ForumForum  PortaliPortali  Lajme rreth Nini-t  RegjistrohuRegjistrohu  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  Lista AnëtarëveLista Anëtarëve  Grupet e AnëtarëveGrupet e Anëtarëve  identifikimiidentifikimi  
Lusim antaret qe te jene sa me aktiv ne forum, dhe te postojn sa me shume, sepse kohve te fundit jemi duke u bere te kontrolluar nga menagjeri i Florencia Bertottit, Florit. Ju lusim qe te keni parasysh kete dhe te jeni sa me aktiv ne postimin e mesazheve, natyrisht pa i thyer rregullat. Nese ka ndonje antar qe nuk eshte i kenaqur me forumin, le te lajmerohet ne forum, dhe le te shpreh pakenaqesite e tij. Ata qe jane sa me aktiv, do selektohen me shume ne letren qe do dergohet tek Florencia Bertotti.

Share | 
 

 All-llahun e gjeta ne hene

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Serafina..
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 1050
Age : 21
Vendndodhja : en foro de florencia bertotti mas lindo....
Kenget e preferuara te Floricientes? : te siento un enorme dragon todos de flor
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 11/06/2009

MesazhTitulli: All-llahun e gjeta ne hene   Thu Jul 23, 2009 12:15 pm

All-llahun e gjeta nè hènè

Rrèfen njeriu,kèmba e tè cilit pèr
herè tè parè shkeli nè Hènè

Gjat fluturimit tè anijes kosmike Apollo-11, biseda qè u zhvilluab nè mes saj dhe stacionit tokèsor nè shumè shtete u transmetua, kurse nè disa vende aspak ! Por,ne po huazojmè njè tekst tè botuar shumè mè parè nè revistèn
"Posta" tè Turqisè.l

Mè 20 korrik tè vitit 1969
njeriu i parè zbriti nè Hènè.
Emri i tij ishte Armstrong.
Astronauti Armstrong is transmetoi dhe shpalli kètè obisejadè tèrè botès." Ka zbritur shqiponja"
Ekuipazhi Apollo-11 e pèrbènin tre Astronautè:
Aldrini, Kollinsi dhe Amstrongu.
Armstrongu qè ecte nèpèr Hènè, ishte njeri fetar, i krishterè i denjè.
Gjatè rrugès u zhvillua njè lloj "Censure". Tre astronautèt pèrnjèher e panè "njè botè tjetèr " Tèrè biseda u inçizua nèpèr kaseta.

Astronauti Aldrin;" Kètu èshtè njè send i hapur si libèr, qetèsitè ishin mu mbi detin.

Astronauti Armstrong;" Si dy hallka, me tè vèrtetè nè formè tè librit.

Astronauti Kollins;" Po qe se e ndryshova vatmèn (qendren) e skestanit, mè sè miri shohej se ka formèn e librit.


Kontrolli tokèsor," Qka po thoni ju, a ka libèr nè Hènè.
Vazhdonte inçizimi i gjèrave tè çuditshme nèpèr kaseta. Tè nesèrmen libri u humb, por tani vazhdimisht paraçiti filloi tè angazhoj radion. Zèri i tij i pèrngjante zèrit tè ndihmès sè shpejtè.

Kollinsi;" A po dègjoni, Ndèrpritne atè zè, pèrndryshe do tè mè pèlsasin veshèt.

Kontrolli tokèsor;" Ky zè nuk èshtè prej nesh, por vjen nga njè burim i panjohyr. Ajeni tè sigurtè se atje sè bashku me ju nuk èshtè askush tjetèr.

Armstrongu;" Tani filloi njè muzikè. Ju lutem ndèrpritni.

Kontrolli tokèsor;" Kurrfarè pengesa nuk ka, muzika muzika vjen prej jush.

Aldrini;" Siç shihet asnjèherè nuk do tè kuptohemi. Ky zè i muzikès nuk vjen prej nesh.

Armstrongu;" Tè nesèrmen shkeli nè Hènè. Thoshte " zbriti shqiponja "
Njeriu i parè ecte nè Hènè. Papritmas njè zè tingèllues, pèrsèri paraqitet njè parazit. Por tani nè mesin e zèrave nèpèr kasetè u inqizuan kèto fjalè,
" Rabbu-el Ardini-Endahu-ldha-kun-Alim"

Kontrolli tokèsor;" Ej, kush po flet.

Armstrongu;" Tani mè ecte nèpèr Hènè. Zèri i cili pèrngjante muzikès filloi tè dègjohet pèrsèri,
" Eshhedu En La llahe ll-Lall-llah "

Kontrolli tokèsor;" A pèrsèri u paraqiten pjatat fluturuese,ç`domethènie ka kjo kèngè.

Kollinsi;" Eshen Mahatma Resamballa"filani tha gjuhèn indiane.

Armstrongu;" Plotèsisht e dègjova.
Po ma qetèson zemrèn. Mè duket se ky èshtè njè radiostacion i Amerikiès.

Aldrini;" Ia ndryshove frekuencèn, por pèrsèri u paraqit i njejti zè. Ky zè po vjen prej Hènès. Nuk èshtè mesazh i radio. Diqka e pabesueshme.

Kontrolli tokèsor;" Ju a u qmendèt. A mund tè shpèrndahet zèri nè vakuum.

Kollinsi;" Por qka , a pèrsèri po paraqiten pjatat fluturuese.

Kontrolli tokèsor;" Njè sèmundje e panjohur,spekulimi kozmikapo ç`èshtè kjo. Kèta zèra, libèr, melodi, tè gjitha duhet tè jenè iluzione.

Armstrongu;" Kamera a mund tè inçizojè Vegimin (vizionin), njè zè tè paramenduar, a mund tè inçizohet nè kasetofon.

Kontrolli tokèsor;"Nè rregull...nè vendin pa ajrè, a mund tè shpèrndahet zèri.

Armstrongu dhe shoket e tijè e Apollos-11 tè shèndoshè u kthyen nè tokè. Pèrsèri u dègjuan kasetat. Me kète ngjarje u njoftua Faruk el Bazi, me prejardhje egjiptase i cili punonte nè agjensinè NASA.

Mesazhi qè u lexua nè Hènè èshtè;" Njè fjalè e shenjtè arabe "- njohèsi i kètij ka kètè rapor.
Mè vonè tè njejtèn fjali e dègjoi edhe Apollo-26, Astronauti Voden, Ne realitet, ata nuk u bindèn.
Ndosha UFC, ndoshta dikush tjetèr, por, nè Hènè ekziston MESAZH.
Armstrongu aspak nuk u bind pèr kètè.
Nè kètè radhè Astronautèt shètisnin nèpèr Botè.
Kudo qè shkonin, priteshin me njè interesim tè madh. U rastis tè vizitojnèedhe Kajron.
Amstrongu sihte i kènaqur pèr pritjen qè i organizuan nè kètè vend.
Nè kètè radh u bè qka u bè.

Armstrongu u rrènqeth:" Qka èshtè kjo muzikè.

Egjiptasit;" U Pèrmbajtèn dhe nuk shfaqèn habinè e tyre. Pastaj u pèrgjigjèn,
" Nuk èshtè muzikè, por " EZAN " Siku qè kèmbanat e kishès, ashtu edhe ky èshtè" EZANI Xhamisè.

Armstrongu;" Unè edhe mè herèt e kam dègjuar Kètè muzikè.

Egjiptasit;" Natyrishtè do tè dègjoni nè Botè ka afro njè miliard Muslimanè. Kudo qè tè shkoni, do tè dègjoni kètè " EZAN
Armstrongu;" Unè kètè ezan e kam dègjuar nè Hènè. Fytyra e Armstrongut mori ngjyrè tè gèlqerès; O All-llahu im,Ty tè gjeta nè Hènè kètu e nè kokèn time jo.

Armstrongu njè kohè tè gjatè heshti. Mè nè fund tha.
" Kam shkel nè Hènè pa -Bismil-lah.( pa pèrmendè emrin e All-llahut). Tani po e them " Bismil-lahin "

Tani edhe unè jam Musliman "
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 21
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: Re: All-llahun e gjeta ne hene   Sat Jul 25, 2009 7:32 pm

shume interesante nuk paskam degjuar per kete..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Serafina..
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 1050
Age : 21
Vendndodhja : en foro de florencia bertotti mas lindo....
Kenget e preferuara te Floricientes? : te siento un enorme dragon todos de flor
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 11/06/2009

MesazhTitulli: Re: All-llahun e gjeta ne hene   Fri Jul 31, 2009 5:01 pm

as un en net e gjeta
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Libona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 7095
Age : 24
Vendndodhja : En qualquier pais donde lo encuentro mi prinicipe y mis favoritos..En lugar da haditas!
Kenget e preferuara te Floricientes? : Un enorme dragon,Te siento,Hay un cuento,Porque,Mi vestido azul,Chaval Chulito,1.2.3,y todas...
Disponimi i pergjithshem : alegra y triste
Registration date : 13/09/2008

MesazhTitulli: Re: All-llahun e gjeta ne hene   Sat Aug 01, 2009 10:12 am

interesantteee

_________________


F&F xsiempe..miss you!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://s'kom.com
Serafina..
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 1050
Age : 21
Vendndodhja : en foro de florencia bertotti mas lindo....
Kenget e preferuara te Floricientes? : te siento un enorme dragon todos de flor
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 11/06/2009

MesazhTitulli: Re: All-llahun e gjeta ne hene   Sat Aug 01, 2009 9:33 pm

shume valla
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Libona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 7095
Age : 24
Vendndodhja : En qualquier pais donde lo encuentro mi prinicipe y mis favoritos..En lugar da haditas!
Kenget e preferuara te Floricientes? : Un enorme dragon,Te siento,Hay un cuento,Porque,Mi vestido azul,Chaval Chulito,1.2.3,y todas...
Disponimi i pergjithshem : alegra y triste
Registration date : 13/09/2008

MesazhTitulli: Re: All-llahun e gjeta ne hene   Sat Aug 01, 2009 11:23 pm

teper mirr

_________________


F&F xsiempe..miss you!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://s'kom.com
Serafina..
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 1050
Age : 21
Vendndodhja : en foro de florencia bertotti mas lindo....
Kenget e preferuara te Floricientes? : te siento un enorme dragon todos de flor
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 11/06/2009

MesazhTitulli: Re: All-llahun e gjeta ne hene   Mon Aug 03, 2009 11:21 pm

teper hahahahhh
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
lussi
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 1200
Age : 24
Vendndodhja : in my place
Kenget e preferuara te Floricientes? : los ninos no mueren
Disponimi i pergjithshem : not always happy
Registration date : 14/01/2009

MesazhTitulli: Re: All-llahun e gjeta ne hene   Mon Aug 10, 2009 3:37 pm

as nuk e kam ditur kete shum flm wow
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.vip-actore.piczo.com
Libona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 7095
Age : 24
Vendndodhja : En qualquier pais donde lo encuentro mi prinicipe y mis favoritos..En lugar da haditas!
Kenget e preferuara te Floricientes? : Un enorme dragon,Te siento,Hay un cuento,Porque,Mi vestido azul,Chaval Chulito,1.2.3,y todas...
Disponimi i pergjithshem : alegra y triste
Registration date : 13/09/2008

MesazhTitulli: Re: All-llahun e gjeta ne hene   Mon Aug 10, 2009 5:08 pm

o qka spo ndodh tash..mrekulli

_________________


F&F xsiempe..miss you!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://s'kom.com
Aurora
Flori Fan
Flori Fan
avatar

Numri i postimeve : 277
Age : 21
Vendndodhja : nga nje vend i bukur
Kenget e preferuara te Floricientes? : "TE SIENTO" " MI VESTIDO AZUL " " Y ASI SERA" "DELFINA" "PORQUE" "KIKIRIKI" .."hay un cuento"
Disponimi i pergjithshem : NGANJEHERE E LUMTUR,NERVOZE POR EDHE E MERZITUR
Registration date : 14/08/2009

MesazhTitulli: Re: All-llahun e gjeta ne hene   Sat Aug 15, 2009 12:18 pm

mrekulli shum e menqur a edhe interesante
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 21
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: Re: All-llahun e gjeta ne hene   Mon Aug 17, 2009 5:54 pm

po quditem se si nuk e kam dit kete me heret!!?!!?!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Serafina..
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 1050
Age : 21
Vendndodhja : en foro de florencia bertotti mas lindo....
Kenget e preferuara te Floricientes? : te siento un enorme dragon todos de flor
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 11/06/2009

MesazhTitulli: Re: All-llahun e gjeta ne hene   Tue Aug 18, 2009 6:58 pm

un ne net e gjeta qatu tu kerku diqka per shkence..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Aurora
Flori Fan
Flori Fan
avatar

Numri i postimeve : 277
Age : 21
Vendndodhja : nga nje vend i bukur
Kenget e preferuara te Floricientes? : "TE SIENTO" " MI VESTIDO AZUL " " Y ASI SERA" "DELFINA" "PORQUE" "KIKIRIKI" .."hay un cuento"
Disponimi i pergjithshem : NGANJEHERE E LUMTUR,NERVOZE POR EDHE E MERZITUR
Registration date : 14/08/2009

MesazhTitulli: Re: All-llahun e gjeta ne hene   Tue Aug 18, 2009 7:04 pm

edhe une ne net valla
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Serafina..
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 1050
Age : 21
Vendndodhja : en foro de florencia bertotti mas lindo....
Kenget e preferuara te Floricientes? : te siento un enorme dragon todos de flor
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 11/06/2009

MesazhTitulli: Re: All-llahun e gjeta ne hene   Tue Aug 18, 2009 7:10 pm

a e gjete aaaaaaaaa......
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Aurora
Flori Fan
Flori Fan
avatar

Numri i postimeve : 277
Age : 21
Vendndodhja : nga nje vend i bukur
Kenget e preferuara te Floricientes? : "TE SIENTO" " MI VESTIDO AZUL " " Y ASI SERA" "DELFINA" "PORQUE" "KIKIRIKI" .."hay un cuento"
Disponimi i pergjithshem : NGANJEHERE E LUMTUR,NERVOZE POR EDHE E MERZITUR
Registration date : 14/08/2009

MesazhTitulli: Re: All-llahun e gjeta ne hene   Tue Aug 18, 2009 9:33 pm

po de
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Libona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 7095
Age : 24
Vendndodhja : En qualquier pais donde lo encuentro mi prinicipe y mis favoritos..En lugar da haditas!
Kenget e preferuara te Floricientes? : Un enorme dragon,Te siento,Hay un cuento,Porque,Mi vestido azul,Chaval Chulito,1.2.3,y todas...
Disponimi i pergjithshem : alegra y triste
Registration date : 13/09/2008

MesazhTitulli: Re: All-llahun e gjeta ne hene   Wed Aug 19, 2009 12:44 am

sa mir..

_________________


F&F xsiempe..miss you!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://s'kom.com
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 21
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: Re: All-llahun e gjeta ne hene   Wed Aug 19, 2009 11:56 am

ka, mesuar shume ne lidhje me Amstrongum.por per kete nuk paskam degjuar dhe po quditem fare!!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Serafina..
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 1050
Age : 21
Vendndodhja : en foro de florencia bertotti mas lindo....
Kenget e preferuara te Floricientes? : te siento un enorme dragon todos de flor
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 11/06/2009

MesazhTitulli: Re: All-llahun e gjeta ne hene   Wed Aug 19, 2009 12:16 pm

ookkeeeyyyy
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Libona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 7095
Age : 24
Vendndodhja : En qualquier pais donde lo encuentro mi prinicipe y mis favoritos..En lugar da haditas!
Kenget e preferuara te Floricientes? : Un enorme dragon,Te siento,Hay un cuento,Porque,Mi vestido azul,Chaval Chulito,1.2.3,y todas...
Disponimi i pergjithshem : alegra y triste
Registration date : 13/09/2008

MesazhTitulli: Re: All-llahun e gjeta ne hene   Wed Aug 19, 2009 1:00 pm

sera je 1

_________________


F&F xsiempe..miss you!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://s'kom.com
Serafina..
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 1050
Age : 21
Vendndodhja : en foro de florencia bertotti mas lindo....
Kenget e preferuara te Floricientes? : te siento un enorme dragon todos de flor
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 11/06/2009

MesazhTitulli: Re: All-llahun e gjeta ne hene   Wed Aug 19, 2009 8:21 pm

ooo flm libi....
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
inna1
Flori Fan
Flori Fan
avatar

Female Numri i postimeve : 352
Age : 21
Registration date : 20/08/2009

MesazhTitulli: Re: All-llahun e gjeta ne hene   Fri Aug 28, 2009 2:12 pm

shum interesant a flm qas ka d.m.th ne gjithesi knohen qato kang a????sa interesant teperr.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: All-llahun e gjeta ne hene   

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
All-llahun e gjeta ne hene
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Kudret Selamaj:O moj hene

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Florencia Bertotti Kosovo - FBK :: Te tjera :: Te tjera-
Kërce tek: