ForumForum  PortaliPortali  Lajme rreth Nini-t  RegjistrohuRegjistrohu  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  
Lusim antaret qe te jene sa me aktiv ne forum, dhe te postojn sa me shume, sepse kohve te fundit jemi duke u bere te kontrolluar nga menagjeri i Florencia Bertottit, Florit. Ju lusim qe te keni parasysh kete dhe te jeni sa me aktiv ne postimin e mesazheve, natyrisht pa i thyer rregullat. Nese ka ndonje antar qe nuk eshte i kenaqur me forumin, le te lajmerohet ne forum, dhe le te shpreh pakenaqesite e tij. Ata qe jane sa me aktiv, do selektohen me shume ne letren qe do dergohet tek Florencia Bertotti.

Share | 
 

 Misteret e Keshtjelles se Koraleve.

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 21
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: Misteret e Keshtjelles se Koraleve.   Sat Aug 01, 2009 3:12 pm

Nje ndertim ne Florida te SHBA, i njohur me emrin Keshtjella e Koraleve, eshte nje nga vendet me te cuditeshme ne bote. Keshtjella ndodhet ne Homestand, nje fshat qe ne vitin 1993 u godit nga uragani Andrju. E tere zona dukej sikur kishte qene arene e ndonje shperthimi berthamor, edhe 2 vjet pas uraganit. Ndertesa e ura dukeshin sikur goditur nga lart me nje cekic te stermadh. Edhe disa pjese te Keshtjelles se Koraleve udemtuan disi por pjesa me e madhe e saj per fat te mire mbeti e paprekur. Ndoshta ky ndertim i rezistoi stuhise se fuqishme, pasi struktura e tij eshte mjafte e qendrueshme: pjesa me e madhe e ndertimeve jane prej blloqesh masive koralesh me peshe rreth pese tone secili. Pervec kesaj Keshtjella rrethohet edhe me nje mur te trash mbrojtes. Porta e Keshtjelles eshte gdhendur prej nje blloku te madh koralor dhe peshon nenete tone. Blloku eshte 2 metra i gjere, rreth dy e gjysme i larte dhe me se gjysme metri i gjere. Porta gjigante varet ne nje leve te hekurt dhe eshte baraspeshuar dhe niveluar ne menyre aq te persosur saqe vizitori mund ta hapi lehtesisht dhuke e shtyre edhe vetem me nje gisht. Inxhinjeret e ndertimit te koheve te sotme ende nuk mund ta shpegojne sesi nje obkej me nje peshe te tille mund te vendoset ne nje menyre aq te perkryer dhe aq saktesi. Nje tjeter porte, me forme trekendore dhe qe peshon tre tone, ndodhet ne murin tjeter perballe se pares.
Menjehere pas hyrjes, nje rrugice te con drejt nje kulle katerkendore. Nje pale shkalle brenda saj te cojne ne nje dhome te vogel e cila ndodhet me lart se te gjitha objektet e tjera te Keshtjelles. Dhoma eshte e pajisur vetem me nje tryeze te drynjte mbi te cilen ndodheen vegla primitive pune. Vegla te tilla varen edhe neper mure. Dhoma eshte e ndertuar me blloqe koralesh qe peshojne kater deri ne nente tone secili. Vetem per muret e saj jane perdorur 243 tone korale. Per ndricim perdoren llamba me vaj, ndersa nje pus sherben per te mare ujin e pijshem. Ne murin jugor ndodhen dy blloqe masive qe duket qarte se perbejne nje altar. Secilit zot apo zoter i sherbenin, kjo nuk dihet. Nje dritare e vetme shikon nga oborri, ndersa stolat per tu ulur jane gjithashtu prej korali dhe peshojne gjysem tone secili. Edhe pse jane vezhguar me imtesi, asgje gjurme mjeti pune nuk eshte gjetur mbi ta. Stolat jane renditur ne menyre te tille qe tregojne anen e perendimit te diellit dhe te henes. Por ata nuk jane objektet e vetme qe tregojne shenja te objekteve qiellore. Brenda murit rrethues ka shume shkembinj koralor te gdhendur qe paraqesin disa trupa dhe dukuri qiellore. Gjendet Hena, Dielli, planete dhe jane rreshtuar ne menyre te tille qe shenojne dukuri dhe ngjarje qielloe. Duket sikur kemi te bejme me nje observator i cili daton shume kohe me perpara nga shpikja e teleskopit. Pak metra jashte murit gjendet nje struktur tjeter e larte qe tregon yllin polar. Prane saj ndodhet nje lloj sahati qe eshte kalibruar per te shenuar oren 12 te mesdites ne solsticin e dimrit, me 21 dhjetor, dhe selsticin e veres me 21 qershor. Kjo ore eshte zbukuruar me gdhendje qe paraqesin henen cerkeshe dhe te plote. Ne murin verior gjenden imazhet e Saturnit dhe te Marsit. Per kete te fundit ka shenja se artisti qe e ka gdhendur besonte se aty ka jete. Identiteti astronomik i Keshtjelles duket ngado. Ne terren ndodhen te gdhendur tre rathe bashkeqendrore me diametra 30,15 dhe 4,5 metra te cilet duket qarte se paraqesin sistemin tone diellor. Unazat e percaktuara nga keta paraqet Merkurin, Venusin, Token, Marsin. Rethi i mesit Ć¢ā‚¬“ Jupiterin, Saturnin dhe Uranin ndersa Neptuni dhe Plutoni ndodhen ne rethin e jashtem. Murin verior eshte shenuar nepermjet nje kurore blloku me i madh i cili peshon 30 tone. Ne oborr ndodhet edhe nje obelisk si nje tryze banketesh e rrethuar nga stola te cilet jane balancuar mbi shkembinj ne menyre te persosur. Ata vazhdojne te lekunden per nje kohe te gjate pasi jane prekur ose levizur me dore. Keshtjella nuk eshte ndertuar nga sklleverit e qyteterimeve te lashta. Thuhet se te gjitha ndertimet jane kryer ne fshehtesi nga nje njeri i vetem mes viteve 1920 dhe 1940. Ai quhej Eduart Lidskalin i cili kishte lindur me 1847 ne nje fshatte Lituanise dhe kishte emigruar ne Amerike gjate luftes se pare boterore. Pasi mori terbekulozen ne Kanada ai u shperngul ne Florida ku per 12 dollare mblu nje cope toke. Pikerisht aty filloi te ndertonte keshtjellen e tij. Ai ishte me trup dhe shteteling keshtu qe nuk mund ti ngrinte vete blloqet masive disa toneshe te cilat as nje njeri trupmadh nuk behet fjale ti levize nga vendi . Pervec kesaj kater klaset e shkolles qe kishte ky njeri zor se e ndihmonin te quhej nje inxhinjer kaq i afte ndertimi. Veglat e tij ishin te vjetra ndersa si mjet te vetem transporti ky burre misterioz kishte vetem nje biciklete pa goma. Lindskalnin ishte nje fanatik i vertet persa i perket mbajtjes se sekretit dhe punonte vetem pasi perendimit te diellit kur ishte i sigurte se askush nuk po e shikonte. Nese dikush kalonte aty prane ai nderpriste menjhere punen dhe bisedonte per disa minuta kendeshem me te derisa vizitori i padeshiruar te largohej. Sidoqofte eshte e pamundur te imagjinojme sa ai i priste dhe i zhvendoste i vetem blloqet e stermedha gjate nates. Disa femije harrakate dhe kureshtare qe ishin shahur per te pare kete njeri te cuditshem deshmuan atehere se kishin pare blloqet e koraleve te fluturonin ne ajer s tullumbace te mbushura me hidrogjen por askush nuk e mori seriozisht kete deshmi. Nese deshmia e tyre do te merret seriozisht atehere ata jane vetmit deshmimtare e sakte te ngjarjes. Me 1936 kur u perhap fjala se prane terrenit ku ai po punonte do te kryheshin disa ndertime Lidskalnin bleu nje siperfaqe me te madhe toke prane fshatit Homested e cmontoi keshtjellen e tij dhe e ringriti bllok pas blloku ne vendin e ri. Transporti u krye me nje traktor. Shoferi pohonte se e merrte ngarkesen ne oren 9 te mengjesit dhe kthehej pasdite per ta lene traktorin prane vendit te vjeter. Kur kthehej mengjesin tjeter e gjente ate te ngarkuar me disa dhjetra tone blloqe. Nje mbremje pasi la punen shoferi u largua si zakonisht por u kthye pas afro 30 minutash per te marre dicka qe e kishte haruar tek makina e tij. Ai u habit pa mase kur e gjeti traktorin te ngarkuar gati per rugen qe do te kryente diten tjeter ne mengjes. E pamundur qe blloqet gjigante te ishin ngarkuar nga Lindskalnin brenda 30 minutash kur ai nuk kishte as pajisje as vinc a asgje tjeter. Keshtu duhet te kete menduar shoferi i cili u largua i trembur dhe i shqetesuar para se pronari i blloqeve te kthehej. Shperngulja dhe rindertimi i keshtjelles zgjati me pak se nje muaj dhe shumica e punes u krye gjate nates nga perendimi deri ne agim. Me pas u deshen rreth 4 vjet per te ngritur murin 2 metra e gjysem te larte dhe nje meter te trashe qe rrethon kompleksin. Blloqet e perdorura per murin kane peshe mesatare prej gjashte tonesh e gjysem secili. Pasi keshtjella perfundoi Lindskalnin e hapi ate per vizita te rezervuara kundrejt pageses 25 cent per cdo vizitor. Ai jetonte brenda saj dhe gjate gjithe jetes nuk foli me askend per ndertimin e saj. Vetem nje here pohoi se kishte rizbuluar ligjet e peshes mases dhe ngritjes te perdoruara nga egjiptjanet e lashte dhe se keto parime te humbura kishin te benin me nje ndikim te vecante te disa pozicioneve te tokes mbi trupat e rende. Lindskalnin ka thene shprehimisht: kam gjetur sekretet e piramidave. Kam gjetur sesi egjiptjanet dhe ndertuesit e lashte ne Peru, Jukatan dhe ne Azi vetem me mjete primitive kane ngritur dhe vendosur blloqe guresh me pesha disa tone. Blloqet e Keshtjelles se tij mund ta vertetojne kete pretendim pasi secili perj tyre e ka peshen sa dyfishi i atyre te perdorura nga egjiptjanet neper piramida. Karrol Lejk nje kolonel i trupes inxhinjerike te ushtrise amerikane thote se Lindskalnin i provoi gjithe botes se ai i njihte sekretet e ndertimit ne lashtesi ndersa studiuesi Vinsent Gadis thote se nuk ka dyshim qe ai ka zbatuar disa parime te ngritjes se peshave qe per ne vazhdojne te mbeten ende nje mister. Edhe qellimi i ngritjes se Keshtjelles mbetet i erret. Kur e pyeten se perse poe kryente gjithe kete pune te madhe Lindskalnin shpjegoi duke buzeqeshur se ia kishte kushtuar Anjez Skafs nje gruaje qe i kishte propozuar per tu martuar por qe kurre nuk e la Lituanin per te ardhur ne Amerike.Por ai nuk kontaktoi kurre me kete grua pasi shkeli ne kontinentin e ri. Duket se e ka perdorur kete argument per te hequr qafe kureshtaret jo te pakte. Sot nuk dihet shume per kete njeri. Ai ishte miqesor po i vetmuar. Kjo vetmi i ka sjelle dhe andralla. Nje here u rrah per vdekje nga nje band gangesteresh te cilet kujtonin se brenda ne keshtjell ai kishte fshahur nje thesar dhe nuk ua tregonte. Pas vdekjes se tij ne dhomen e keshtjelles ku jetonte u gjeten 3500 dollare te cilet i kishte mbledhur gjate ketyre viteve. Lindskalnin punonte cdo nate ndersa diten e kalonte duke pushuar dhe duke lexuar libra mbi forcat magnetike dhe ato kozmike. Ai flinte vetem pak ore ne mbasdite. Vdiq me 1953 ndersa flinte. Trashegimtar i Keshtjelles qe njihej me emrin "Parku i portes se gurte"u be nje i afermi i tij i vetem qe quhej Herri. Ai ia shiti me pas pronen nje familjejej nga Cikagoja, e cila e pagezoi me emrin "Keshtjella e koraleve". Ne vitin 1983 emri i sa u shtua ne Regjistrin Kombetar te Vendeve Historike. Ajo eshte eshte nje pike mjaft e vizituar nga turist. Keshtjella e Koraleve ka terhequr vemendjen nderkombetare te inxhinjereve se ndetimit e cila eshte habitur nga kjo ndermarje thuajse e pamundur. Ne vitin 1970 per shembull u perdor nje buldozier normal per te zhvendosur nje bllok koralor 30 tonesh por nuk ia doli mbane. Studiues te shkencave alternative mendojne se Lindskalnin diku mesoi sekretin e "rrjetes boterore"nje lloj rrjete e padukshme vijash energjetike qe rrethojne token dhe qe perqendrojne fuqi te medha ne pikat kua ato kryqezohen. Pikerisht ne nje nga keto pika eshte mundur te ngresh pesha te tilla te renda duke shfrytezuar kete fuqi te padukshme te planetit time. Autori i librit"Enigma e keshtjelles se koraleve" Rei Stoner mendon se Lindskalnin nuk e zhvendosi keshtjellen sepse i kercenohej fhstesia e punes por sepse fale nje gabimi ai nuk e kishte ndertuar ate ne piken e duhur ku ndodhej epiqendra e forces se padukshme qe u pershkrua me spier per vetem prane saj. Me qellim qe te perfitonte maksimimin e energjise ai e rivendiso kompleksin prane Homested ku ishin foksuar forcat tokesore. Brus Keith ne "Rrjeta e energjise"nje nga librat me prestigjoze dhe te besushem ne lidhje me ceshtjen pranon se ndertimi i Keshtjelles eshte i lidhur matematikisht me rrjeten e energjise ashtu sic jane dhe ndertime te tjera te koheve te lashta. Eduart Lindskalnin nuk u vendos rastesisht ne Florida. Pozicioni i saj gjeometrik eshte shume afer asaj qe mund te quhet idealja ne gershetimin e harmonise se forces se rendeses dhe harmonise se drites.Perfundimish t Keshtjella ka lidhje me sistemin e rrjetes se energjise se botes. Stones thote se per te arritur ate qe beri ndertuesi i Keshtjelles duhen plotesuar disa kushte paraprake. Se pari duhet te jesh i vendosur ne nje rryme energjie te lidhur me nje ngjarje apo disa ngjarje astronomike per te cilat mund te parashikosh sjellen e tyre te sakte. Pervec kesaj aktiviteti qe kerkon te kryesh duhet te nise castin e duhur kur keto ngjarje qiellore ndodhin. Stoner thote se per te arritur qellimin duhen perdorur matriale te percaktuara per ndertim. Ne lidhje me matrialet jane kryer eksperimente te shumta ne mes te viteve 70 ne piramidat e Egjiptit. Studjuesi Xhejm Uajkof eshte i sigurte se egjiptjanet e lashte e dinin se forma dhe kendi i nje monumenti eshte bere nga nje njeri i vetem dhe nje gjeni i mistershem.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Serafina..
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 1050
Age : 21
Vendndodhja : en foro de florencia bertotti mas lindo....
Kenget e preferuara te Floricientes? : te siento un enorme dragon todos de flor
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 11/06/2009

MesazhTitulli: Re: Misteret e Keshtjelles se Koraleve.   Mon Aug 03, 2009 11:22 pm

flmm
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Libona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 7095
Age : 24
Vendndodhja : En qualquier pais donde lo encuentro mi prinicipe y mis favoritos..En lugar da haditas!
Kenget e preferuara te Floricientes? : Un enorme dragon,Te siento,Hay un cuento,Porque,Mi vestido azul,Chaval Chulito,1.2.3,y todas...
Disponimi i pergjithshem : alegra y triste
Registration date : 13/09/2008

MesazhTitulli: Re: Misteret e Keshtjelles se Koraleve.   Tue Aug 04, 2009 12:23 am

shumm okk

_________________


F&F xsiempe..miss you!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://s'kom.com
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 21
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: Re: Misteret e Keshtjelles se Koraleve.   Sat Aug 15, 2009 2:00 pm

yes isss
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Misteret e Keshtjelles se Koraleve.   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Misteret e Keshtjelles se Koraleve.
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Florencia Bertotti Kosovo - FBK :: Te tjera :: Te tjera-
Kėrce tek: