ForumForum  PortaliPortali  Lajme rreth Nini-t  RegjistrohuRegjistrohu  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  
Lusim antaret qe te jene sa me aktiv ne forum, dhe te postojn sa me shume, sepse kohve te fundit jemi duke u bere te kontrolluar nga menagjeri i Florencia Bertottit, Florit. Ju lusim qe te keni parasysh kete dhe te jeni sa me aktiv ne postimin e mesazheve, natyrisht pa i thyer rregullat. Nese ka ndonje antar qe nuk eshte i kenaqur me forumin, le te lajmerohet ne forum, dhe le te shpreh pakenaqesite e tij. Ata qe jane sa me aktiv, do selektohen me shume ne letren qe do dergohet tek Florencia Bertotti.

Share | 
 

 Kujdes nga dielli me teprice ,esht i rrezikshem

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Libona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 7095
Age : 24
Vendndodhja : En qualquier pais donde lo encuentro mi prinicipe y mis favoritos..En lugar da haditas!
Kenget e preferuara te Floricientes? : Un enorme dragon,Te siento,Hay un cuento,Porque,Mi vestido azul,Chaval Chulito,1.2.3,y todas...
Disponimi i pergjithshem : alegra y triste
Registration date : 13/09/2008

MesazhTitulli: Kujdes nga dielli me teprice ,esht i rrezikshem   Thu Jul 30, 2009 8:52 pm

Kujdes nga dielli me teprice, eshte i rrezikshem
30/07/2009

Stina e veres sjell dhe deshiren per te pasur nje lekure te nxire bukur, apo ngjyre “cokollate”, tendence qe duket se mbetet e njejta te gjithkush, pavaresisht sezoneve verore.
Por, ekspozimi nen diell ne plazh, pervec arritjes se ngjyres perfekte te lekures, shkakton te disa persona dhe probleme per lekuren dhe shendetin, per shkak te rrezeve te diellit ne ore te caktuara te dites, disa prej te cilave jane edhe kancerogjene.
Demtimet ne lekure, si skuqjet apo djegiet, alergjia ndaj rrezeve, plakje e parakohshme e lekures dhe tumoret e lekures, por dhe demtimi i syve, perdes dhe disa infeksione te tij etj., jane disa nga pasojat e shkaktuara prej rrezeve te diellit.
Mjeket dermatologe pohojne se ekspozimi ne kohen e papershtatshme ne diell shkakton melanomen, semundjen kanceroze te lekures.
Ajo shfaqet fillimisht me disa shenja me ngjyre te zeze, ose blu ne te zeze ne lekuren e trupit.
Specialistet keshillojne qe njerezit me semundje te lekures duhet t'u ekspozohen rrezeve te diellit vetem sipas udhezimeve te mjekut perkates.
Nderkohe, marrja e rrezeve te diellit duhet bere gradualisht, duke nisur diten e pare vetem me pak minuta.
Nga ana tjeter, nje zevendesues i mirefillte i diellit per te realizuar nxirjen e lekures eshte dhe perdorimi i seancave te solarit.
Por, sipas dermatologeve, edhe kjo metode duhet te behet ne menyre graduale dhe sipas rekomandimeve te specialisteve.
Kjo metode aplikohet kryesisht gjate periudhes se dimrit dhe pranveres. Perdorimi i kremrave nxires eshte nje metode tjeter e arritjes se ngjyres “cokollate”.
Edhe pse aplikimi i tyre nuk ka asnje efekt te demshem ne lekuren e trupit, duhet te ndiqen me perpikeri rekomandimet nga specialisti perkates.
Qendrat e sherbimit te estetikes sigurojne se kremi "vetenxires" mund te perdoret ne fytyre dhe trup, duke pasur kujdes ruajtjen e vetullave dhe qerpikeve, pasi kontakti me te mund t'i dekoloroje.
Masa e nxirjes varet nga shpeshtesia e perdorimit te ketij lloj kremi, ndersa lyerja me te mund te beje me te efektshme nxirjen ne plazh, pasi parapergatit lekuren.
Nje menyre tjeter, mjaft efikase per nje nxirje te bukur, eshte dhe marrja nga goja e vitamines A, nje muaj para ekspozimit ne diell.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://s'kom.com
Serafina..
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 1050
Age : 21
Vendndodhja : en foro de florencia bertotti mas lindo....
Kenget e preferuara te Floricientes? : te siento un enorme dragon todos de flor
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 11/06/2009

MesazhTitulli: Re: Kujdes nga dielli me teprice ,esht i rrezikshem   Fri Jul 31, 2009 12:17 pm

shume flm..boa

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Libona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 7095
Age : 24
Vendndodhja : En qualquier pais donde lo encuentro mi prinicipe y mis favoritos..En lugar da haditas!
Kenget e preferuara te Floricientes? : Un enorme dragon,Te siento,Hay un cuento,Porque,Mi vestido azul,Chaval Chulito,1.2.3,y todas...
Disponimi i pergjithshem : alegra y triste
Registration date : 13/09/2008

MesazhTitulli: Re: Kujdes nga dielli me teprice ,esht i rrezikshem   Fri Jul 31, 2009 12:28 pm

ska gje

_________________


F&F xsiempe..miss you!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://s'kom.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Kujdes nga dielli me teprice ,esht i rrezikshem   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Kujdes nga dielli me teprice ,esht i rrezikshem
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Shyhrete Behluli ėshtė sėmur !
» Monda Korca: Dielli e mimozat kurre nuk ndricuar me bukur se ate dite...- Meditim Esse - nga Raimonda Moisiu
» Anton Ēefa: "Dielli" nė 100-vjetorin e tij. Evoluimi i programeve, editorėt
» Gladiola Busulla: Poezia ėshtė njėlloj si dielli, ajri, uji

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Florencia Bertotti Kosovo - FBK :: Te tjera :: Te tjera-
Kėrce tek: