ForumForum  PortaliPortali  Lajme rreth Nini-t  RegjistrohuRegjistrohu  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  
Lusim antaret qe te jene sa me aktiv ne forum, dhe te postojn sa me shume, sepse kohve te fundit jemi duke u bere te kontrolluar nga menagjeri i Florencia Bertottit, Florit. Ju lusim qe te keni parasysh kete dhe te jeni sa me aktiv ne postimin e mesazheve, natyrisht pa i thyer rregullat. Nese ka ndonje antar qe nuk eshte i kenaqur me forumin, le te lajmerohet ne forum, dhe le te shpreh pakenaqesite e tij. Ata qe jane sa me aktiv, do selektohen me shume ne letren qe do dergohet tek Florencia Bertotti.

Share | 
 

 Zbulohet pas 11 vjetėsh planeti i humbur

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 21
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: Zbulohet pas 11 vjetėsh planeti i humbur   Fri Aug 28, 2009 3:37 pm

TORONTO-Teknikat e reja tė teknologjisė kanė zbuluar njė planet qė ishte fokusuar nė teleskopin Hubble Space qė para 11 vjetėsh. Strategjia e re mė e pėrparuar e quajtur NICMOS duket tashmė se i ka hyrė njė pune tė re kėrkimore, kėtė radhė jo nė qiell, por nė arkivat e Hubble Space pėr tė gjetur cfarė u ka humbur sysh dhjetra vite mė parė nga kėrkimet qė janė bėrė nė galaktike.
Metoda ėshtė pėrdorur pėr tė gjetur njė gjetur njė planet, imazhet e tė cilit ishin marrė qė nė vitin 1998, por qė falė metodave mė tė avancuara u zbulua njė vit mė parė.

Planeti ėshtė ėshtė vlerėsuar tė jetė tė paktėn rreth 7 herė mė i madh se Jupiteri dhe dyshohet se ėshtė i rrethuar nga dy planete tė tjerė por qė janė tė rrethuar nga yje plot pluhur dhe ndodhet 130 vjet-dritė larg Tokės.
NICMOS nuk mund tė shohė dy planetėt e tjerė sepse llamburitja e yjeve dėshton shikueshmėrinė e tyre.
"Gjithsesi ne dėshmuam se teleskopi NICMOS ėshtė mė i fuqishėm pėr tė dalluar planetet”, shprehet shkencėtari qė gjeti planetin, David Lafreniere nga Universiteti i Torontos nė Kanada.

”Teknika jonė e re e pėrpunimit tė imazhit mund tė dallojė planetet qė pengohen tė shihen pėr shkak tė shkėlqimit tė yjeve pranė tyre, dhe mund tė dallojnė pikėrisht ata objekte qė fshihen nga njė e dhjeta e shkėlqimit qė i rrethon ndryshe nga sa mund te dallonte mė parė Hubble”, thotė Lafreniere.
Gjtja e kėtyre planetėve nuk ėshtė e lehtė, pasi ata qėndrojnė pas yjeve. Por gjatė dy dekadave tė fundit, shkencėtarėt kanė fokusuar mė shumė se 300 planete tė fshehur qė rrotullohen rreth yjeve.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Libona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 7095
Age : 24
Vendndodhja : En qualquier pais donde lo encuentro mi prinicipe y mis favoritos..En lugar da haditas!
Kenget e preferuara te Floricientes? : Un enorme dragon,Te siento,Hay un cuento,Porque,Mi vestido azul,Chaval Chulito,1.2.3,y todas...
Disponimi i pergjithshem : alegra y triste
Registration date : 13/09/2008

MesazhTitulli: Re: Zbulohet pas 11 vjetėsh planeti i humbur   Fri Aug 28, 2009 3:44 pm

sa mill

_________________


F&F xsiempe..miss you!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://s'kom.com
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 21
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: Re: Zbulohet pas 11 vjetėsh planeti i humbur   Sat Aug 29, 2009 2:31 pm

po shume u gezova
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Zbulohet pas 11 vjetėsh planeti i humbur   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Zbulohet pas 11 vjetėsh planeti i humbur
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Kadare: Pesė shekuj tė sundimit osman u flijua vetėm gjuha shqipe! 500 vjet ndėshkim ndaj Skėnderbeut, urrejtja vazhdon...
» E pabesueshme - nė Greqi gjendet skeleti i Gjigantit?
» Familja Kajana, 100 vjet e persekutuar nga xhonturqit dhe komunistėt
» Gjon Neēaj: Zbulohet pasaporta e Bajram Currit
» 'Grupi i Llapit' dėnohet me 13 vjet burgim

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Florencia Bertotti Kosovo - FBK :: Te tjera :: Te tjera-
Kėrce tek: