ForumForum  PortaliPortali  Lajme rreth Nini-t  RegjistrohuRegjistrohu  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  
Lusim antaret qe te jene sa me aktiv ne forum, dhe te postojn sa me shume, sepse kohve te fundit jemi duke u bere te kontrolluar nga menagjeri i Florencia Bertottit, Florit. Ju lusim qe te keni parasysh kete dhe te jeni sa me aktiv ne postimin e mesazheve, natyrisht pa i thyer rregullat. Nese ka ndonje antar qe nuk eshte i kenaqur me forumin, le te lajmerohet ne forum, dhe le te shpreh pakenaqesite e tij. Ata qe jane sa me aktiv, do selektohen me shume ne letren qe do dergohet tek Florencia Bertotti.

Share | 
 

 **zbulohet planeti "FERR"**

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Serafina..
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 1050
Age : 21
Vendndodhja : en foro de florencia bertotti mas lindo....
Kenget e preferuara te Floricientes? : te siento un enorme dragon todos de flor
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 11/06/2009

MesazhTitulli: **zbulohet planeti "FERR"**   Wed Jul 01, 2009 1:14 pm

Shkencetaret zbulojne planetin me te nxehte te vezhguar. Quhet HD80606b dhe prej te planeteve te vezhguar deri tani, sigurisht qe ai eshte me i nxehti dhe me me pak mundesi per te zhvilluar jeten.

Sipas te dhenave, brenda 6 oresh, temperatura e tij rritet me 650 grade celcius. HD80606b ndodhet ne drejtimin e kostelacionit te Arushes se Madhe, 190 vjet drite larg planetit tone. Ai rrotullohet rreth yllit te tij per 111 dite dhe temperatura mesatare ne kete planet eshte 526 grade celcius.

Sipas prof. Gregory Laughlin nga Universiteti i Kalifornise, HD80606b ndjek nje trajektore ecentrike me intervale te rregullt, here here shume i afruar me yllin dhe here here me larg tij. Kur ky planet i afrohet shume yllit, temperaturat arrijne deri ne 1226 grade celcius.

“Ky planet na ben te mendojme se Aferdita mund te jete nje vend komod ku mund te jetohet”, thote astronomi Alan Boss, duke dashur te beje nje krahasim temperaturash mes HD80606b dhe Aferdites qe eshte planeti me i zjarrte i sistemit tone diellor.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 21
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: Re: **zbulohet planeti "FERR"**   Wed Jul 01, 2009 5:28 pm

edhe per kete kam degjuar sepse shkenca eshte jeta ime
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
**zbulohet planeti "FERR"**
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Naile Zhupani: "KOSOVES" - poezi nga Arshi Pipa
» Adelina Dardha: Poezi " E ėmbla ime nėnė" Gezuar nėnė diten e lindjes sot me 14 Shkurt. Me mall tė puth.
» Shaban Cakolli:Aksion humanitar i "Im- Zeichen- der-Liebe" dhe "Dibranit-transport" pėr invalidėt e luftės sė Kosovės
» Nė Filadelfia u promovua libri "Pėrjetė me ty" i autorit Ivzi Ēipuri (1)
» Iren Papas: NĖ KUVENDIM ME MITET (Prof. Dr.ADRIATIK KALLULLI mbi librin e Irena Gjonit "Marredhenie te miteve dhe kuiteve te Bregdetit ...

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Florencia Bertotti Kosovo - FBK :: Te tjera :: Te tjera-
Kėrce tek: