ForumForum  PortaliPortali  Lajme rreth Nini-t  RegjistrohuRegjistrohu  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  
Lusim antaret qe te jene sa me aktiv ne forum, dhe te postojn sa me shume, sepse kohve te fundit jemi duke u bere te kontrolluar nga menagjeri i Florencia Bertottit, Florit. Ju lusim qe te keni parasysh kete dhe te jeni sa me aktiv ne postimin e mesazheve, natyrisht pa i thyer rregullat. Nese ka ndonje antar qe nuk eshte i kenaqur me forumin, le te lajmerohet ne forum, dhe le te shpreh pakenaqesite e tij. Ata qe jane sa me aktiv, do selektohen me shume ne letren qe do dergohet tek Florencia Bertotti.

Share | 
 

 Satelitet zbulojne rrathe te ēuditshėm pranė Piramidave ne Egjipt

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 21
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: Satelitet zbulojne rrathe te ēuditshėm pranė Piramidave ne Egjipt   Thu Jul 02, 2009 10:42 pm

Disa ditė me pare, ne vazhden e studimeve hartografike sistematike, te realizuar nga satelite te sofistikuar mbi vendet simbol te qyteterimit egjiptian, janė lajmeruar ca unaza te ēuditshme me formė persosmerisht rrethore dhe te pambyllura ne njė hapėsirė prej peseqind metrash 1 kilometer ne jug te rrafshines se Gizes.

Pak qindra metra nga Sfinksi, dhe ne linjė me te simbas njė vertikaleje veri jug, janė zbuluar njė duzine figurash rrethore nga telekamerat e fuqishme te satelitit vezhgues: mbi terren ato shfaqen te mezidallueshme, te molisura nga kalimi i shekujve dhe nga veprimi i pareshtur i eres, e cila ka niveluar shkretetiren kompakte por te therrmueshme. Megjithatė s'ėshtė e vėshtirė te besohet se, ne zanafillen e vet, duhej te kenė ekzistuar hulli me te qarta, me te mirepercaktuara dhe me te shquajtshme me sy te lirė edhe ne nivelin e rrafshines se shkelur.

Perballe njė zbulimi te tillė, te pazakonte, ende deri me tash nuk janė bėrė interpretime qe mund t'i konsiderosh te padyshimta, por megjithatė as Egiptologjia zyrtare nuk ėshtė deklaruar ende. Zahi Haeass, Drejtori i Kėshillit te Pergjithshem te Antikitetit ne Kajro dhe dhe nismetar i studimit hartografik satelitor te vendeve arkeologjike (me mbeshtetjen e nevojshme edhe nga National Geographic), nuk ka deklaruar ende ndonjė shpjegim bindes nė lidhje me kėtė fenomen.

Gjithsesi, shkencetaret hulumtues te Kėshillit te Pergjithshem te Antikitetit te Kajros ngulmojne se nuk ka arsye pėr tė mos besuar se ky zbulim ka lidhje me botėn e larmishme mitologjike dhe religjioze te Egjiptit Antik, ndaj dhe duhet shpjeguar me elemente qe pėrfshihen ne botėn e faraoneve. Ka nga ata qe pranine e rratheve do tė donin ta lidhnin me Sfinksin, i cili, me gjase, nėpėrmjet figurash te tilla te thjeshta do mund te pasurohej dhe legjitimohej ne funksionin e tij si ruajtes i mjedisit te shenjtė te varreve te rrafshines se Gizes.

Rrathet e zbuluar tash se fundmi lidhen me kėtė statuje gjysmenjeri gjysmeluan (ne vazhden e dhjetė viteve reastaurim janė zbuluar katėr tunele ne trupin e sfinksit, te gjithė te shpjeguar si funksionale pėr strukturen). Fakti qe rrathet e rinj janė ne njė aks me sfinksin dhe dallohen se nuk janė vendosur ne mėnyrė te rastesishme, mund te na beje te mendojmė qe mund te kenė patur ndonjė funksion astronomik e se do tė jenė realizuar duke u orientuar mbas ndonjė yllesie, e cila astronomeve te oborrit do t'u jetė shfaqur qartėsisht e dukshme ne kupen qielore.

Duke u shtyre edhe me tej ne interpretimin e figurave tė reja gjeometrike, nuk kemi si tė mos permendim njė tekst te rėndėsishėm te sarkofageve, i cili daton ne kohėn e Mbreterise Antike (gjė qe domethėnė se ėshtė bashkekohes me ndėrtimin e sfinksit, i cili qe ngritur nga faraoni Kefren diku rreth vitit 2500 para Krishtit). Teksti ėshtė shkruar me hieroglife egjiptiane dhe thotė kėshtu: «Isha ai qe lindi si njė rreth».
Dime qe ne mitologjine egjiptiane, pėr te thjeshtuar konceptet teogonike, universi i tėrė gjendej i shtrire ne

Egjipt dhe kesisoj qe hyjnizuar. Kėshtuqė rrethi, ne raport me format e tjera gjeometrike, nuk do tė kėtė qenė tjetėr veēse paraqitja e Universit ne castin e shperthimit ne errėsirė te koherave. Veē kėsaj lindja e universit me nekropolin e gjerė rezultonte logjike, sepse ishte vendi qe egjiptianet e konsideronin burimin e jetės se ameshuar; e shihnin tė ndryshme nga ekzistenca tokėsore por absolutisht te permbyllur ne teresine e te krijuarit. Njė lidhje e tillė, absolutisht e respektueshme me mendimin religjioz te kėtij qyteterimi antik, do t'i mekonte limfen jetėsore kujtdo qe do tė dėshironte tė sugjeronte njė interpretim ezoterik te figurave rrethore e do ta pėrcillte zbulimin ne hulline e faraoneve antike dhe te nenshtetasve te saj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Libona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 7095
Age : 24
Vendndodhja : En qualquier pais donde lo encuentro mi prinicipe y mis favoritos..En lugar da haditas!
Kenget e preferuara te Floricientes? : Un enorme dragon,Te siento,Hay un cuento,Porque,Mi vestido azul,Chaval Chulito,1.2.3,y todas...
Disponimi i pergjithshem : alegra y triste
Registration date : 13/09/2008

MesazhTitulli: Re: Satelitet zbulojne rrathe te ēuditshėm pranė Piramidave ne Egjipt   Fri Jul 03, 2009 12:33 am

kam degjuar....

_________________


F&F xsiempe..miss you!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://s'kom.com
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 21
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: Re: Satelitet zbulojne rrathe te ēuditshėm pranė Piramidave ne Egjipt   Fri Jul 03, 2009 2:14 pm

ne rregull pra
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Libona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 7095
Age : 24
Vendndodhja : En qualquier pais donde lo encuentro mi prinicipe y mis favoritos..En lugar da haditas!
Kenget e preferuara te Floricientes? : Un enorme dragon,Te siento,Hay un cuento,Porque,Mi vestido azul,Chaval Chulito,1.2.3,y todas...
Disponimi i pergjithshem : alegra y triste
Registration date : 13/09/2008

MesazhTitulli: Re: Satelitet zbulojne rrathe te ēuditshėm pranė Piramidave ne Egjipt   Fri Jul 03, 2009 2:24 pm

ah te isha kan ne egjippt brre

_________________


F&F xsiempe..miss you!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://s'kom.com
Serafina..
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 1050
Age : 21
Vendndodhja : en foro de florencia bertotti mas lindo....
Kenget e preferuara te Floricientes? : te siento un enorme dragon todos de flor
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 11/06/2009

MesazhTitulli: Re: Satelitet zbulojne rrathe te ēuditshėm pranė Piramidave ne Egjipt   Sat Jul 04, 2009 12:50 pm

edhe un ka degju per kete
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 21
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: Re: Satelitet zbulojne rrathe te ēuditshėm pranė Piramidave ne Egjipt   Sat Jul 25, 2009 7:40 pm

mire pra...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Satelitet zbulojne rrathe te ēuditshėm pranė Piramidave ne Egjipt   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Satelitet zbulojne rrathe te ēuditshėm pranė Piramidave ne Egjipt
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Florencia Bertotti Kosovo - FBK :: Te tjera :: Te tjera-
Kėrce tek: