ForumForum  PortaliPortali  Lajme rreth Nini-t  RegjistrohuRegjistrohu  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  
Lusim antaret qe te jene sa me aktiv ne forum, dhe te postojn sa me shume, sepse kohve te fundit jemi duke u bere te kontrolluar nga menagjeri i Florencia Bertottit, Florit. Ju lusim qe te keni parasysh kete dhe te jeni sa me aktiv ne postimin e mesazheve, natyrisht pa i thyer rregullat. Nese ka ndonje antar qe nuk eshte i kenaqur me forumin, le te lajmerohet ne forum, dhe le te shpreh pakenaqesite e tij. Ata qe jane sa me aktiv, do selektohen me shume ne letren qe do dergohet tek Florencia Bertotti.

Share | 
 

 zbulohen permasat e galaktikes "messier 87"

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Serafina..
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 1050
Age : 21
Vendndodhja : en foro de florencia bertotti mas lindo....
Kenget e preferuara te Floricientes? : te siento un enorme dragon todos de flor
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 11/06/2009

MesazhTitulli: zbulohen permasat e galaktikes "messier 87"   Wed Jul 01, 2009 1:32 pm

Teleskopi “Very Large Telescope” i Agjencise Europiane te Hapesires ka arritur te percaktoje permasat e galaktikes Messier 87.

Pasi kane perllogaritur permasat, astronomet kane mesuar edhe nje fakt mjaft interesant. Pjeset ekstreme te kesaj galaktike jane te deformuara per arsye qe ende nuk dihen. Diametri i Messier 87 eshte 1.5 milione vjet drite, rreth 3 here me i madh se sa galaktika jone qe eshte Rruga e Qumeshtit.

“U perballem me nje rezultat te papritur pasi llogaritjet e meparshme na tregonin se kjo galaktike duhej te ishte me e madhe se sa eshte ne realitet”, shprehet astronomi Ortwin Gerhard ne revisten shkencore "Astronomy and Astrophysics".

Ne vijim, ai ka shtuar se ne te shkuaren, dicka ka ndikuar ne tkurrjen dhe deformimin e kesaj galaktike. Rezultati i arritur eshte mjaft i rendesishem pasi yjesia e Virgjereshes ka penguar shume ne vezhgimin e kesaj galaktike. Ne terma me te thjeshte eshte njelloj sikur vezhgon nje llampe 30 wat nga nje distance 6 milione km, rreth 15 here sa distanca Toke-Hene.

Shkencetaret kane hartuar disa skenare per proceset qe kane deformuar galaktiken ku nje prej te cileve eshte kolapsi i materies se zeze ne afersi te Messier 87. Nje tjeter alternative eshte edhe afrimi i galaktikes Messier 84 rreth nje milarde e gjysme vjet me pare.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
zbulohen permasat e galaktikes "messier 87"
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Naile Zhupani: "KOSOVES" - poezi nga Arshi Pipa
» Adelina Dardha: Poezi " E ėmbla ime nėnė" Gezuar nėnė diten e lindjes sot me 14 Shkurt. Me mall tė puth.
» Shaban Cakolli:Aksion humanitar i "Im- Zeichen- der-Liebe" dhe "Dibranit-transport" pėr invalidėt e luftės sė Kosovės
» Nė Filadelfia u promovua libri "Pėrjetė me ty" i autorit Ivzi Ēipuri (1)
» Iren Papas: NĖ KUVENDIM ME MITET (Prof. Dr.ADRIATIK KALLULLI mbi librin e Irena Gjonit "Marredhenie te miteve dhe kuiteve te Bregdetit ...

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Florencia Bertotti Kosovo - FBK :: Te tjera :: Te tjera-
Kėrce tek: