ForumForum  PortaliPortali  Lajme rreth Nini-t  RegjistrohuRegjistrohu  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  
Lusim antaret qe te jene sa me aktiv ne forum, dhe te postojn sa me shume, sepse kohve te fundit jemi duke u bere te kontrolluar nga menagjeri i Florencia Bertottit, Florit. Ju lusim qe te keni parasysh kete dhe te jeni sa me aktiv ne postimin e mesazheve, natyrisht pa i thyer rregullat. Nese ka ndonje antar qe nuk eshte i kenaqur me forumin, le te lajmerohet ne forum, dhe le te shpreh pakenaqesite e tij. Ata qe jane sa me aktiv, do selektohen me shume ne letren qe do dergohet tek Florencia Bertotti.

Share | 
 

 Deri me 2012 popullsia e tokes do te arrije 7 miliarde banore

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 21
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: Deri me 2012 popullsia e tokes do te arrije 7 miliarde banore   Thu Jul 02, 2009 10:08 pm

Ka me pak se nje dekade kur Kombet e Bashkuara deklaronin se bashku njezeri dhe te entuziazmuar lindjen e personit te gjashtemiliardte mbi Toke. Tanime ne planetin tone jetojne rreth 6,7 miliard njerez, dhe tendenca ne rritje e popullsise do te beje te mundur “thyerjen e rekordit” dhe arritjen e 7 miliarde personave midis 2011-2012.


E njejta tendence rekordthyese do te vazhdoje deri me 2050, fale vendeve ne zhvillim e siper te cilet jane faktori kryesor i rritjes demografike boterore. Vendet e pasura nga ana tjeter, kane nje perqindje te numrit te lindjeve shume here me te vogel, dhe nje popullsi te mbizoteruar nga te moshuarit. Te vetmin perjashtim e bejne Shtet e Bashkuara dhe Kanadaja te cilat kane nje dinamizem demografik (moshe mesatare te re) te papritur per zhvillimin e tyre ekonomik. Faktor ky qe shpjegohet me ardhjen e emigranteve nga vendet ne zhvillim.


Tendenca rritese e popullsise eshte mjaft mbreselenese nese mendohet se i jane dashur rreth 3 milion vite njerezimit qysh nga shfaqja e tij per te kaluar pragun e 1 milionshit. Me pas duhet te priteshin vitet 1800 te eres sone qe te arrihej 1 miliardi dhe 130 vite te tjera qe te rritej akoma popullsia me 1 miliard (1930 - 2 miliard banore). Me pas mekanizmi pershpejtohet akoma me teper: 3 miliard 1930, 4 miliard 1974, 5 miliard 1987, 6 miliard 1999, 7 miliard 2011-2012, dhe me tej brenda 2050 duhet te arrihet diku ne 9-10 miliard. Me pas? Per momentin askush nuk mund te jape nje pergjigje te sakte. Ka shume mundesi qe njerezimi te kete harxhuar nje pjese te mire te rezervave deri ne ate vite dhe nje regresion do te filloje te shfaqet deri ne arritjen e nje ekuilibri.

Me poshte grafiku i rritjes se popullsise qe nga parahistoria deri ne vitin 2000:

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Deri me 2012 popullsia e tokes do te arrije 7 miliarde banore
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Rritet popullsia shqiptare nė Maqedoni
» Buxheti i Kosovės pėr vitin 2012 parashihet tė jetė 1.5 miliardė euro
» Ramadan Emini:ILIRĖT DHE SLLAVĖT
» KQZ: Deri nė orėn 13:00 kanė votuar 35,24% e zgjedhėsve. PD: Pjesėmarrja mbi 36 pėrqind
» DERI KUR TĖ MIRREMI ME VETVETEN E JO ME ARMIKUN E VĖRTETĖ..?

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Florencia Bertotti Kosovo - FBK :: Te tjera :: Te tjera-
Kėrce tek: