ForumForum  PortaliPortali  Lajme rreth Nini-t  RegjistrohuRegjistrohu  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  
Lusim antaret qe te jene sa me aktiv ne forum, dhe te postojn sa me shume, sepse kohve te fundit jemi duke u bere te kontrolluar nga menagjeri i Florencia Bertottit, Florit. Ju lusim qe te keni parasysh kete dhe te jeni sa me aktiv ne postimin e mesazheve, natyrisht pa i thyer rregullat. Nese ka ndonje antar qe nuk eshte i kenaqur me forumin, le te lajmerohet ne forum, dhe le te shpreh pakenaqesite e tij. Ata qe jane sa me aktiv, do selektohen me shume ne letren qe do dergohet tek Florencia Bertotti.

Share | 
 

 IMPORTANT!!!

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 21
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: IMPORTANT!!!   Fri Aug 28, 2009 11:23 pm

Disa Keshilla Ushqimore.

--------------------------------------------------------------------------------

Per te qene sa me te shendetshem
duhet qe patjeter te hash mengjes. Ai eshte vakti me i rendesishem i dites sepse e ndez
metabolizmin e trupit dhe cdo mekanizm ne trup fillon te punoje. Sa me gjate te presesh per te
ngrene mengjes aq me i ngadalte do jete metabolizmi. Per me teper pot e presesh sa te vije
dreka per te ngrene do jesh aq i uritur saqe do hash me teper se cduhet dhe trupi nuk do ta
perballoje dot dhe do e depozitoje si dhjam energjine e tepert. Kjo e ul dhe me shume
metabolizmin dhe shkakton me shume ngritje peshe trupore.
Me cdo vakt qe te hash, mundohu te kesh nje porcion karbohidratesh, dhe nje porcion
proteine ne menyre qe te ushqesh trupin me nutriente gjate gjithe dites. Qellimi do jete te hash
dicka cdo 3-4 ore gjate gjithe kohes qe je zgjuar. Kij parasysh qe te kesh 3 vakte normale
(mengjes, dreke dhe darke) dhe 3 vakte te vogla snak. Konsumo gjithe karbohidratet e renda
gjate mengjesit dhe dites duke i lene ushqimet e lehta si sallata per ne darke. Sic thote fjale
popullore: Haje mengjesin me mikun, dreken vetem dhe darken me armikun.
Mos konsumo shume ushqime te perpunuara. Ato gjenden zakonisht ne sodad is Coca-Cola,
ushqimet e konservuara etj. Keto ushqime kane kimikate qe quhen prezervues dhe qe jane te
demshme per trupin.
Merr gjithmone nje supplement Multivitamin/Multimineral cdo dite per ti dhene trupit vitaminat
qe ndoshta nuk i merr me ane te dietes.
Mos konsumo ushqime me perqindje te larte yndyre dhe sheqeri sepse vetem shtojne dhjamin
trupor.
Pij sa me shume uje.
Mos konsumo shume kripe apo ushqime te kripura (Gjella me kripe, kripa me karar)
Evito ushqimet e skuqura sepsa jane te demshme per trupin. Ato mund te shkaktojne
semundje zemre dhe kancer.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
inna1
Flori Fan
Flori Fan
avatar

Female Numri i postimeve : 352
Age : 21
Registration date : 20/08/2009

MesazhTitulli: Re: IMPORTANT!!!   Sat Aug 29, 2009 3:37 pm

flm edona per informimin ishte shum interesant
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Libona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 7095
Age : 24
Vendndodhja : En qualquier pais donde lo encuentro mi prinicipe y mis favoritos..En lugar da haditas!
Kenget e preferuara te Floricientes? : Un enorme dragon,Te siento,Hay un cuento,Porque,Mi vestido azul,Chaval Chulito,1.2.3,y todas...
Disponimi i pergjithshem : alegra y triste
Registration date : 13/09/2008

MesazhTitulli: Re: IMPORTANT!!!   Sun Aug 30, 2009 8:14 pm

okeysss

_________________


F&F xsiempe..miss you!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://s'kom.com
Serafina..
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 1050
Age : 21
Vendndodhja : en foro de florencia bertotti mas lindo....
Kenget e preferuara te Floricientes? : te siento un enorme dragon todos de flor
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 11/06/2009

MesazhTitulli: Re: IMPORTANT!!!   Fri Sep 04, 2009 2:32 pm

faleminderit...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 21
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: Re: IMPORTANT!!!   Fri Sep 04, 2009 5:32 pm

ska perse....

me vjen mire qe munda te ju ndihmoj
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Serafina..
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 1050
Age : 21
Vendndodhja : en foro de florencia bertotti mas lindo....
Kenget e preferuara te Floricientes? : te siento un enorme dragon todos de flor
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 11/06/2009

MesazhTitulli: Re: IMPORTANT!!!   Fri Sep 04, 2009 7:42 pm

po shum flm
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: IMPORTANT!!!   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
IMPORTANT!!!
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Florencia Bertotti Kosovo - FBK :: Te tjera :: Te tjera-
Kėrce tek: