ForumForum  PortaliPortali  Lajme rreth Nini-t  RegjistrohuRegjistrohu  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  
Lusim antaret qe te jene sa me aktiv ne forum, dhe te postojn sa me shume, sepse kohve te fundit jemi duke u bere te kontrolluar nga menagjeri i Florencia Bertottit, Florit. Ju lusim qe te keni parasysh kete dhe te jeni sa me aktiv ne postimin e mesazheve, natyrisht pa i thyer rregullat. Nese ka ndonje antar qe nuk eshte i kenaqur me forumin, le te lajmerohet ne forum, dhe le te shpreh pakenaqesite e tij. Ata qe jane sa me aktiv, do selektohen me shume ne letren qe do dergohet tek Florencia Bertotti.

Share | 
 

 Vitamina A, E dhe likopeni mbrojnė zemrėn

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Libona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 7095
Age : 24
Vendndodhja : En qualquier pais donde lo encuentro mi prinicipe y mis favoritos..En lugar da haditas!
Kenget e preferuara te Floricientes? : Un enorme dragon,Te siento,Hay un cuento,Porque,Mi vestido azul,Chaval Chulito,1.2.3,y todas...
Disponimi i pergjithshem : alegra y triste
Registration date : 13/09/2008

MesazhTitulli: Vitamina A, E dhe likopeni mbrojnė zemrėn   Wed Jul 29, 2009 12:24 am

Vitamina A, E dhe likopeni mbrojnė zemrėn

Vitaminat A dhe E, likopeni dhe beta-karoteni janė treguar mjaft tė dobishme nė parandalimin e arterosklerozės.
Rezultatet e njė studimi ku kanė marrė pjesė 117 persona me arterosklerozė tė zhvilluar, 232 persona me simptoma qė tregojnė shenja tė fillimit tė arterosklerozės dhe 291 persona tė shėndoshė, tregojnė se konsumimi adekuat i vitaminave A dhe E, si dhe likopenit dhe beta-karotenit, luan njė rol tė rėndėsishėm nė parandalimin e arterosklerozės.

Autorėt e studimit mendojnė se ndikimi mbrojtės i substancave tė sipėrpėrmendura qėndron nė vetinė e tyre tė fuqishme antioksiduese, qė pengon krijimin e pllakėzave arterosklerotike.

Shkencėtarėt po ashtu kanė vėrtetuar se personat me arterosklerozė kanė njė indeks mė tė madh tė masės trupore, shtypje mė tė lartė tė gjakut si dhe nivel tė rritur tė kolesterolit tė pėrgjithshėm dhe atij LDL (tė keq).
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://s'kom.com
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 21
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: Re: Vitamina A, E dhe likopeni mbrojnė zemrėn   Wed Jul 29, 2009 1:15 am

thnx vitaminave A+E
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Libona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 7095
Age : 24
Vendndodhja : En qualquier pais donde lo encuentro mi prinicipe y mis favoritos..En lugar da haditas!
Kenget e preferuara te Floricientes? : Un enorme dragon,Te siento,Hay un cuento,Porque,Mi vestido azul,Chaval Chulito,1.2.3,y todas...
Disponimi i pergjithshem : alegra y triste
Registration date : 13/09/2008

MesazhTitulli: Re: Vitamina A, E dhe likopeni mbrojnė zemrėn   Fri Jul 31, 2009 12:30 pm

ishallah te gjith i kan keto vit.

_________________


F&F xsiempe..miss you!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://s'kom.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Vitamina A, E dhe likopeni mbrojnė zemrėn   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Vitamina A, E dhe likopeni mbrojnė zemrėn
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Florencia Bertotti Kosovo - FBK :: Te tjera :: Te tjera-
Kėrce tek: