ForumForum  PortaliPortali  Lajme rreth Nini-t  RegjistrohuRegjistrohu  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  
Lusim antaret qe te jene sa me aktiv ne forum, dhe te postojn sa me shume, sepse kohve te fundit jemi duke u bere te kontrolluar nga menagjeri i Florencia Bertottit, Florit. Ju lusim qe te keni parasysh kete dhe te jeni sa me aktiv ne postimin e mesazheve, natyrisht pa i thyer rregullat. Nese ka ndonje antar qe nuk eshte i kenaqur me forumin, le te lajmerohet ne forum, dhe le te shpreh pakenaqesite e tij. Ata qe jane sa me aktiv, do selektohen me shume ne letren qe do dergohet tek Florencia Bertotti.

Share | 
 

 q do me thene planetet?!!

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Serafina..
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 1050
Age : 21
Vendndodhja : en foro de florencia bertotti mas lindo....
Kenget e preferuara te Floricientes? : te siento un enorme dragon todos de flor
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 11/06/2009

MesazhTitulli: q do me thene planetet?!!   Thu Jul 23, 2009 12:24 pm

Trupat qiellor qė sillen rreth yjeve quhen planetė. Toka jonė ėshtė njė trup i tillė qiellor qė sillet rreth e rrotull diellit - njė yll i madhėsisė mesatare.

[redaktoni] Sa planetė janė?

Pėr rreth e rrotull diellit, sillen nėntė planetė. Mė sė afėrmi diellit ndodhet Merkuri, pakė mė larg ndodhet Afėrdita prapa tė cilit gjendet Toka jonė, Marsi, Jupiteri, Saturni, Urani, Neptuni dhe nė skaj tė sistemit diellorė ndodhen edhe disa trupa qiellorė e ndėr ta Plutoni deri vonė nga shkencėtarėt ėshtė llogaritur si planet. Kėto planetė, nė net tė errėta mund tė shihen nė qiell, si pika ndriēuese, po si yjet.

[redaktoni] Po yjet tjerė, kanė planetė?

Nė gjithėsi ndodhen me miliona yje. Me gjasė, disa nga ta kanė edhe planetė. Shkencėtarėt besojnė tė kenė gjetur diku larg njė yll me njė planet tė ngjashėm me madhėsinė e tokės. Ky planet ėshtė larg nesh diku 30 000 vit-drite.

[redaktoni] Cili yll ėshtė mė afėr diellit?

Vėrtetimi i ekzistimit tė planetėve jashtė sistemit tonė pėr shkak tė largėsisė ėshtė i vėshtirė. Ylli mė afėr diellit quhet Proksima Centauri dhe ėshtė katėr vit-drite larg. Rrezes sė dritės sė lėshuar nga Proksima Centauri, i nevojitet katėr vite qė tė mbėrrijė nė tokėn tonė.

[redaktoni] Ēka ėshtė shndritja e Tokės?

Pėr deri sa qėndronin nė hėnė, astronautėt shihnin se si toka shndriste ngjyrshėm sikurse hėna kur shndritė natėn. Pėr kėtė flisnin pėr shndritjen e tokės. Yjet janė shumė tė nxehtė dhe ndriēojnė vetė ndėrsa planetėt e bėjnė vetėm thyerjen e dritės sė yjeve.

[redaktoni] Si lindi toka?

Dielli dhe planetėt e tij, pėrafėrsisht kanė lindur nė tė njėjtėn kohė. Mė parė pluhuri dhe gazi silleshin nė njė pikė tė gjithėsisė si njė mjegull e cila me kalimi e kohės bėhej gjithnjė e mė e dendur. Pjesa mė e madhe e kėsaj mjegulle sillej pėrreth qendrės sė diellit ndėrsa pjesa tjetėr e mbetur pėrreth qendrave tė planetėve.

[redaktoni] A ėshtė e moēme a toka?

Sipas diturive qė kemi gjithėsia ėshtė krijuar para diku 15 miliard viteve. Toka ėshtė diēka mė e re - pėrafėrsisht 4,6 miliard vite.

[redaktoni] Ēka ėshtė hėna?

Trupat qiellor qė sillen rreth planetėve quhen hėnėza. Hėna - prej tė cilės janė quajtur edhe trupat tjerė tė tillė, sillet rreth tokės dhe ikja e saj pengohet nga forcat tėrheqėse tė tokės. Ngjashėm me hėnėn tonė janė edhe hėnėzat e planetėve tjera - Merkuri dhe Afėrdita nuk kanė. Llogaritet qė Saturni tė ketė sė paku 22 hėnėza.

[redaktoni] Pse s“ka jetė nė hėnė?

Prerja tėrthore e hėnės ėshtė e gjatė vetėm 3476 kilometra. Forcat tėrheqėse tė qendrės sė saj d.m.th forcat e gravitacionit janė gjashtė herė mė tė vogla se nė tokė. Kėto forca tėrheqėse nuk janė tė afta qė tė mbajnė gazet nė atmosferėn e hėnės. Pėr kėtė atmosfera e hėnės ėshtė pa ajėr, dhe jeta pa ajėr nuk ėshtė e mundshme - sė paku pėr njohurit tona.

[redaktoni] A ėshtė hėna e moēme sa toka?

Po. Hėna ka lindur nė tė njėjtėn kohė sikurse dielli dhe planetėt e sistemit diellorė, pra diku para 4,6 miliard viteve. Nė fillim ishte si mjegull, pastaj mori formėn e njė bosi tė guacave tė zjarrta qė dal-ngadalė me ftohjen e tij u ngurosėn nė formėn qė ne sot e njohim. Si duket koha e ftohjes ishte mė e shkurtė se ajo e guacės sė Tokės pasi qė Hėna ėshtė mė e vogėl se Toka.

[redaktoni] Sa shpejtė sillet e rrotullohet hėna?

Hėna rrotullohet rreth boshtit tė vet brenda 29 ditėve dhe 12 orėve, ndėrsa sillet pėr rreth tokės duke u rrotulluar brenda 27 ditėve dhe 8 orėve.

[redaktoni] A mund ta shohim hėnėn plotėsisht?

Njėra anė e Hėnės ėshtė gjithnjė e dukshme nga Toka. Pas krijimit tė Hėnės, gravitacioni i tokės e tėrhoqi ashtu qė ajo fillojė tė ngadalėsojė rrotullimin e sajė dhe nė anėn e kthyer nga Toka ju krijua njė "mullung". Pasi qė Hėna pėrgjatė sjellės sė saj rreth Tokės rrotullohet rreth vetė vetės po ashtu njė herė, nga Toka mund tė shihet vetėm njėra anė e saj. Ana tjetėr e Hėnės ėshtė bėrė e dukshme pėr njerėzimin pasi qė fluturueset e gjithėsisė u sollėn rreth saj. Regjistrimet - tė dhėna pėr fotografi, e para tė sipėrfaqes sė hėnės u bėnė mė 1959 nga fluturakja sovjetike e quajtur Luna.

[redaktoni] Ēka ndikon hėna nė tokė?

Forcat tėrheqėse tė Hėnės d.m.th gravitacionin e Hėnės, ne e ndiejmė gjatė gjithė kohės. Hėna ėshtė shkaktare e krijimit tė baticės dhe zbaticės nė tokė. Po ashtu, Hėna ėshtė pėrgjegjėse pėr zėnien e diellit ashtu qė njė pjesė e Tokės futet nėn hijen e Hėnės.

[redaktoni] Sa ėshtė e madhe toka?

Toka pėr nga madhėsia ėshtė planeti i pestė nė sistemin diellorė. Nėse e pėshtjellim atė me njė konopė atėherė pėr tė prekur skajet e tij, njėri tjetrin, ai konop duhet tė jetė i gjatė 40 705 kilometra. Edhe pse perimetri i tokės ėshtė mė i madh se ai i Merkurit, Marsit apo Afėrditės, ky perimetėr ėshtė shumė i vogėl nė krahasim me atė nė Jupiter. Perimetri i Jupiterit ėshtė 318 herė mė i gjatė se i tokės ēka d.m.th se hapėsira qė zė Jupiteri mjafton qė nė tė futeshin qė tė gjitha planetėt tjera.

[redaktoni] A trashet toka?

Pėr m“u trashė ajo nuk trashet, po, me u ranu ajo ranohet. Lindja e tokės ėshtė forma e saj qė ne e njohim. Kjo formė ndryshon me kalimin e kohės. Sot, llogaritet qė pesha e tokės tė jetė diku gjashtė trilionė tonelata. Gurėt, metroidėt dhe trupa tjerė qiellorė qė bien e zėnė vend nė tokė, bėjnė qė pesha e Tokės tė rritet.

[redaktoni] A ėshtė toka e rrumbullakėt?

Jo. Por gati e rrumbullakėt. Ngjashėm me portokallin, edhe polet e saja janė tė shtypura aq sa e bėjnė qė ajo tė jetė njė rrumbullak i shtypur. Kjo shtypje ėshtė nė tė vėrtet tėrheqja qė shkaktohet nga forcat e brendshme me pikė nisje nė qendėr tė rrumbullakut e tė cilat shkencėtarėt i quajnė forca centrifugale.

[redaktoni] Ku shtrihet Ekuatori mbi tokė?

Ekuatori nuk mund tė shtrihet mbi tokė, sepse ėshtė krijesė e mendjes sė njeriut. Ekuatori ėshtė njė marrėveshje sipas sė cilės ėshtė paramenduar njė vizė rreth mesit tė tokės. Kjo vizė e paramenduar ėshtė pika fillestare e gjerėsisė gjeografike d.m.th. shkalla zero e gjerėsisė. Pikat e kėtij rrethi janė pikat mė tė largėta nga qendra e tokės tė cilat kur tė vendosen njėra pas tjetrės formojnė njė unazė.

[redaktoni] Ēka ėshtė poli?

Poli ėshtė pika qendrore e njėrės nga anėt e kundėrta. Dy anėt, ajo veriore dhe ajo jugore e kanė nga njė qendėr tė tillė.

[redaktoni] Po vendet tropike?

Tropet shtrihen diku 2600 kilometra larg ekuatorit, nė veri e nė jug tė tij. Nė veri rreth gjerėsisė gjeografike veriore 23 27' V, dhe nė jug nga pika nė gjerėsinė gjeografike lindore 23 27' L. Tropet janė hapėsirat mė tė ngrohta tė planetit, pėr shkak se kėto anė i rrahin mė sė shumti rrezet e diellit.

[redaktoni] Ēka janė hemisferat?

Ekuatori si njė vijėz e paramenduar e ndanė tokėn nė dyshe. Ai paraqet pikėn zero dhe e ndanė veriun nga jugu. Njė vijėz e ngjashme, e paramenduar qė prekė polin verior dhe jugor (nė shkallėn zero gjegjėsisht 180 tė gjatėsisė) e ndanė pjesėn perėndimore nga pjesa lindore. Kėto pjesė quhen hemisfera perėndimore dhe hemisfera lindore.

[redaktoni] Sa "gjon e gatė" ėshtė toka?

Nga poli nė pol 12 719, dhe nė ekuator 12 756 kilometra. Dallimi ėshtė pėr shkak se nė pole ajo ėshtė e shtypur.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Serafina..
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 1050
Age : 21
Vendndodhja : en foro de florencia bertotti mas lindo....
Kenget e preferuara te Floricientes? : te siento un enorme dragon todos de flor
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 11/06/2009

MesazhTitulli: Re: q do me thene planetet?!!   Thu Jul 23, 2009 12:27 pm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Libona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 7095
Age : 24
Vendndodhja : En qualquier pais donde lo encuentro mi prinicipe y mis favoritos..En lugar da haditas!
Kenget e preferuara te Floricientes? : Un enorme dragon,Te siento,Hay un cuento,Porque,Mi vestido azul,Chaval Chulito,1.2.3,y todas...
Disponimi i pergjithshem : alegra y triste
Registration date : 13/09/2008

MesazhTitulli: Re: q do me thene planetet?!!   Thu Jul 23, 2009 12:50 pm

thnnxx shummm

_________________


F&F xsiempe..miss you!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://s'kom.com
Serafina..
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 1050
Age : 21
Vendndodhja : en foro de florencia bertotti mas lindo....
Kenget e preferuara te Floricientes? : te siento un enorme dragon todos de flor
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 11/06/2009

MesazhTitulli: Re: q do me thene planetet?!!   Thu Jul 23, 2009 12:57 pm

flmmmm
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 21
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: Re: q do me thene planetet?!!   Sun Jul 26, 2009 2:29 pm

flm serafin...!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: q do me thene planetet?!!   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
q do me thene planetet?!!
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Florencia Bertotti Kosovo - FBK :: Te tjera :: Te tjera-
Kėrce tek: