ForumForum  PortaliPortali  Lajme rreth Nini-t  RegjistrohuRegjistrohu  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  
Lusim antaret qe te jene sa me aktiv ne forum, dhe te postojn sa me shume, sepse kohve te fundit jemi duke u bere te kontrolluar nga menagjeri i Florencia Bertottit, Florit. Ju lusim qe te keni parasysh kete dhe te jeni sa me aktiv ne postimin e mesazheve, natyrisht pa i thyer rregullat. Nese ka ndonje antar qe nuk eshte i kenaqur me forumin, le te lajmerohet ne forum, dhe le te shpreh pakenaqesite e tij. Ata qe jane sa me aktiv, do selektohen me shume ne letren qe do dergohet tek Florencia Bertotti.

Share | 
 

 Arkitektura e piramidave tė Egjiptit

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 21
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: Arkitektura e piramidave tė Egjiptit   Sat Aug 01, 2009 3:19 pm

Egjiptianėt e lashtė i ndėrtonin piramidat, varret, tempujt dhe pallatet me materiale ndėrtimi mjaft tė qėndrueshme. Megjithė tėrmetet, luftėrat dhe kapriēot e natyrės, momumentet arkitekturore egjiptiane duken pėrtej tokės, njė atribut pėr kėtė civilizim madhėshtor. Ndėrtimi i piramidave kėrkonte njė shkallė tė lartė aftėsish nė fushėn e arkitekturės dhe inxhinierisė. Pėrveē piramidave, ndėrtesat egjiptiane ishin tė zbukuruara me piktura, imazhe tė gdhendura prej guri, hieroglife dhe statuja tri-dimensionale. Arti tregon historinė e faraonėve, perėndive, njerėzve tė thjeshtė, botėn natyrale tė bimėve, zogjtė dhe kafshėt. Bukuria dhe madhėshtia e kėtyre vendeve nuk mund tė krahasohen. Si ka mundėsi qė egjiptianėt e lashtė arrinin tė ndėrtonin kėto struktura masive duke pėrdorur rregulla primitive? Kjo mbetet ende njė mister. Piramidat spektakolare, tė cilat e kanė bėrė Egjiptin tė famshėm, janė njė prej mrekullive mė tė vėrteta tė botės. Njė prej mistereve mė tė lashtė nė Egjipt, ka tė bėjė me ndėrtimin e piramidave. Si ishte e mundur qė njerėzit nė periudhėn e Gurit, tė lėviznin blloqe kaq tė mėdha guri? Egjiptianėt lanė mijėra vizatime nga jeta e tyre e pėrditshme nė Mbretėrinė e Vjetėr. ēuditėrisht nė asnjė prej tyre nuk tregohet se si janė ndėrtuar piramidat.

Piramida ėshtė njė varr nė tė katėr anėt me gurė, qė simbolizon malin e shenjtė, orovatjet universale tė njerėzimit pėr tė arritur parajsat. Besimet e lashta nė ngjitjen e shpirtit njerėzor te Zoti, ėshtė qėllimi kryesor pas ndėrtimit tė piramidave. Edhe sot, piramidat janė metafora pėr kėrkimet e njerėzimit.Piramidat e para

Periudha e piramidave fillon gjatė Mbretėrisė sė Vjetėr (2650-2134 para Krishtit), kur piramidat e para u ndėrtuan nga Mbreti Djoser nė dinastinė e tretė. Ndėrtimi i tyre vazhdoi deri nė vitin 1640 para Krishtit. Gjatė dinastisė sė parė dhe tė dytė, mbretėrit egjiptianė varroseshin nė varre tė vjetėr prej balte.Tė vdekurit vendoseshin pėr t'u prehur nė njė dhomėz nėntokėsore nė fund tė njė kulle.

Mbreti Djoser ndėrtoi njė administratė tė fuqishme me bazė nė qytetin Memfis, jo shumė larg qytetit tė sotėm Kajro. Njė nga zyrtarėt e tij ishte njė arkitekt i famshėm dhe i shkolluar, i cili kishte projektuar Piramidėn Step, varrin e njė faraoni nė Saqqara , qė ngjasonte me rrugėn e njė ylli nė qiell. Ky lloj varri zėvendėsoi origjinalet e vjetėr mastaba, me gropėn e varrit nė qendėr.

Nė dinastinė e katėrt, faraoni Snefru ndėrtoi piramidat e para tė vėrteta gjeografikisht nė Dahshur, nė jug tė Saqqara-s. Ai filloi me lėmimin e dy piramidave ekzistuese, qė ishin ndėrtuar nga paraardhėsit e tij. Mė pas Snefru ndėrtoi dy piramitat e tij.

Piramidat e ndėrtuara gjatė dinastisė sė pestė kishin nė pėrbėrje gurė, mbeturina dhe plithare (tulla prej balte) dhe lyheshin me gėlqere. Kur gėlqerja binte, pjesa mbushėse mes tullave rrezikonte tė shkrihej.Piramidat e fundit

Piramidat e fundit u ndėrtuan rreth Dahshur-it dhe Haware-s nga mbretėrit e Mbretėrisė sė Mesme (2040-1640 para Krishtit). Megjithė pėrpjekjet e konsiderueshme pėr tė fshehur hyrjen pėr nė varre, si dhe pėrpjekjet pėr tė zbrapsur grabitėsit me leje kalimi false, arkitektėt dėshtuan tė parandalonin plaēkitjen e piramidave. Si rezultat i kėsaj, piramidave njėmijė vjeēare po u vinte fundi. Eksperimenti pėr tė siguruar udhėtimin e mbretėrve nė pėrjetėsi, doli i jo i suksesshėm. Pėr kėtė arsye faraonėt e Mbretėrisė sė Re iu pėrkushtuan ndėrtimit tė varreve nė Luginėn e Mbretėrve. Nė njė zonė tė largėt pėrtej Nilit, nga Luxor dhe Karnak , ata shpresonin t'i shpėtonin fatit tė keq tė paraardhėsve tė tyre.Tempujt egjiptianė

Pėr njė periudhė tė gjatė, egjiptianėt ndėrtuan shumė tempuj pėrgjatė lumit Nil. Dy prej tempujve mė tė njohur janė Karnak dhe Luxor . Kėto struktura pėrshtypjelėnėse, me kolonat dhe portat e tyre gjigande, u ndėrtuan pėr tė nderuar perėnditė vendase dhe kombėtare. Tempujt u vendosėn aty ku perėnditė dhe energjia e tyre hyjnore mund tė jetonin tė veēuar nga ēdo gjė tjetėr e botės. Sipas njė legjende egjiptiane, tempulli i parė u formėsua nė njė breg toke, e cila lagej nga nga deti i hershėm i quajtur Nun. Forma e parė me jetė, qė u duk nė atė vend, ishte njė bimė tė cilėn e solli falkoi Hours. Njė tjetėr variant pėr kėtė histori, e pėrshkruan lulen e lotusit si lulja e parė nė tė cilėn u shfaq dielli. Pas kėsaj u krijuan qeniet njerėzore. Ky moment u quajt Rasti i Parė (First Occasion). Nė shenjė mirėnjohjeje egjiptianėt nisėn tė ndėrtojnė tempuj pėr tė nderuar dhe kujtuar perėnditė. Projektimi i tempullit tė parė u bė nga perėnditė dhe ēdo tempull qė ndėrtohej vinte si njė kopje e tė parit. Projektimi inkurajoi perėnditė qė tė sillnin forcė hyjnore nė rrafshin e tokės. Klerikėt punonin nė tempuj duke udhėhequr ritualet ditore nė nder tė perėndive dhe faraonėve, tė cilėve u kushtoheshin kėto tempuj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Serafina..
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 1050
Age : 21
Vendndodhja : en foro de florencia bertotti mas lindo....
Kenget e preferuara te Floricientes? : te siento un enorme dragon todos de flor
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 11/06/2009

MesazhTitulli: Re: Arkitektura e piramidave tė Egjiptit   Sun Aug 02, 2009 3:58 pm

flmm
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 21
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: Re: Arkitektura e piramidave tė Egjiptit   Sun Aug 02, 2009 4:36 pm

sps....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Libona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 7095
Age : 24
Vendndodhja : En qualquier pais donde lo encuentro mi prinicipe y mis favoritos..En lugar da haditas!
Kenget e preferuara te Floricientes? : Un enorme dragon,Te siento,Hay un cuento,Porque,Mi vestido azul,Chaval Chulito,1.2.3,y todas...
Disponimi i pergjithshem : alegra y triste
Registration date : 13/09/2008

MesazhTitulli: Re: Arkitektura e piramidave tė Egjiptit   Sun Aug 09, 2009 12:35 pm

okey,,...i love egypt

_________________


F&F xsiempe..miss you!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://s'kom.com
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 21
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: Re: Arkitektura e piramidave tė Egjiptit   Sat Aug 15, 2009 1:58 pm

hahah

e kam disa shoqe egjiptiane por qe flasin anglisht
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Arkitektura e piramidave tė Egjiptit   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Arkitektura e piramidave tė Egjiptit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Florencia Bertotti Kosovo - FBK :: Te tjera :: Te tjera-
Kėrce tek: