ForumForum  PortaliPortali  Lajme rreth Nini-t  RegjistrohuRegjistrohu  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  
Lusim antaret qe te jene sa me aktiv ne forum, dhe te postojn sa me shume, sepse kohve te fundit jemi duke u bere te kontrolluar nga menagjeri i Florencia Bertottit, Florit. Ju lusim qe te keni parasysh kete dhe te jeni sa me aktiv ne postimin e mesazheve, natyrisht pa i thyer rregullat. Nese ka ndonje antar qe nuk eshte i kenaqur me forumin, le te lajmerohet ne forum, dhe le te shpreh pakenaqesite e tij. Ata qe jane sa me aktiv, do selektohen me shume ne letren qe do dergohet tek Florencia Bertotti.

Share | 
 

 Gjumi i pasditės i lidhur me diabetin

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė 
AutoriMesazh
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 20
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: Gjumi i pasditės i lidhur me diabetin   Fri Aug 28, 2009 11:06 pm

BIRMINGHAN-Edhe pse ekspertėt kohėve tė fundit kanė rekomanduar gjumin e pasdites pėr tė shmangur sėmundjet e zemrės dhe trurit, studimet e reja tregojnė njė lidhshmėri tė fjetjes pasdite dhe sėmundjes sė sheqerit.
Personat tė cilėt rregullisht flenė pas ngrėnies sė drekės janė mė tė prirė pėr tė zhvilluar diabetin tip 2, sugjeron studimi i shkencėtarėve britanikė.
Studiuesit nga Universiteti i Birminghamit kanė pėrcjellė afėr 16.500 participantė, duke vėrtetuar se ata tė cilėt flinin pasdite, ishin tė rrezikuar pėr 26% qė tė sėmuren nga diabeti tip 2.

Kėto rezultate shkencėtarėt i shpjegojnė me veprimin e disa faktorėve: kohėzgjatja e shkurtė e gjumit tė natės, zvogėlimi i aktivitetit trupor, teprica e kilogramėve dhe faktorėt gjenetikė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Gjumi i pasditės i lidhur me diabetin
Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» "Guardian": Xhavit Haliti, i lidhur me masakrėn e Ali Ukės
» Intervistoj Asllan Dibrani:Intervistė me Ali Lajēin lidhur me kufijtė e Kosovės dhe Malin tė Zi !
» Fran Buzhala: REAGIM I SHOQATĖS GJITHĖSHQIPTARE ,,TROJET E ARBRIT" - LIDHUR ME HEQJEN E EMBLEMĖS SĖ LIDHJES SHQIPTARE TĖ PRIZRENIT
» E tmerrshme: Fėmija mbahej i lidhur me litar pėr qafe (Foto)
» Njė shqiptar gjendet nė njė thes bėrllogu nė njė mal tė Gjenevės i lidhur dhe i masakruar. Ai luftonte me jetė dhe vdekjen ?!

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Florencia Bertotti Kosovo - FBK :: Te tjera :: Te tjera-
Kėrce tek: