ForumForum  PortaliPortali  Lajme rreth Nini-t  RegjistrohuRegjistrohu  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  
Lusim antaret qe te jene sa me aktiv ne forum, dhe te postojn sa me shume, sepse kohve te fundit jemi duke u bere te kontrolluar nga menagjeri i Florencia Bertottit, Florit. Ju lusim qe te keni parasysh kete dhe te jeni sa me aktiv ne postimin e mesazheve, natyrisht pa i thyer rregullat. Nese ka ndonje antar qe nuk eshte i kenaqur me forumin, le te lajmerohet ne forum, dhe le te shpreh pakenaqesite e tij. Ata qe jane sa me aktiv, do selektohen me shume ne letren qe do dergohet tek Florencia Bertotti.

Share | 
 

 Planet i ri ne sistemin tone diellor!

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 21
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: Planet i ri ne sistemin tone diellor!   Thu Jul 02, 2009 10:21 pm

Agjencia amerikane e hapesires tha se do te beje te ditur zbulimin e nje te papriture ne sistemin diellor, nje objekt per te cilin disa mendojne se mund te jete planeti i dhjete.

Zyrtare te Nases thane se do te bejne te njohur zbulimin e objektit me te larget qe sillet rreth diellit. Disa eksperte mendojne se i ashtuquajturi objekt eshte nje planet i ri i emertuar Sedna, pas perendeshes eskimeze te detit. Objekti eshte 10 miliarde kilometra larg Tokes.

Parashikohet qe Sedna, elementet perberes te se ciles mendohet te jene akulli dhe guri, ka nje diameter prej dy mije kilometrash. Ky do te ishte objekti me i madh i buluar ne sistemin diellor qe nga zbulimi i Plutonit 74 vjet me pare. Sedna eshte pak me e vogel se Plutoni.

Profesorit te astronomise planetare ne Institutin Teknologjik te Kalifornise, Dr. Michael Brown, i jepet merita per zbulimin e Sednes.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Planet i ri ne sistemin tone diellor!
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Historia e lashtė

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Florencia Bertotti Kosovo - FBK :: Te tjera :: Te tjera-
Kėrce tek: