ForumForum  PortaliPortali  Lajme rreth Nini-t  RegjistrohuRegjistrohu  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  
Lusim antaret qe te jene sa me aktiv ne forum, dhe te postojn sa me shume, sepse kohve te fundit jemi duke u bere te kontrolluar nga menagjeri i Florencia Bertottit, Florit. Ju lusim qe te keni parasysh kete dhe te jeni sa me aktiv ne postimin e mesazheve, natyrisht pa i thyer rregullat. Nese ka ndonje antar qe nuk eshte i kenaqur me forumin, le te lajmerohet ne forum, dhe le te shpreh pakenaqesite e tij. Ata qe jane sa me aktiv, do selektohen me shume ne letren qe do dergohet tek Florencia Bertotti.

Share | 
 

 Me folate kundėr hipertensionit

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Libona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 7095
Age : 24
Vendndodhja : En qualquier pais donde lo encuentro mi prinicipe y mis favoritos..En lugar da haditas!
Kenget e preferuara te Floricientes? : Un enorme dragon,Te siento,Hay un cuento,Porque,Mi vestido azul,Chaval Chulito,1.2.3,y todas...
Disponimi i pergjithshem : alegra y triste
Registration date : 13/09/2008

MesazhTitulli: Me folate kundėr hipertensionit   Mon Aug 10, 2009 2:57 pm

Me folate kundėr hipertensionit
Njė studim i ri italian ka dėshmuar se lulelakra, lakra, marulja, egjėri etj., luajnė rol tė rėndėsishėm nė parandalimin e shtypjes sė lartė tė gjakut, ndėrsa ndihmojnė edhe si terapi te hipertensioni ekzistues dhe pandjeshmėria nė insulinė.
Kėto ushqime janė tė pasura me folate, ndėrsa gjatė studimit janė marrė nga 15 miligramė folate nė ditė.

Rezultatet kanė treguar se konsumimi ditor i sasive tė mėdha tė acidit folik me anė tė ushqimit, ul edhe shtypjen sistolike edhe atė diastolike, pėr mesatarshit 5 mmHg.

Autorėt e studimit tė botuar nė revistėn “European Journal of Clinical Nutrition”, pohojnė se kjo ndodh si rezultat i zvogėlimit tė nivelit tė homocisteinės nė gjak.

Homocisteina ėshtė njė aminoacid qė kohėve tė fundit konsiderohet si faktori kryesor nė paraqitjen e hipertensionit dhe arterosklerozės, dhe sėmundjeve tjera kardiovaskulare, nė pėrgjithėsi.

_________________


F&F xsiempe..miss you!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://s'kom.com
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 21
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: Re: Me folate kundėr hipertensionit   Tue Aug 11, 2009 6:11 pm

flm
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Me folate kundėr hipertensionit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Sinan Kastrati:Pėr dhe "kundėr" Rugovės
» Vaksinė e re kundėr gripit tė derrave
» Trimi i pamposhtur Kapidan Marka Gjoni (1861-1925) pėrballoi ēdo sulm tė armiqve kundėr Mirditės Nga:Tomė Mrijaj
» Gjergj Kabashi: Revoltė shqiptare apo "protesta arabe" kundėr aksionit policor "Monstrum" nė Shkup

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Florencia Bertotti Kosovo - FBK :: Te tjera :: Te tjera-
Kėrce tek: