ForumForum  PortaliPortali  Lajme rreth Nini-t  RegjistrohuRegjistrohu  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  
Lusim antaret qe te jene sa me aktiv ne forum, dhe te postojn sa me shume, sepse kohve te fundit jemi duke u bere te kontrolluar nga menagjeri i Florencia Bertottit, Florit. Ju lusim qe te keni parasysh kete dhe te jeni sa me aktiv ne postimin e mesazheve, natyrisht pa i thyer rregullat. Nese ka ndonje antar qe nuk eshte i kenaqur me forumin, le te lajmerohet ne forum, dhe le te shpreh pakenaqesite e tij. Ata qe jane sa me aktiv, do selektohen me shume ne letren qe do dergohet tek Florencia Bertotti.

Share | 
 

 Krundet ndihmojnė nė hipertension

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Libona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 7095
Age : 24
Vendndodhja : En qualquier pais donde lo encuentro mi prinicipe y mis favoritos..En lugar da haditas!
Kenget e preferuara te Floricientes? : Un enorme dragon,Te siento,Hay un cuento,Porque,Mi vestido azul,Chaval Chulito,1.2.3,y todas...
Disponimi i pergjithshem : alegra y triste
Registration date : 13/09/2008

MesazhTitulli: Krundet ndihmojnė nė hipertension   Wed Jul 29, 2009 12:17 am

Krundet ndihmojnė nė hipertension

Studimet e fundit tė publikuara nė revistėn mjekėsore American Journal of Clinical Nutrition, kanė treguar se konsumimi i shtuar i drithėrave integrale, veēanėrisht krundeve, mund t’i ulė rastet e hipertensionit te meshkujt.
Shkencėtarėt kanė analizuar tė dhėnat nė konsumimin e lėndėve tė ndryshme ushqyese nė 31 684 meshkuj tė shėndoshė gjatė njė periudhe prej 18 muajsh.

Duke i krahasuar ata qė kanė ngrėnė mė shumė dhe mė pak, ėshtė treguar se drithėrat integrale kanė ulur rrezikun nga hipertensioni pėr 19%.

Nė mesin e tyre krundet kanė qenė mė tė suksesshme nė rregullimin e presionit tė gjakut. Meshkujt tė cilėt kanė konsumuar mė shumė krunde kanė pasur 15% rrezik mė tė ulėt pėr hipertension krahasuar me meshkujt tė cilėt kanė konsumuar mė pak krunde.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://s'kom.com
 
Krundet ndihmojnė nė hipertension
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Florencia Bertotti Kosovo - FBK :: Te tjera :: Te tjera-
Kėrce tek: