ForumForum  PortaliPortali  Lajme rreth Nini-t  RegjistrohuRegjistrohu  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  
Lusim antaret qe te jene sa me aktiv ne forum, dhe te postojn sa me shume, sepse kohve te fundit jemi duke u bere te kontrolluar nga menagjeri i Florencia Bertottit, Florit. Ju lusim qe te keni parasysh kete dhe te jeni sa me aktiv ne postimin e mesazheve, natyrisht pa i thyer rregullat. Nese ka ndonje antar qe nuk eshte i kenaqur me forumin, le te lajmerohet ne forum, dhe le te shpreh pakenaqesite e tij. Ata qe jane sa me aktiv, do selektohen me shume ne letren qe do dergohet tek Florencia Bertotti.

Share | 
 

 Bumi i Madh: (Shperthimi Zanafilles)

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Serafina..
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 1050
Age : 21
Vendndodhja : en foro de florencia bertotti mas lindo....
Kenget e preferuara te Floricientes? : te siento un enorme dragon todos de flor
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 11/06/2009

MesazhTitulli: Bumi i Madh: (Shperthimi Zanafilles)   Thu Jul 02, 2009 12:57 pm

Mendohet se ne fillim e tere Gjithesia ka qene nje trup i vogel por jashtzakonisht i rende i cili shpertheu, beri Bum, dhe prej copave te tij u formua Gjithesia. Ky quhet ndryshe edhe si Shperthimi Zanafilles qe beri te mundur krijimin e jetes.
Nje teori e njohur si Teoria e Inflacionit tregon se Shperthimi Zanafilles e beri Hapesiren te levize me shpejtesi me te madhe se te drites. Vetem kur vlerat e marra ishin kombinuar ne ate menyre qe gjerat shkonin me njera-tjetren u krye edhe frenimi
Mendohet se fuqia e ketij shperthimi edhe sot edhe kesaj dite do te hallakaste gjerat po te mos frenohej permes forcave terheqese nder materiet, qe njihen si force e rendeses.
Shperthimi ne fjale perhapi nje rrezatim mikrovalesh kozmike ne Gjithesi.
Vrimekrimbi:
Vrimekrimbi eshte nje lloj tuneli qe lidh dy Gropa te Zeza me njera-tjetren.
Nje Vrimekrimbi mund te ishte ure per ne Gjithesi te tjera por edhe shkurtim udhe perbrenda vete Gjithesise sone. Ndoshta edhe do te na Ƨonte midis koheve te ndryshme.
Keto vrima mbahen te hapura nga nje lloj mbushje energjie negative qe njihet si "lende e huaj" (exotic matter). Kjo mbushje eshte teper e veshtire te prodhohet prandaj dhe gjeresia e vrimekrimbit eshte ajo e madhesise se atomeve.
Ka mundesi qe vrima-krimbi te tilla te mund te kene mbetur qe nga koha e Bumit te Madh (Big Bang)
Teorikisht nje Vrimekrimbi eshte e ndertueshme.
Teoria e Pergjithshme e Relativitetit e Albert Einstein
Midis te tjerash tregon:
- krijimin dhe ligjet e kozmosit ne permasa te medha: p.sh. se si terheqja qe i bejne planetet njeri-tjetrit Ƨon drejt perkuljes se hapesires dhe te kohes.
- pranine e te ashtuquajturave ura kohore, te cilat teorikisht mund te te kthenin prapa ne te kaluaren por praktikisht kjo gje nuk mund te ishte e mundur sepse ato do te mbylleshin sapo tĀ“u afrohej nje anije kozmike.
- nese ne udhetojme shpejt, koha ngadalesohet.
- kur arrijme shpejtesine e drites, koha ndalon.
- ne teori nese udhetojme me shpejt se drita, koha shkon prapa.
- eshte e pamundur te besh nje pjesez te ece me shpejtesi me te madhe se te drites sepse per kete gje do te nevojitej nje sasi e pafundte energjie.
Mekanika Kuantike
Ka te beje me Kozmosin e Vockel, boten e atomeve dhe pjesezave me te thjeshta.
Teoria e Mekanikes Kuantike parashikon midis te tjerash qenien e pjesezave ne nje gjendje kokolepseje qe do te thote se nese gjendja e njeres pjesez ndryshon, ndryshon edhe ajo e pjesezes tjeter sado larg njera-tjetres te jene, qofshin disa mikrometer apo disa dritevjet.
Disa studiues pandehin se mos vete jeta ishte ne fillimet e saja pjese e ligjeve te kesaj mekanike. Ne kete shikim te ri del qe jeta qe eshte zhvilluar ne planetin tone i ka rrenjet e saja thelle ne Gjithesi e cila nga ana e saj gjithashtu u bindet ligjeve te mekanikes kuantike.
Vete teoria e kesaj mekanike parashikon qenien e qelizave te gjalla. Edhe vete molekula e DNA-se e cila drejton qelizat e organizmave te gjalle eshte pjese e parimeve te mekanikes kuantike. Efekti i kesaj mekanike sipas te cilit nje pjesez mund te jete njekohesisht ne vende te ndryshme eshte po ai qe ndodh me DNA-ne. Keshtu krijohet nje dinamike e jetes.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Serafina..
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 1050
Age : 21
Vendndodhja : en foro de florencia bertotti mas lindo....
Kenget e preferuara te Floricientes? : te siento un enorme dragon todos de flor
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 11/06/2009

MesazhTitulli: Re: Bumi i Madh: (Shperthimi Zanafilles)   Thu Jul 02, 2009 1:10 pm

me encanta mucho
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Libona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 7095
Age : 24
Vendndodhja : En qualquier pais donde lo encuentro mi prinicipe y mis favoritos..En lugar da haditas!
Kenget e preferuara te Floricientes? : Un enorme dragon,Te siento,Hay un cuento,Porque,Mi vestido azul,Chaval Chulito,1.2.3,y todas...
Disponimi i pergjithshem : alegra y triste
Registration date : 13/09/2008

MesazhTitulli: Re: Bumi i Madh: (Shperthimi Zanafilles)   Thu Jul 02, 2009 2:25 pm

edhe mua gjthshh

_________________


F&F xsiempe..miss you!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://s'kom.com
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 21
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: Re: Bumi i Madh: (Shperthimi Zanafilles)   Thu Jul 02, 2009 9:54 pm

flm serafin
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Bumi i Madh: (Shperthimi Zanafilles)   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Bumi i Madh: (Shperthimi Zanafilles)
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Shaip Beqiri:Brenga e maestro Berishės dhe madhėshtia e cfilitur
» MBREMJE PERKUJTIMORE ME RASTIN E 1 VJETORIT TE VDEKJES SE AKTORIT TE MADH BEKIM FEHMIU
» Kristaq Shabani : Sipar i madh i artit tė pikturimit
» Mentor Thaqi:Dy poezi
» Monda Korca: Dy poezi "Shperthimi im - dhe - Dashuri ne shi !- Nga -Raimonda Moisiu

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Florencia Bertotti Kosovo - FBK :: Te tjera :: Te tjera-
Kėrce tek: