ForumForum  PortaliPortali  Lajme rreth Nini-t  RegjistrohuRegjistrohu  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  
Lusim antaret qe te jene sa me aktiv ne forum, dhe te postojn sa me shume, sepse kohve te fundit jemi duke u bere te kontrolluar nga menagjeri i Florencia Bertottit, Florit. Ju lusim qe te keni parasysh kete dhe te jeni sa me aktiv ne postimin e mesazheve, natyrisht pa i thyer rregullat. Nese ka ndonje antar qe nuk eshte i kenaqur me forumin, le te lajmerohet ne forum, dhe le te shpreh pakenaqesite e tij. Ata qe jane sa me aktiv, do selektohen me shume ne letren qe do dergohet tek Florencia Bertotti.

Share | 
 

 Supėr stuhi diellore i kėrcėnohet Tokės...

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 21
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: Supėr stuhi diellore i kėrcėnohet Tokės...   Sat Jul 25, 2009 8:06 pm

Hulumtimi mė i ri tregon se si gjatė tri viteve tė ardhshme Toka do tė mund tė goditej nga njė "super stuhi diellore", qė qytetėrimin tonė do ta kthente nė kohėn e errėt.

Pas aurorės borealis mė spektakulare gjatė 153 viteve tė fundit dritat do tė shuhen, edhe atė jo ato nė qiell, por nė Tokė. Pjesa mė e madhe e planetit nė orėt e mėngjesit do tė mbetet pa rrymė, ndėrsa diēka pas mesnate do tė fiken edhe interneti dhe tė gjithė telefonat celularė. Tashmė nė ditėn e dytė tėrė qytetėrimi do tė jetė nė kaos. Parashikohet se deri nė fund tė vitit 2013, 100 000 evropianė do tė vdesin nga uria.

Parashikimet shkojnė deri atje sa qė ngarkesa nga kjo „krizė", pėr tė cilėn kriza aktuale ekonomike do tė duket si foshnje e vogėl, do tė zgjasė 20 vjet.

Skenar tė kėtillė tė errėt pėr Tokėn parashikon revista "Neė scientist" dhe e konsideron si njė ndėr kėrcėnimet mė tė mėdha pėr gjeneratėn tonė. Kjo ka ndodhur edhe mė parė, ndėrsa ėshtė llogaritur se mund tė pėrsėritet ēdo 11 vjet.

Stuhitė diellore nė kushte normale nuk shkaktojnė brengosje aq tė madhe. Grimcat e dendura subatomike nuk i brengosin njerėzit, por vetėm astronautėt dhe pronarėt e sateliteve. Njerėzit kėto sulme nuk i ndjejnė meqė i mbronė fusha magnetike e Tokės.

Por gjithmonė kur Dielli do tė hedhė sasi tė madhe tė energjisė, ajo lėvizė me shpejtėsi prej disa milionė kilometrave nė orė dhe kjo mund tė shkaktojė probleme nė Tokė.

"Sulmi i madh" i tillė qė ka ndodhur tė fundėn herė nė Tokė ka qėnė ai i 1 shtatorit tė vitit 1859, kur pėr shkak tė fuqisė sė dritės tė dėrguar nga Dielli, ka qenė e mundur leximi i gazetės nė mesnatė.

Sot, kur qytetėrimi funksionon nė bazė tė super rrjeteve qė mbėshteten nė energjinė elektrike dhe komunikimet, dėmet do tė jenė tė paparashikueshme.

"Pėr ēdo vit teknologjia jonė njerėzore po bėhet gjithnjė e mė e ndieshme", ka shkruar nė fjalimin e vet nė Akademinė amerikane eksperti pėr gjithėsinė Daniell Bejker.

Problemėt do tė vinė pėr shkak tė varshmėrisė sonė nga energjia elektrike dhe mėnyrės nė tė cilėn ajo bartet. Super stuhia e tillė "do tė fryjė" me miliarda gigavatė shtesė nė sistemin, ndėrsa transformatorėt qė rrymėn e intensitetit tė lartė e shndėrrojnė nė atė pėr amvisėri do tė shkrihen.

Shkencėtarėt e parashikojnė kėtė stuhi pėr vitin 2012, meqė kėtė vit, diku gjatė verės ose vjeshtės, parashihet aktiviteti mė i madh i Diellit.

Parashikimet thonė se mė sė lehti do tė kalojnė pjesėt mė tė varfėra tė Tokės, meqė vendet e Botėrs sė tretė janė mė sė paku tė varur nga teknologjia bashkėkohore.

Mėnyra e vetme pėr ta parandaluar kėtė katastrofė, ėshtė dėrgimi i mė shumė satelitėve nė gjithėsi, qė do tė mund tė dėrgojnė paralajmėrime me kohė pėr fuqinė e stuhisė diellore.


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 21
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: Re: Supėr stuhi diellore i kėrcėnohet Tokės...   Sat Jul 25, 2009 8:09 pm

ohh zot ishalla nuk ndodh kjo gje se kuku...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Supėr stuhi diellore i kėrcėnohet Tokės...
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» 'Grupi i Llapit' dėnohet me 13 vjet burgim
» Kėrcėnohet me vdekje Xhemal Ahmet
» Shėnohet 12 vjetori i protestės sė studentėve tė UP-sė

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Florencia Bertotti Kosovo - FBK :: Te tjera :: Te tjera-
Kėrce tek: