ForumForum  PortaliPortali  Lajme rreth Nini-t  RegjistrohuRegjistrohu  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  
Lusim antaret qe te jene sa me aktiv ne forum, dhe te postojn sa me shume, sepse kohve te fundit jemi duke u bere te kontrolluar nga menagjeri i Florencia Bertottit, Florit. Ju lusim qe te keni parasysh kete dhe te jeni sa me aktiv ne postimin e mesazheve, natyrisht pa i thyer rregullat. Nese ka ndonje antar qe nuk eshte i kenaqur me forumin, le te lajmerohet ne forum, dhe le te shpreh pakenaqesite e tij. Ata qe jane sa me aktiv, do selektohen me shume ne letren qe do dergohet tek Florencia Bertotti.

Share | 
 

 Flavonoidet parandalojnė Alzheimerin

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Libona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 7095
Age : 24
Vendndodhja : En qualquier pais donde lo encuentro mi prinicipe y mis favoritos..En lugar da haditas!
Kenget e preferuara te Floricientes? : Un enorme dragon,Te siento,Hay un cuento,Porque,Mi vestido azul,Chaval Chulito,1.2.3,y todas...
Disponimi i pergjithshem : alegra y triste
Registration date : 13/09/2008

MesazhTitulli: Flavonoidet parandalojnė Alzheimerin   Wed Jul 29, 2009 12:21 am

Flavonoidet parandalojnė Alzheimerin

Njėri prej grupeve mė tė studiuara tė antioksiduesve, flavonoidet, ėshtė pohuar se ndihmojnė pėr tė parandaluar ērregullimet e sistemit nervor nė moshė tė shtyrė.
Pėrveē efekteve pozitive nė proceset inflamatore si dhe nė precipitimin e shtresave tė proteinės, flavonoidet ndihmojnė edhe nė parandalimin e sėmundjes Alzheimer.

Nė kėtė aspekt mė me ndikim ėshtė flavonoidi epikatekin. Edhe pse ndikimi i tij ėshtė ende nė studim e sipėr, pėr momentin ėshtė zbuluar se si mekanizmi antioksidues i tij ndihmon nė parandalimin e sėmundjes Alzheimer.

Epikatekin ėshtė njė prej flavonoideve tė rralla, i cili kalon pengesėn hemato-encefalike, andaj me kėtė ėshtė e mundur tė shfaqė edhe efektin mbrojtės ndaj neuroneve.

Pėrveē qė vepron nė mbrojtjen e qelizave tė trurit, duke ruajtur funksionet njohėse tė trurit, kjo substancė te njerėzit e prirė pėr demencė, ndėrpret paraqitjen e simptomave tė para dhe lehtėson simptomat ekzistuese.

Kjo substancė antioksiduese ėshtė e pranishme nė shumė pemė dhe perime, pastaj nė kakao, ēajin e gjelbėr dhe tė zi si dhe nė verėn e kuqe.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://s'kom.com
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 21
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: Re: Flavonoidet parandalojnė Alzheimerin   Wed Jul 29, 2009 1:16 am

flm
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Libona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 7095
Age : 24
Vendndodhja : En qualquier pais donde lo encuentro mi prinicipe y mis favoritos..En lugar da haditas!
Kenget e preferuara te Floricientes? : Un enorme dragon,Te siento,Hay un cuento,Porque,Mi vestido azul,Chaval Chulito,1.2.3,y todas...
Disponimi i pergjithshem : alegra y triste
Registration date : 13/09/2008

MesazhTitulli: Re: Flavonoidet parandalojnė Alzheimerin   Fri Jul 31, 2009 12:31 pm

sps

_________________


F&F xsiempe..miss you!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://s'kom.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Flavonoidet parandalojnė Alzheimerin   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Flavonoidet parandalojnė Alzheimerin
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Florencia Bertotti Kosovo - FBK :: Te tjera :: Te tjera-
Kėrce tek: