ForumForum  PortaliPortali  Lajme rreth Nini-t  RegjistrohuRegjistrohu  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  
Lusim antaret qe te jene sa me aktiv ne forum, dhe te postojn sa me shume, sepse kohve te fundit jemi duke u bere te kontrolluar nga menagjeri i Florencia Bertottit, Florit. Ju lusim qe te keni parasysh kete dhe te jeni sa me aktiv ne postimin e mesazheve, natyrisht pa i thyer rregullat. Nese ka ndonje antar qe nuk eshte i kenaqur me forumin, le te lajmerohet ne forum, dhe le te shpreh pakenaqesite e tij. Ata qe jane sa me aktiv, do selektohen me shume ne letren qe do dergohet tek Florencia Bertotti.

Share | 
 

 planetet!!

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Serafina..
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 1050
Age : 21
Vendndodhja : en foro de florencia bertotti mas lindo....
Kenget e preferuara te Floricientes? : te siento un enorme dragon todos de flor
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 11/06/2009

MesazhTitulli: planetet!!   Wed Jul 01, 2009 1:50 pm

Energjia diellore, kaq e efekteshme dhe e dobishme, njė ditė mund te bėhet e rrezikeshme pėr planetin tonė. Dielli ne vetvete ėshtė njė furre gjigande berthamore nga e cila ēdo vit clirohen masa te zjarrta te cilat pengohen te hyjne ne atmosferen e tokes nga njė shtrese e padukeshme mbrojtese, shtrese pėr te cilėn shkencetaret thonė se po vjen duke u dobesuar. Ritmet e dobesimit te kėsaj shtrese mbrojtese janė tepėr te larta, dhe shkencetaret ende nuk janė ne gjendje te thonė pėrse ndodh kjo.

Flaket diellore janė gazra te ngarkuara me elekricitet qe dalin nga dielli ne formė shperthimesh te fuqishme mijėra herė ne vit. Flaket diellore te kohėve te fundit ishin me te fuqishmet te regjistruara ndonjėherė nga astronomet. Shkencetari Andrew Coates pranė laboratorit te hapesires Mullard ne Angli, thotė se dielli ne vetvete ėshtė njė furre termo berthamore qe cliron sasi te shumta materialesh te rrezikeshme ne formė shperthimesh te fuqishme. Ne disa raste kjo masė gazesh qe vershon drejt tokes ėshtė ne madhesine e malit Everest. Planeti ynė mbrohet, nga kėto stuhi te hapesires, nga njė shtrese e padukeshme magnetike, por qe po vjen duke u dobesuar. Gjeologu John Shaw pranė universitetit te Liverpulit ne Angli thotė se ndryshimet qe i janė shkaktuar kėsaj shtrese gjatė 300 vjeteve te fundit janė me te madhe sesa ndryshimet e ndodhura gjatė 5 mijė vjeteve te fundit. Shkencetaret mendojnė se fusha magnetike po dobesohet dhe mund te arrije ne njė pikė kur fusha magnetike mund te ndryshoje drejtimin, dhe kur kjo tė ndodhė, shigjeta e busulles do tė tregoje jugun nė vend te veriut, ndėrsa kafsheve, qe orientohen nga njė busull e brendeshme natyrale, do t'u duhet kohe t'i pershtaten njė ndryshimi te tillė. Ndėrkohė qe kjo fushe magnetike ndodhet ne periudhėn kalimtare, ajo do tė vazhdoje te dobesohet ndoshta deri ne 90 perqind. Ne kėtė mėnyrė, thotė shkencetari Coates, mburoja e planetit do tė prishet dhe rrezatimi diellor dhe galaktik mund te godase drejt perdrejt atmosferen tonė dhe rrezatimi ne toke do tė rritet. Kjo do tė conte ne njė shtim te rasteve te kancerit si dhe do tė sillte nderprerje te vazhdueshme te komunikimeve satelitore. Por dobesimi i kėsaj mburoje magnetike ka edhe njė anė pozitive. Aurorat, shfaqja natyrale me drita, mund te fillojnė te ndodhin ēdo mbrėmje, madje edhe ne vende ku nuk janė pare ndonjėherė mė parė. Shkencetaret thonė se kėto janė vetėm parashikime dhe njerezimi ka ende qindra vjet kohe pėr t'u pėrgatitur pėr to
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 21
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: Re: planetet!!   Thu Jul 02, 2009 10:00 pm

flm
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
planetet!!
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Florencia Bertotti Kosovo - FBK :: Te tjera :: Te tjera-
Kėrce tek: