ForumForum  PortaliPortali  Lajme rreth Nini-t  RegjistrohuRegjistrohu  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  
Lusim antaret qe te jene sa me aktiv ne forum, dhe te postojn sa me shume, sepse kohve te fundit jemi duke u bere te kontrolluar nga menagjeri i Florencia Bertottit, Florit. Ju lusim qe te keni parasysh kete dhe te jeni sa me aktiv ne postimin e mesazheve, natyrisht pa i thyer rregullat. Nese ka ndonje antar qe nuk eshte i kenaqur me forumin, le te lajmerohet ne forum, dhe le te shpreh pakenaqesite e tij. Ata qe jane sa me aktiv, do selektohen me shume ne letren qe do dergohet tek Florencia Bertotti.

Share | 
 

 Dielli? Shenjat e para tė rindezjes

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 21
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: Dielli? Shenjat e para tė rindezjes   Sat Jul 25, 2009 9:47 pmDielli u “rindez” dhe sipas gjasave gjithēka i ėshtė kthyer normalitetit. Pra njė cikėl i ri po fillon.

Kėshtu shkruan gazeta e madhe italiane Corriere della Sera. Ndėrsa pak ditė mė parė mėsuam se dielli ishtė nė lėvizjet e tij mė tė ngadalta tė 50 viteve tė fundit. Astronautėt njoftuan ditėn e shtunė se njė njollė ėshtė shfaqur, shenjė kjo e pagabueshme pėr njė rifillim tė aktivitetit tė Diellit.


Aktiviteti i diellit ka interes tė veēantė edhe pėr jetėn nė planetin Tokė pasi fenomeni i njollave ėshtė i lidhur me misionin fluid tė rrezatimit sepse shkakton stuhi gjeomagnetike nė planetin tonė. Ndryshe mund tė themi se shkakton probleme nė satelitėt nė orbitė, nė sistemet e komunikacionit dhe nė rrjetet elektrike.


Njollat diellore u vėzhguan pėr herė tė parė nga Galileo Galilei nė 1611 dhe janė zona tė fotosferės me temperaturė mė tė ulėt nga zonat aktive. Mė parė kanė ndodhur edhe pasoja mė tė rėnda dhe janė tė dokumentuara. Por nė 2008-tėn, kjo po bėnte lajm, pasi ishte parashikuar tė ishte rilindja mė e qetė e kohės hapėsinore. (Vėzhgimi i fundit nga NASA u bė mė 29 shtator. Dielli nė foto ėshtė shkėputur nga vėzhgimi i fundit i tij).


Ciklet e ndryshme diellore qė kanė ndodhur gjatė shekujve, sigurisht, kanė patur karakteristika tė ndryshme: disa kanė qenė mė tė qetė, disa mė tė fortė. Njolla tjetėr qė po rindėrtohet ėshtė parashikuar qė tė jetė mė e moderuar sepse kjo ka njė kuptim shumė relativ pasi njolla apo tė cara tė tilla kanė dimesione aq tė mėdha sa mund tė mbajnė planetin tonė mė shumė se njėherė.


Duke bėrė njė analizė tė tė dhėnave tė marra nga anijet kozmike, nė website boston shkruhej dy ditė mė parė se “dielli ėshtė tani nė fazėn e tij mė tė qetė pas 11 vjet rrotullimi. Nė fakt ai ka qenė jashtzakonisht i qetė kėtė vit. Dielli ka lėshuar rrezet mė tė ulta nė 50 vitet e fundit. Shkencėtarėt janė tė shqetėsuar pėr kėtė lloj qetėsie tė diellit. Ata janė duke monitoriaur gjithė hapėsirėn tonė qiellore me satelit dhe teleskop.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Dielli? Shenjat e para tė rindezjes
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Marifetet qė pėrdorin femrat pė tė manipuluar meshkujt dhe shenjat e dashurisė
» Shyhrete Behluli ėshtė sėmur !
» Me para tė shtetit shėtitje nė Paris (Foto)
» Monda Korca: Dielli e mimozat kurre nuk ndricuar me bukur se ate dite...- Meditim Esse - nga Raimonda Moisiu
» Sipas serbėve, Flamuri ynė para Skenderbeut, paska pasur mbi shqiponjė njė kryq

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Florencia Bertotti Kosovo - FBK :: Te tjera :: Te tjera-
Kėrce tek: