ForumForum  PortaliPortali  Lajme rreth Nini-t  RegjistrohuRegjistrohu  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  
Lusim antaret qe te jene sa me aktiv ne forum, dhe te postojn sa me shume, sepse kohve te fundit jemi duke u bere te kontrolluar nga menagjeri i Florencia Bertottit, Florit. Ju lusim qe te keni parasysh kete dhe te jeni sa me aktiv ne postimin e mesazheve, natyrisht pa i thyer rregullat. Nese ka ndonje antar qe nuk eshte i kenaqur me forumin, le te lajmerohet ne forum, dhe le te shpreh pakenaqesite e tij. Ata qe jane sa me aktiv, do selektohen me shume ne letren qe do dergohet tek Florencia Bertotti.

Share | 
 

 Si t’i shmangėsh dhe largosh ngėrēet

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 21
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: Si t’i shmangėsh dhe largosh ngėrēet   Sat Aug 01, 2009 2:08 pm

Ngėrēi ėshtė njė tkurrje e fortė dhe e dhimbshme e muskujve. Kap mė shumė kėmbėt, pulpat dhe kofshėt, por ndonjėherė edhe krahėt dhe duart. Rastet mė tė shpeshta? Mungesa e kripėrave minerale, lodhje, ftohje, pozicione tė parehatshme qė ke qėndruar pėr njė kohė tė gjatė dhe qė pengojnė rrjedhjen e gjakut. Mund tė shmangen edhe me ndonjė ndryshim tė vogėl nė dietėn tuaj: boronicat, ribes i zi (rrush frėngu), agrumet dhe ushqimet e tjera tė pasura me vitaminė C dhe f1avonoidėt ndihmojnė qarkullimin dhe largojnė kėto dhembje tė bezdisshme. Sidomos nė rastet e ngėrēeve gjatė natės qė kapin nė periudhėn e shtatzėnisė.

Si t'i shmangėsh dhe largosh ngėrēet

Ngėrēi vjen pikėrisht atėherė kur s'e pret. Ndėrsa je duke fjetur, duke bėrė dashuri, po duke bėrė sport, tė kap njė dhembje therėse. Ēfarė ndodh? Nė muskul mbėrrin pak oksigjen dhe grumbullohet acidi laktik, substancė e prodhuar nga njė punė ku vihen nė pėrdorim muskujt, qė jep mpirje: muskuli forcohet dhe nėse pėrpiqesh ta lėvizėsh, ai mpihet edhe mė shumė.


Ē'duhet tė bėjmė, atėherė?

• Nėse ngėrēi tė zė nė kohėn qė po merresh me sport, pėrpara se tė fillosh, pi njė gjysmė gote me lėng frutash dhe gjysmė gote ujė: do tė pengojė humbjet e kripėrave minerale qė i shkaktojnė ato.

• Mos bėj gjimnastikė direkt pas ngrėnies, sepse gjatė tretjes, stomaku u "vjedh" gjak muskujve.

• Pėr zemėr ha kajsi tė thata dhe kos pa yndyra, i cili ėshtė i pasur me kalcium dhe magnez (janė minerale tė rėndėsishme pėr tkurrjen e muskujve).


• Kur tė kap, dhembjen mund ta lehtėsosh duke shpirė me ngadalė muskulin e mpirė.

• Nėse ngėrēi tė zė nė dorė: bashkoji duart dhe me dorėn qė s'tė dhemb shtyj me ngadalė prapa, drejt pulsit, gishtat e dorės tjetėr.

• Nėse ngėrēi tė zė nė kėmbė: ulu, kape me duar, kap gishtat, tėrhiqi drejt vetes dhe shtyj pėrpara thembrėn.


• Nėse ngėrēi tė zė nė pulpė: ulu nė tokė, duke mbajtur kėmbėn qė tė dhemb tė shtrirė dhe tjetrėn tė pėrkulur. Pėrpiqu tė kapėsh gishtat e kėmbės sė mpirė dhe tėrhiqi me ngadalė, por pa i lėvizur. Vazhdo derisa mpirja muskulore tė pakėsohet.

• Nėse ngėrēi tė zė nė kofshė: ke nevojė pėr ndihmėn e dikujt. Ulu nė tokė dhe kėrkoji ndihmėsit tėnd qė me njėrėn dorėn tė tė ngrejė thembrėn dhe me tjetrėn tė tė shtypė gjurin duke ta ulur poshtė. Ti ndėrkohė masazho me ngadalė muskujt e kofshės. Brenda pak ēasteve, spazma muskulore pakėsohet aq shumė derisa zhduket.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Si t’i shmangėsh dhe largosh ngėrēet
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Florencia Bertotti Kosovo - FBK :: Te tjera :: Te tjera-
Kėrce tek: