ForumForum  PortaliPortali  Lajme rreth Nini-t  RegjistrohuRegjistrohu  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  
Lusim antaret qe te jene sa me aktiv ne forum, dhe te postojn sa me shume, sepse kohve te fundit jemi duke u bere te kontrolluar nga menagjeri i Florencia Bertottit, Florit. Ju lusim qe te keni parasysh kete dhe te jeni sa me aktiv ne postimin e mesazheve, natyrisht pa i thyer rregullat. Nese ka ndonje antar qe nuk eshte i kenaqur me forumin, le te lajmerohet ne forum, dhe le te shpreh pakenaqesite e tij. Ata qe jane sa me aktiv, do selektohen me shume ne letren qe do dergohet tek Florencia Bertotti.

Share | 
 

 republika e kosoves

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Serafina..
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 1050
Age : 21
Vendndodhja : en foro de florencia bertotti mas lindo....
Kenget e preferuara te Floricientes? : te siento un enorme dragon todos de flor
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 11/06/2009

MesazhTitulli: republika e kosoves   Wed Jul 01, 2009 2:12 pm

Republika e Kosovės nėn "sytė" e CIA-s

Nė faqen zyrtare tė internetit tė shėrbimit sekret mė tė fuqishėm nė botė janė shtuar dhe tė dhėnat pėr shtetin mė tė ri. Qendra e CIA-s ka hedhur sė fundi gjithė informacionin qė disponon pėr shtetin e Kosovės. Njė informacion qė jo vetėm njeh shtetin e dytė tė shqiptarėve nė Ballkan, por shėrben dhe si pikė referimi pėr tė gjitha agjencitė ndėrkombėtare. Tė gjitha tė dhėnat janė klasifikuar sipas informacioneve mė tė sakta, duke nisur nga historia e vendit, tė dhėnat gjeografike, popullsia, etnitė qė banojnė, ekonomia, burimet natyrore, besimet fetare, pėrdorimi i gjuhėve zyrtare e deri te niveli i arsimit dhe kushtet sociale tė Kosovės.
Popullsia
Tashmė jo vetėm ne, por edhe CIA thekson se popullsia e Kosovės ėshtė autoktone shqiptare. Sipas tė dhėnave tė kėsaj agjencie, 88 pėr qind e popullsisė sė Kosovės janė shqiptarė dhe vetėm 7 pėr qind janė serbė. Ndėrsa pakicat e tjera pėrbėjnė vetėm 5 pėr qind. Emri zyrtar i njėsisė administrative tė Kosovės pothuajse gjatė gjithė periudhės sė Titos ka qenė "Kosova dhe Metohia", shpesh e shkurtuar nė njė fjalė tė vetme si "Kosmet". Ndėrsa tani Kosova nė arenėn ndėrkombėtare njihet me emrin Republic of Kosovo, kurse nė gjuhėn shqipe Republika e Kosovės ose shkurt Kosova. Sipas CIA-s, 2 126 708 banorė ėshtė numri i popullsisė sė Republikės sė Kosovės. Kurse prodhimi i brendshėm bruto (GDB) ėshtė 4 miliardė dollarė. Por, sipas CIA-s, rreth 43 pėr qind e popullsisė sė Kosovės ėshtė e papunė dhe 37 % e kosovarėve janė tė varfėr.
Pozita e Kosovės
Vija kufitare me Shqipėrinė, nė tėrėsinė e saj ndan shqiptarėt me shqiptarėt. E gjithė vija kufitare e Kosovės ėshtė 700.7 km. Vendet kufitare janė: Shqipėria 111.8 km, Maqedonia 158.7 km, Mali i Zi 78.6 km dhe Serbia 351.6 km. Ndonėse e rrethuar nga male deri 2000 m lartėsi, Kosova ka dalje rrugore pėr nė gjithė Ballkanin. Kosova ka 1,925 km rrugė automobilistike dhe ka 430 km hekurudha.
Gjeografia
Gjeografia dhe gjeologjia na japin arsye thelbėsore pėr tė kuptuar rėndėsinė historike dhe vazhdimėsinė e Kosovės veēanėrisht pėr gjysmėn lindore tė saj. Ajo pėrmban pėrqendrim tė madh tė mineraleve sa e gjithė Evropa Jug-Lindore. CIA vlerėson se pasuritė mė tė mėdha natyrore tė Kosovės janė nikeli, plumbi, zinku, magnezi, kromi dhe shumė minerale tė tjera.

Burimet
Kosova pėrcaktohet si njė shtet me burime natyrore mjaft tė pasura. Burimet kryesore janė: Nikeli, plumbi, zinku, magnezi, kromi, etj. Prej vitit '90 burimet nuk janė shfrytėzuar

Grupet etnike
Kosova ka njė popullsi autoktone shqiptare dhe shumicėn e tė cilės e pėrbėjnė po shqiptarėt. Pasi 88 % e popullsisė ėshtė shqiptare, vetėm 7% serbe dhe pakicat e tjera janė 5 %

Gjuhėt
Kosova ka dy gjuhė zyrtare, tė cilat janė gjuha shqipe dhe ajo serbe. Gjuhėt e tjera jozyrtare janė boshnjake, turqishtja dhe ajo rome

TiranaObserver
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 21
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: Re: republika e kosoves   Wed Jul 01, 2009 5:24 pm

flm serafin!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Serafina..
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 1050
Age : 21
Vendndodhja : en foro de florencia bertotti mas lindo....
Kenget e preferuara te Floricientes? : te siento un enorme dragon todos de flor
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 11/06/2009

MesazhTitulli: Re: republika e kosoves   Thu Jul 02, 2009 11:10 am

sps edon
a po te pelqejn
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: republika e kosoves   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
republika e kosoves
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Naile Zhupani: "KOSOVES" - poezi nga Arshi Pipa
» Forumi i Rinise i Lidhjes Demokratike te Kosoves (Faqja Zyrtare)
» Djepat shqiptar dhe ritet tjera dhe foto historike
» Halit Bogaj: ''Xhemail Abria- pleqnar i Kosovės''
» Xhesika Vula:Tradhtia e shqiprisė ndaj kosoves u vune ne sherbim te jugosllaveve

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Florencia Bertotti Kosovo - FBK :: Te tjera :: Te tjera-
Kėrce tek: