ForumForum  PortaliPortali  Lajme rreth Nini-t  RegjistrohuRegjistrohu  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  
Lusim antaret qe te jene sa me aktiv ne forum, dhe te postojn sa me shume, sepse kohve te fundit jemi duke u bere te kontrolluar nga menagjeri i Florencia Bertottit, Florit. Ju lusim qe te keni parasysh kete dhe te jeni sa me aktiv ne postimin e mesazheve, natyrisht pa i thyer rregullat. Nese ka ndonje antar qe nuk eshte i kenaqur me forumin, le te lajmerohet ne forum, dhe le te shpreh pakenaqesite e tij. Ata qe jane sa me aktiv, do selektohen me shume ne letren qe do dergohet tek Florencia Bertotti.

Share | 
 

 Konfirmohet prania e akullit ne mars!

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 21
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: Konfirmohet prania e akullit ne mars!   Thu Jul 02, 2009 10:11 pm

Kėrkimi vazhdon pėr prova tė pėrbėrėsve organikė nė planetin Mars. Sipas shkencėtarėve nė Agjensinė Amerikane tė Hapsirės, sonda e Nasės Feniks, ka konfirmuar praninė e ujit tė ngrirė pranė sipėrfaqes sė planetit. Ata presin dhe mė tepėr zbulime nė kėtė fushė, ndėrsa krahu robotik i sondės sė hapėsirės po siguron kampione tė tjera nga sipėrfaqja e planetit.


Sonda-robot e Nasės, Feniks, nisi tė gėrmojė nė sipėrfaqen e planetit Mars me krahun e saj robotik, muajin e kaluar. Pamjet e para tė njė hendeku tė vogėl, 1cm nėn nivelin e sipėrfaqes, treguan qė shkencėtarėt gjetėn atė ēka po kėrkonin: akull tė krijuar nga uji.
Kėto pamje, tė marra nė 15 qershor, tregojnė disa kube tė vegjėl tė bardhė, nė qoshen e pamjes. Katėr ditė mė vonė, ato nuk ishin mė. Shkencėtarėt mendojnė se akulli avulloi pasi u ekspozua nė ajrin marsian.
“ Ne e gjetėm provėn qė donim tė gjenim pėr tė treguar se ky material i shndritshėm, ėshtė akull i krijuar nga uji , dhe jo ndonjė substanė tjetėr”.


Roger Launius ėshtė njė historian i hapsirės nė Muzeun Kombėtar tė Hapsirės nė Washington DC.
“Ėshtė jashtėzakonisht domethėnėse, sepse uji, kryesisht nė trajtė tė lėngshme, por uji nė pėrgjithėsi ėshtė elementi bazė qė nė lidhje me karbonin, krijon jetėn. Kėshtu qė, uji i pranishėm atje dhe ndoshta i pranishėm nė sasi tė mėdha, mund tė nėnkuptojė se ka pasur zhvillim jete nė Mars”.


Shkencėtarėt shpresojnė qė tė marrin dheun dhe akullin nė kuti laboratorike nė sondė, pėr analiza. Kėshtu mund tė pėrmirėsohet dhe mė tej informacioni pėr historinė klimaterike tė planetit tė kuq dhe provat e mundshme pėr ekzistencėn e elementėve organikė.
Chris McKAy ėshtė shkencėtar i Nasas:
“Nėse do tė mundeshim tė tregonim fillimin e jetės dy herė nė tė njėjtin sistem diellor, atėherė kjo mund tė na tregojė ne, nė mėnyrė pėrfundimtare se jeta ėshtė njė gjė e zakonshme nė univers”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Konfirmohet prania e akullit ne mars!
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» TRAGJEDIA E TISĖS - KONFIRMOHET VDEKJA E ELVIRA JAHĖS, 23 VJEĒARE
» Jahė Sadrija: Tė gjithė bashkė nė Gllogjan, atje nė Dukagjin

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Florencia Bertotti Kosovo - FBK :: Te tjera :: Te tjera-
Kėrce tek: