ForumForum  PortaliPortali  Lajme rreth Nini-t  RegjistrohuRegjistrohu  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  
Lusim antaret qe te jene sa me aktiv ne forum, dhe te postojn sa me shume, sepse kohve te fundit jemi duke u bere te kontrolluar nga menagjeri i Florencia Bertottit, Florit. Ju lusim qe te keni parasysh kete dhe te jeni sa me aktiv ne postimin e mesazheve, natyrisht pa i thyer rregullat. Nese ka ndonje antar qe nuk eshte i kenaqur me forumin, le te lajmerohet ne forum, dhe le te shpreh pakenaqesite e tij. Ata qe jane sa me aktiv, do selektohen me shume ne letren qe do dergohet tek Florencia Bertotti.

Share | 
 

 Sistemi diellor

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 21
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: Sistemi diellor   Wed Jul 01, 2009 5:37 pm

Sistemi diellor ėshtė njė sistem i organizuar planetėsh, tė cilėt sillen rreth Diellit. Ai ėshtė njėkohėsisht njė sistem planetar si edhe njė sistem yjor. Sistemi diellor ėshtė njė sistem planetar i pėrbėrė nga trupa qiellorė tė ndryshėm qė mbahen nė orbita nga forca e gravitetit rreth yllit tonė, Diellit. Ėshtė i pėrbėrė nga tetė planetė (dhe 166 hėnat e tyre), nga tre planetė xhuxhė (Ceresi, Plutoni, Erisi dhe katėr hėnat e tyre), dhe miliarda trupa tė vegjėl. Kėtu bėjnė pjesė trupat e Rripit tė Kuiperit, disa dhjetėra mijėra asteroidė, njė numėr tė pasaktė por me siguri shumė tė madh kometash, meteoritėsh, dhe pluhuri ndėryjor.

Planetėt e sistemit diellor sipas largėsisė nga dielli janė: Mėrkuri, Afėrdita, Toka, Marsi, Jupiteri, Saturni, dhe Neptuni. Prej kėtyre tetė planetėve gjashtė prej tyre kanė satelitė natyrorė tė emėrtuar zakonisht "hėna" sipas emrit tė Hėnės sė Tokės, dhe secili prej planetėve tė jashtėm ėshtė i rrethuar nga rrathė planetarė prej pluhuri dhe grimcash tė tjera. Tė gjithė planetet, pėrveē Tokės, janė emėruar sipas perėndive dhe perėndeshave tė mitologjisė greko - romake.

Pergatiti:Edona Prebreza
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Libona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 7095
Age : 24
Vendndodhja : En qualquier pais donde lo encuentro mi prinicipe y mis favoritos..En lugar da haditas!
Kenget e preferuara te Floricientes? : Un enorme dragon,Te siento,Hay un cuento,Porque,Mi vestido azul,Chaval Chulito,1.2.3,y todas...
Disponimi i pergjithshem : alegra y triste
Registration date : 13/09/2008

MesazhTitulli: Re: Sistemi diellor   Wed Jul 01, 2009 5:38 pm

thnxx

_________________


F&F xsiempe..miss you!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://s'kom.com
 
Sistemi diellor
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Florencia Bertotti Kosovo - FBK :: Te tjera :: Te tjera-
Kėrce tek: