ForumForum  PortaliPortali  Lajme rreth Nini-t  RegjistrohuRegjistrohu  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  
Lusim antaret qe te jene sa me aktiv ne forum, dhe te postojn sa me shume, sepse kohve te fundit jemi duke u bere te kontrolluar nga menagjeri i Florencia Bertottit, Florit. Ju lusim qe te keni parasysh kete dhe te jeni sa me aktiv ne postimin e mesazheve, natyrisht pa i thyer rregullat. Nese ka ndonje antar qe nuk eshte i kenaqur me forumin, le te lajmerohet ne forum, dhe le te shpreh pakenaqesite e tij. Ata qe jane sa me aktiv, do selektohen me shume ne letren qe do dergohet tek Florencia Bertotti.

Share | 
 

 Asteroidi qė shoqėron tokėn rreth diellit

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 21
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: Asteroidi qė shoqėron tokėn rreth diellit   Sat Jul 25, 2009 9:34 pm2009 BD ėshtė njė rast i rrallė i njė trupi qiellor qė rrotullohet rreth diellit nė njė orbitė paralele dhe shumė afėr me atė tė tokės.

Njė asteroid i vogėl me pėrmasa rreth 10 metra, i zbuluar nga Mount Lemmon Survey nė Arizona. rrotullohet rreth diellit nė njė orbitė paralele dhe shumė afėr me tokėn. Asteroidi 2009 BD kaloi tokėn para 2 javėsh.

Distanca e tij me tokėn rreth 642 mijė kilometra,ėshtė gati sa dyfishi i distancės mes tokės dhe hėnės. Njė pėrplasje e kėtij trupi me tokėn do tė kishte shkaktuar njė shpėrthim tė ngjashėm me shpėrthimin e njė bombe atomike (nė varėsi tė shpejtėsisė sė pėrplasjes).

Shumė vrojtues nė tė gjithė botėn kanė filluar tashmė tė studiojnė karakteristikat dhe sjelljen e trupit tė ri qiellor pėr tė cilin nuk dyshohej ekzistenca.
Edhe njė herė zbulimi tregon se nė zonėn tonė qiellore ka asteroide qė rrotullohen nė njė orbitė e cila mund tė konēidojė me globin tonė duke e rrezikuar atė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Asteroidi qė shoqėron tokėn rreth diellit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Kleriku arab: Toka nuk rrotullohet rreth diellit
» Njė orė mėsimi nė njė shkollė tė mesme amerikane, rreth krijimtarisė sė shkrimtares Kozeta Zylo
» Fjalimi i Fan S. Nolit mė 1924 nė Parlamentin Shqiptar pėr shoqėrinė shqiptare
» Xhavat Rexhaj:SI MUND TĖ JETOHET NĖ NJI SHOQĖRI KU VRASĖSIT E BURRAVE TĖ SHQUAR SHQIPTARĖ SORROLLATEN LIRSHĖM?
» Anton Nikė Berisha: Rreth disa shkarjeve tė dr. Shaban Sinanit pėr kėngėt tona kreshnike

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Florencia Bertotti Kosovo - FBK :: Te tjera :: Te tjera-
Kėrce tek: