Hay un cuento,Porque,Mi vestido azul,Chaval Chulito,1.2.3,y todas...
Disponimi i pergjithshem : alegra y triste
Registration date : 13/09/2008

MesazhTitulli: Re: Gripi i derrave rrezikon botėn   Sun Jun 28, 2009 7:35 pm

ka me na ardh edhe neve..

_________________


F&F xsiempe..miss you!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://s'kom.com
Libona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 7095
Age : 24
Vendndodhja : En qualquier pais donde lo encuentro mi prinicipe y mis favoritos..En lugar da haditas!
Kenget e preferuara te Floricientes? : Un enorme dragon,Te siento,Hay un cuento,Porque,Mi vestido azul,Chaval Chulito,1.2.3,y todas...
Disponimi i pergjithshem : alegra y triste
Registration date : 13/09/2008

MesazhTitulli: Re: Gripi i derrave rrezikon botėn   Sun Jun 28, 2009 8:48 pm

Me falni qe po nderhyj ne punen e admin. dhe moder. por kjo teme nuk ka lidhje me shkence...
Prandaj duhet te zhvendoset te "Diskutime pa kufi",apo diku tjeter..
Edhe njr her me falni po po postojn shum ne vende te gabuara!

_________________


F&F xsiempe..miss you!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://s'kom.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Gripi i derrave rrezikon botėn   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Gripi i derrave rrezikon botėn
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Vaksinė e re kundėr gripit tė derrave

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Florencia Bertotti Kosovo - FBK :: Te tjera :: Te tjera-
Kėrce tek: