ForumForum  PortaliPortali  Lajme rreth Nini-t  RegjistrohuRegjistrohu  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  
Lusim antaret qe te jene sa me aktiv ne forum, dhe te postojn sa me shume, sepse kohve te fundit jemi duke u bere te kontrolluar nga menagjeri i Florencia Bertottit, Florit. Ju lusim qe te keni parasysh kete dhe te jeni sa me aktiv ne postimin e mesazheve, natyrisht pa i thyer rregullat. Nese ka ndonje antar qe nuk eshte i kenaqur me forumin, le te lajmerohet ne forum, dhe le te shpreh pakenaqesite e tij. Ata qe jane sa me aktiv, do selektohen me shume ne letren qe do dergohet tek Florencia Bertotti.

Share | 
 

 Kometa perplaset me Jupiterin

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 21
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: Kometa perplaset me Jupiterin   Sat Jul 25, 2009 8:02 pmEshte zbulimi astronomik i vitit dhe ate e ka bere nje astronom amator.

Nje komete (ose ndoshta ne asteroid) eshte perplasur me planetin Jupiter te sistemit tone diellor. Gjithcka ndodhur eshte xhiruar (thuajse) direkt.

E gjitha kjo eshte merite e nje programuesi informatik australian 44-vjecar, i quajtur Anthony Wesley,i cili zbuloi zhvillimin hapesinor ndersa vezhgonte qiellin prej shtepise.

Laboratori i NASA-s konfirmoi ngjarjen duke perdorur nje teleskop te fuqishem me rreze infra te kuqe ne Hawaii.

Zbulimi

Lajmi per zbulimin e Wesley beri xhiron e botes ne pak ore. Vete Wesley tregoi se iu deshen rreth 30 minuta per te kuptuar se njolla e zeze qe rrotullohej prane Jupiterit ne 19 korrik ishte faktikisht impakti i pare ne kohe i vezhguar prej astronomeve nder vite.

"Mendova se behej fjale per nje stuhi normale polare, por me pas kuptova se njolla e erret ishte e tille ne te gjitha kanalet", tha Wesley ne faqen e tij ne web.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Kometa perplaset me Jupiterin
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Florencia Bertotti Kosovo - FBK :: Te tjera :: Te tjera-
Kėrce tek: