ForumForum  PortaliPortali  Lajme rreth Nini-t  RegjistrohuRegjistrohu  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  
Lusim antaret qe te jene sa me aktiv ne forum, dhe te postojn sa me shume, sepse kohve te fundit jemi duke u bere te kontrolluar nga menagjeri i Florencia Bertottit, Florit. Ju lusim qe te keni parasysh kete dhe te jeni sa me aktiv ne postimin e mesazheve, natyrisht pa i thyer rregullat. Nese ka ndonje antar qe nuk eshte i kenaqur me forumin, le te lajmerohet ne forum, dhe le te shpreh pakenaqesite e tij. Ata qe jane sa me aktiv, do selektohen me shume ne letren qe do dergohet tek Florencia Bertotti.

Share | 
 

 Nostradamusi - parashikuesi mė i madh i botės

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Serafina..
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 1050
Age : 21
Vendndodhja : en foro de florencia bertotti mas lindo....
Kenget e preferuara te Floricientes? : te siento un enorme dragon todos de flor
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 11/06/2009

MesazhTitulli: Nostradamusi - parashikuesi mė i madh i botės   Fri Jul 31, 2009 4:43 pm

Qė nga publikimi i librit Les Propheties – qė ėshtė botuar e ribotuar shumė herė qė nga vdekja e tij – Nostradamusi ka tėrhequr vėmendjen e pothuajse tė gjithė njerėzve qė ndjekin kultin. Entuziastėt e tij tė shumtė, e mos tė flasim pėr shtypim, e lavdėrojnė atė pėr parashikimin e njė vargu tė gjerė tė ngjarjeve kryesore qė i kanė shėnuar zhvillimet gjatė shekujve tė kaluar.

Nostradamus (Michel de Nostredame) u lind mė 14 dhjetor 1503, nė qytetin francez St. Remy dhe vdiq mė 2 korrik 1566. U shkollua nė Avignon ku studioi filozofinė,
gramatikėn dhe retorikėn, pėrveē kėtyre studioi edhe letėrsinė klasike, mjekėsinė, historinė dhe astrologjinė.

Nostradamus-i ishte njė nga publikuesit mė tė mėdhenj botėror tė profecive. Ai njihet mė sė shumti pėr librin e tij Les Propheties, edicioni i parė i tė cilit u paraqit nė vitin 1555. Qė nga publikimi i kėtij libri – qė ėshtė botuar e ribotuar shumė herė qė nga vdekja e tij - Nostradamusi ka tėrhequr vėmendjen e pothuajse tė gjithė njerėzve qė ndjekin kultin. Entuziastėt e tij tė shumtė, e mos tė flasim pėr shtypim, e lavdėrojnė atė pėr parashikimin e njė vargu tė gjerė tė ngjarjeve kryesore qė i kanė shėnuar zhvillimet gjatė shekujve tė kaluar.

Nė shekullin gjashtėmbėdhjetė Francėn e kaploi epidemia e mortajės. Nė kėtė kohė Nostradamusi u dallua si mjek i shkathtė, i cili iu kundėrvu kėsaj sėmundjeje misterioze me tėrė fuqinė qė posedonte dhe pati njė sukses tė madh. Nė luftė kundėr kėsaj sėmundje ai pėrdorte si mjet kryesor, aplikimin e higjienės personale dhe doza tė mėdha tė vitaminės C. Kur hynte nė fshat tė infektuar, pikėsėpari kėrkonte mėnjanimin e kufomave nga rrugėt. Pacientėve, sė pari, u rekomandonte sa mė shumė ajėr tė pastėr, ujėra tė pastra dhe ilaē, tė cilin e kishte mbaruar vetė.

Mė vonė, nė kohėn e njė epidemie tė rėndė tė mortajės, Nostradamusi pėrjetoi njė tragjedi tė rėndė familjare dhe, sado qė u pėrpoq maksimalisht t’ua shpėtonte jetėn, i vdiqėn bashkėshortja me tė dy fėmijėt.

I dėshpėruar nga tragjedia familjare, Nostradamusi filloi tė dyshonte nė aftėsitė e veta mjekuese dhe pėr gjashtė vjetėt vijues, brodhi nėpėr Evropė poshtė-lart pa ndonjė cak. Duke kaluar nėpėr periudhėn mė tė errėt tė jetės, ai, pėr herė tė parė, filloi t’i vėrente aftėsinė e veta tė parashikimit tė sė ardhmes.

Shpėrthimi i mortajės nė Aix, atėherė kryeqytet i Provansės, pėr nėntė muajt rresht, e nxiti Nostradamusin qė prapė tė merrej me shėrimin e tė infektuarve dhe tė shpėtonte sa mė shumė njerėz. Pas zhdukjes sė mortajės, ai shpėrblehet nga paria e qytetit tė Aix-it me njė pension jetėsor.

Dhjetė vjet pas vdekjes sė bashkėshortes dhe tė fėmijėve, Nostradamusi vendoset nė Salon dhe martohet pėrsėri. Nė martesėn e dytė i lindin tri vajza dhe tre djem. Nostradamusi e shndėrroi katin e dytė tė shtėpisė nė njė laborator (astrolaborator), nė tė cilin kishte mjete tė ndryshme pėr magjitė dhe predikimet qė do tė bėnte i mbyllur nė laborator. Nė kėtė mėnyrė nė vete zgjoi vizione tė ēuditshme, tė cilat mė vonė filloi t’i shėnojė.

Pėr disa vite me radhė Nostradamusi u mendua nėse do t’i bėnte publike predikimet e tij apo jo. Pėrfundimisht nė vitin 1550 ai pėr herė tė parė publikoi almanakun e tij tė profecive, i cili pėrbėhej prej dymbėdhjetė pjesėve nga katėr rreshta mė vonė tė quajtura “strofa”. Secili strofė pėrmbante predikime themelore pėr vitin pasues.

Almanaku hasi nė mirėpritje te lexuesit dhe kjo e nxiti Nostradamusin qė ta vazhdonte punėn e tij. Ai vazhdoi publikimin e njė almanaku ēdo vit pasues.


Veprėn e tij mė tė famshme, The Centuries (Shekujt), Nostradamusi filloi tė shkruante nė vitin 1554, derisa shkroi dhjetė vėllime me nga 100 strofa. Shekujt I deri nė IV i botoi nė Lyon nė vitin 1555, kurse tri pjesėt e mbetura pak mė vonė. Tri pjesėt e fundit Nostradamusi i botoi nė vitin 1558 dhe atė nė ekzemplarė tė kufizuar, tė cilėt ua shpėrndau njerėzve tė caktuar.

Vepra e tij Shekujt ka pėrjetuar botime tė ribotime tė vazhdueshme gjatė 400 vjetėve tė fundit tė historisė sė njerėzimit.
Nė kohėn e botimit tė tyre, por dhe sot, profecitė e Nostradamus-it kanė hasur nė vlerėsime dhe kritika tė ndryshme. Kombinimet e fjalėve franceze, sllave, greke, latine dhe italiane tė shkruara, nė mėnyrė enigmatike, si gjėegjėzave, lojėra fjalėsh, anagrameve dhe epigrameve pėr interpretimin e tė cilave duhet pasur dituri tė madhe nė njė varg tė gjerė subjektesh.

Qė prej botimit tė veprave tė Nostradamus-it nė shekullin XVI e deri me ditėn e sotme, njė numėr i madh i studiuesve janė magjepsur me veprat e tij dhe kanė tentuar t’i kuptojnė dhe t’i deshifrojnė ato. Predikimet e tij janė tė shumta dhe shumė prej tyre nuk janė interpretuar akoma.

Pėr injorantėt, mendjeshkurtrit, Nostradamus-i ishte njė krijesė e dreqit. Nga filozofėt, Nostradamus-i vazhdon tė lavdėrohet dhe tė mallkohet. Poetėt mbesin tė hutuar nga kuptimi i strofave tė tij tė egra. Interpretimi ėshtė i hapur pėr tė gjithė. Pos atyre profetike, qė janė pėrmbushur gjatė periudhave tė ndryshme kohore, askush nuk ėshtė nė gjendje ta interpretojė nė formė tė saktė dhe finale ndonjė nga profecitė e Nostradamusit, qė flasin pėr tė ardhmen tonė. Kjo ėshtė njė fushė e hapur pėr individė, studime tė veēanta. Ndoshta edhe ky ishte qėllimi.
Ato qė janė interpretuar, janė interpretuar pasi qė ngjarjet kanė ndodhur dhe asnjėherė ato nuk kanė shėrbyer qė njė ngjarje e caktuar tė evitohet.

Deri nė fund tė jetės Nostradamusin e mbajti kthjelltėsia e mendjes. Para se tė vdiste, saktėsisht natėn e fundit, kur ndihmėsi i uroi natė tė mirė, predikuesi francez ia kthen pėrshėndetjen dhe i rrėfen se tė nesėrmen nė mėngjes do tė gdhihej i vdekur. Dhe ashtu ndodhi. Mė 1 korrik 1566 Nostradamusi vdes. Varroset nė pozitė vertikale (nė kėmbė) pasi ashtu edhe e kishte lėnė porosi/amanet.

Ky predikues francez nga shekulli XVI i ka paraparė shumicėn e ngjarjeve botėrore. Disa nga parashikimet e tij, tė bėra realitet, janė: 1. Arratisja e Ludovikut XVI nė Varen, 2. Revolucioni nė Francė e Rusi, 3. Dy luftėrat botėrore, 4. Lufta nė Afganistan, 5. Epidemia e AIDS-it, 6. Hedhja e bombės atomike nė Hiroshimė dhe Nagasaki, 7. Vrasja e Kennedit, 8. Shembja e murit tė Berlinit, 9. Holokausti i madh gjerman dhe terrori nazist, etj. etj. Ai, gjithashtu, ka parashikuar edhe fundin e botės. Sipas tij, tragjedia nė New York ėshtė pretekst pėr fillimin e luftės sė tretė botėrore, ku do tė zhvillohet luftė e madhe ndėrmjet myslimanėve dhe tė krishterėve. Iniciator pėr kėtė sipas profecive tė Nostradamusit do tė jetė antikrishti i tretė, tė cilin ai e quan “Mabus”, i cili vjen nga Lindja e Mesme. Dy antikrishtėt e parė janė deshifruar, si Napoleoni dhe Hitleri, kurse pėr tė tretin mendohej sė ėshtė Sadam Hyseini, por tani ka edhe mendime se bėhet fjalė pėr kryeterroristin Osama Bin Laden.

Nastradamusi e ka parashikuar edhe tragjedinė e 11 shtatorit nė New York, me njė varg tė tij: “Nė muajin e nėntė tė vitit, nė shekullin e ri. Njė mbret i madh i Terrorit do tė vijė nga qielli. Qielli do tė digjet me 45 gradė. Zjarri i afrohet qytetit tė ri”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 21
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: Re: Nostradamusi - parashikuesi mė i madh i botės   Sat Aug 01, 2009 10:07 pm

oooo serafin edhe kete tem e kom hap une ma heret
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Nostradamusi - parashikuesi mė i madh i botės
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Shaip Beqiri:Brenga e maestro Berishės dhe madhėshtia e cfilitur
» MBREMJE PERKUJTIMORE ME RASTIN E 1 VJETORIT TE VDEKJES SE AKTORIT TE MADH BEKIM FEHMIU
» Kristaq Shabani : Sipar i madh i artit tė pikturimit
» Mentor Thaqi:Dy poezi
» Emocionohet imami Krasniqi: All-llahu i madhėruar nuk ta kthen shpinėn

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Florencia Bertotti Kosovo - FBK :: Arkiva e forumit-
Kėrce tek: