ForumForum  PortaliPortali  Lajme rreth Nini-t  RegjistrohuRegjistrohu  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  
Lusim antaret qe te jene sa me aktiv ne forum, dhe te postojn sa me shume, sepse kohve te fundit jemi duke u bere te kontrolluar nga menagjeri i Florencia Bertottit, Florit. Ju lusim qe te keni parasysh kete dhe te jeni sa me aktiv ne postimin e mesazheve, natyrisht pa i thyer rregullat. Nese ka ndonje antar qe nuk eshte i kenaqur me forumin, le te lajmerohet ne forum, dhe le te shpreh pakenaqesite e tij. Ata qe jane sa me aktiv, do selektohen me shume ne letren qe do dergohet tek Florencia Bertotti.

Share | 
 

 Kilogramėt e tepėrta shpejtojnė paraqitjen e osteoartritit

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Libona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 7095
Age : 24
Vendndodhja : En qualquier pais donde lo encuentro mi prinicipe y mis favoritos..En lugar da haditas!
Kenget e preferuara te Floricientes? : Un enorme dragon,Te siento,Hay un cuento,Porque,Mi vestido azul,Chaval Chulito,1.2.3,y todas...
Disponimi i pergjithshem : alegra y triste
Registration date : 13/09/2008

MesazhTitulli: Kilogramėt e tepėrta shpejtojnė paraqitjen e osteoartritit   Wed Jul 29, 2009 12:21 am

Kilogramėt e tepėrta shpejtojnė paraqitjen e osteoartritit

Personat me masė tė tepruar trupore shoqėrohen nga dėmtimi mė i shpejtė i kėrcit nė nyje dhe nga njė rrezik i shtuar pėr tė vuajtur nga osteoartriti, bėjnė tė ditur shkencėtarėt amerikanė nga Universiteti i Bostonit.
Osteoartriti nė rrethana normale, te njerėzit me peshė trupore normale zhvillohet ngadalė, por pesha e shtuar shpejton kėtė proces, shkruan revista mjekėsore Radiology.

Tė dhėnat e mbledhura nga 336 pacientė tregojnė se krahas kilogramėve tė tepėrta, faktorė rreziku pėr zhdukjen e kėrcit nė nyje janė edhe dėmtimet dhe lėndimet e hershme tė nyjave, ndezjet dhe grumbullimi i lėngut nė nyje.

Ėshtė vėrtetuar se ēdo rritje e indeksit tė masės trupore (raporti nė mes tė kilogramėve dhe katrorit tė lartėsisė nė metėr) pėr njė njėsi ēon nė 11% rrezik mė tė shtuar pėr zhdukjen e kėrcit nė nyje, pa marrė parasysh moshėn, gjininė ose prejardhjen etnike tė personit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://s'kom.com
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 21
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: Re: Kilogramėt e tepėrta shpejtojnė paraqitjen e osteoartritit   Wed Jul 29, 2009 1:16 am

thnx
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Libona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 7095
Age : 24
Vendndodhja : En qualquier pais donde lo encuentro mi prinicipe y mis favoritos..En lugar da haditas!
Kenget e preferuara te Floricientes? : Un enorme dragon,Te siento,Hay un cuento,Porque,Mi vestido azul,Chaval Chulito,1.2.3,y todas...
Disponimi i pergjithshem : alegra y triste
Registration date : 13/09/2008

MesazhTitulli: Re: Kilogramėt e tepėrta shpejtojnė paraqitjen e osteoartritit   Fri Jul 31, 2009 2:49 pm

sps..ishallah ju ndihmova

_________________


F&F xsiempe..miss you!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://s'kom.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Kilogramėt e tepėrta shpejtojnė paraqitjen e osteoartritit   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Kilogramėt e tepėrta shpejtojnė paraqitjen e osteoartritit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Florencia Bertotti Kosovo - FBK :: Te tjera :: Te tjera-
Kėrce tek: