ForumForum  PortaliPortali  Lajme rreth Nini-t  RegjistrohuRegjistrohu  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  
Lusim antaret qe te jene sa me aktiv ne forum, dhe te postojn sa me shume, sepse kohve te fundit jemi duke u bere te kontrolluar nga menagjeri i Florencia Bertottit, Florit. Ju lusim qe te keni parasysh kete dhe te jeni sa me aktiv ne postimin e mesazheve, natyrisht pa i thyer rregullat. Nese ka ndonje antar qe nuk eshte i kenaqur me forumin, le te lajmerohet ne forum, dhe le te shpreh pakenaqesite e tij. Ata qe jane sa me aktiv, do selektohen me shume ne letren qe do dergohet tek Florencia Bertotti.

Share | 
 

 Fotoja e parė e njė planeti jashtė sistemit diellor

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 21
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: Fotoja e parė e njė planeti jashtė sistemit diellor   Thu Jul 02, 2009 10:24 pm

“Gati sa nuk pėsova njė atak nė zemėr kur pashė pėrpara meje fotografinė e parė tė njė planeti jashtė sistemit diellor”. Paul Kalas, shkencėtar nė Universitetin e Kalifornisė nė Berkeley, e ka tė vėshtirė tė pėrmbajė entuziazmin pėr zbulimin historik falė teleskopit Hubble tė Nasės. Imazhi i pari, ai qė do tė mbetet nė libra, ėshtė i planetit “Fomalhaut b” nė orbitė, pėrreth yjeve Fomalhaut nė konstelacionin “peshku austral”. Njė yll pranė tokės (25 vjet dritė larg) shumė i ri, vetėm 200 milionė vjet dhe 16 herė mė i shndritshėm se dielli.

Historia e ka zanafillėn nė fillim tė viteve 80 tė shekullit tė kaluar, kur sateliti Iras regjistroi prezencėn e njė materiale qė rrethonte yllin. Ky ishte dhe spuntoja e parė nga e cila Kalas, atėherė ende student nis studimin e tij me bindjen se mund tė ketė dicka mė interesante sesa njė re me pluhur. Nė 2001 Kalas dhe 6 astronomė tė tjerė bashkuan forcat dhe drejtuan Hubble nė drejtim tė Fomalhaut, me shpresėn pėr tė parė mė qartė se cfarė ndodhte. Qindra fotografi analizoheshin dhe dėshmonin njė botė tashmė tė organizuar mirė. Por surpriza arrin pas njė krahasimi mes njė fotografie tė bėrė nė 2004 dhe njė tjetre nė 2006. Njė pikė e vogėl e verdhė qė pėr njė sy joekspert dukej si njė nga qindra pikat rreth yllit ishte nė tė vėrtetė njė trup konsintent: Kjo ėshtė fotograma e parė e njė planeti jashtė sistemit diellor.

Kohė mė parė njė informacion i tillė pėrflitej por mė pas hidhej poshtė me mendimin se kjo pikė e vogėl e verdhė ishte vetėm njė yll i vogėl pak i ndrycuar. Deri tani me teknika tė ndryshme nė qiell janė gjetur deri nė 300 planete jashtė sistemit diellor, por asnjė nuk ėshtė parė ndodnjėherė. Prezenca e tyre certifikohej nė mėnyrė indirekte pėr ngjashmėritė nė sjelljen e yllit mėmė ose pėr njė vegim tė ndriēimit tė saj.

Me ndihmėn e teleskopit Hubble shkencėtarėt kanė arritur tė paralajmėrojnė profilin e Fomalhaut nė diskun me pluhur dhe trupave tė akullt qė rrethojnė yllin mėmė analog, sipas Kuper, me Tokėn tonė ku gjendet Eris dhe Plutoni. “Fomalhaut b” ėshtė njė planet i nxehtė dhe i ngjashėm me Jupiterin tonė por me njė madhėsi tre herė mė tė madhe dhe ka unazat si Saturni.

Pėr tė folur qė tani pėr mundėsi jete ėshtė e pamundur, tė paktėn nėse nuk vėrtetohen se ka forma biologjike tė ēuditshme sic kishte ėndėrruar Karl Sagan. Pėr tė realizuar njė xhiro pėrreth planetit duhen 872 vite tokė (pėr Tokėn duhen 365 ditė) ndėrsa pozicionin i saj ėshtė nė bordin e brendshėm tė njė disku me material tė lėngshėm rreth 17. 6 miliardė kilometra nga sipėrfqja e yjeve. Pikėrisht kjo distancė e largėt e ka lejuar Hubble ta shikojė dhe ta ndjekė: Nėse do tė klishte qenė mė afėr, atėhere do tė kishte qenė i pamundur vėzhgimi i tij. Por karakteristikat e ambientit tė tregojnė se ky kėrkim ėshtė vetėm njė hap i projektuar drejt prezencės sė planetėve tė tjera.

“Besojmė se nė hapėrisė mes trupit tė ri dhe yllit nėnė ka ende objekte tė tjera qė janė tė ngjashme me tokėn por pėr tė arritur pėr ti dalluar duhet tė presim lėshimin e pasardhėsit tė Hubble, teleskopin James Ėebb Space Telescope i cili do tė niset nė hapėsirė nė 2013” thotė Mark Clampin, i qendrės Goddard tė Nasas njė ndėr autorėt e kėtij studimi dhe koordinator i projektit tė teleskopit tė ri. Zbulimi i papritur rindez ende mundėsinė se nė hapėsirė mund tė ketė njė planet binjak me tokėn tonė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Fotoja e parė e njė planeti jashtė sistemit diellor
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Istogu nė gjendje tė jashtėzakonshme

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Florencia Bertotti Kosovo - FBK :: Te tjera :: Te tjera-
Kėrce tek: