ForumForum  PortaliPortali  Lajme rreth Nini-t  RegjistrohuRegjistrohu  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  
Lusim antaret qe te jene sa me aktiv ne forum, dhe te postojn sa me shume, sepse kohve te fundit jemi duke u bere te kontrolluar nga menagjeri i Florencia Bertottit, Florit. Ju lusim qe te keni parasysh kete dhe te jeni sa me aktiv ne postimin e mesazheve, natyrisht pa i thyer rregullat. Nese ka ndonje antar qe nuk eshte i kenaqur me forumin, le te lajmerohet ne forum, dhe le te shpreh pakenaqesite e tij. Ata qe jane sa me aktiv, do selektohen me shume ne letren qe do dergohet tek Florencia Bertotti.

Share | 
 

 Agresiviteti

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 21
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: Agresiviteti   Wed Jul 29, 2009 1:11 pm

Gjithnji e me teper hasim elemente te agrezivitetit te qeniet njerzore. Agresiviteti eshte nje nga karakteristikat e psikikes se qenieve njerezore, qe shfaqet ose del ne pah ne forma te natyrshme.


Deri ne momentin qe nje seri ose me mire nje grup sjelljesh kane karakteristika te perbashketa ose e thene me thjeshte ngjajne me njera tjetren; duhet te jemi te kujdesshme ne mos etiketimin e tyre.


Ka nje seri kriteresh per te percaktuar se cilat jane sjelljete agresive... Gjithesesi keto variojne shume te ndikuar nga natyra etnike, e grupit ose e individeve te thjeshte. Psh nje sjellje qe per ballkanasit eshte normale per nje joballkanas tjeter mund (dhe ne fakt shpesh duket) te duket shume agresive.

Kemi mendimin se agresiviteti eshte i trashiguar. Po, agresiviteti eshte i trashegueshem dhe varet edhe nga kushtet klimatike te nje populle. Kjo shpjegon edhe faktin qe popujt e Mesdheut si shqiptaret, italianet, francezet, spanjollet, greket, turqit, arabet etj, jane me agresive ne synimet e tyre per jeten dhe ekspresive ne gjuhet e tyre ne krahasim me nordiket, qe jetojne ne nje klime me te ftohte. Nga kjo shpjegohen edhe fillimet e krijimtarise ne art, kulture, sport si edhe civilizimi ne vija te pergjithshme ne keta popuj, gje e cila nuk eshte nje rastesi qe u zhvillua pikerisht ne keto rajone.
Eshte e vertete qe njerez te ndryshem ne situata te njejta reagojne ne menyra te ndryshme, por garantohet se nje femije sado te jete i lindur si femije me natyre te qete, ne qofte se do te trajtohet me agresivitet do te shnderrohet ne nje njeri me karakter agresiv dhe e kunderta


Flasim rreth Agresivitetit. C'eshte per ju Agresiviteti, Sa i rendesishem eshte, A eshte poz dhe neg te agresivitetit ? C'mendoni per njerezit Agresive ?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Agresiviteti
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Florencia Bertotti Kosovo - FBK :: Te tjera :: Te tjera-
Kėrce tek: