ForumForum  PortaliPortali  Lajme rreth Nini-t  RegjistrohuRegjistrohu  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  
Lusim antaret qe te jene sa me aktiv ne forum, dhe te postojn sa me shume, sepse kohve te fundit jemi duke u bere te kontrolluar nga menagjeri i Florencia Bertottit, Florit. Ju lusim qe te keni parasysh kete dhe te jeni sa me aktiv ne postimin e mesazheve, natyrisht pa i thyer rregullat. Nese ka ndonje antar qe nuk eshte i kenaqur me forumin, le te lajmerohet ne forum, dhe le te shpreh pakenaqesite e tij. Ata qe jane sa me aktiv, do selektohen me shume ne letren qe do dergohet tek Florencia Bertotti.

Share | 
 

 Zbulohet gjeni “armik” i tė lexuarit

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Libona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 7095
Age : 24
Vendndodhja : En qualquier pais donde lo encuentro mi prinicipe y mis favoritos..En lugar da haditas!
Kenget e preferuara te Floricientes? : Un enorme dragon,Te siento,Hay un cuento,Porque,Mi vestido azul,Chaval Chulito,1.2.3,y todas...
Disponimi i pergjithshem : alegra y triste
Registration date : 13/09/2008

MesazhTitulli: Zbulohet gjeni “armik” i tė lexuarit   Sat Aug 29, 2009 1:08 am

Njė grup kėrkuesish tė universitetit tė Oxford (GB), falė njė studimi tė drejtuar nga italiania Silvia Paracchini, kanė zbuluar njė variant gjenetik qė e bėn mė tė vėshtirė leximin pėr personat qė janė mbartės tė tij.

Nė 7 persona, njė prej tyre ka tė pranishėm variantin gjenetik qė e bėn leximin tė vėshtirė. Sipas testeve tė fundit, zbuluar nga kėrkuesit britanikė, kush e ka kėtė gjen nuk ka ndonjė miqėsi tė mirė me librat.

Megjithatė ky variant i zbuluar, sipas shkencėtarėve nuk ndikon nė inteligjencėn e personave bartės. Tė dhėnat e studimit janė publikuar sė fundi nė “American Journal of Psychiatry”. Studimet e mėparshme kishin identifikuar sė paku 6 gjene qė mendohej se influenconin nė rrezikun e “mos leximit”. Por mė i mundshėm ishte geni KIAA0319, nė kromozomin 6, studiuar nė Oxford.

Nė kėrkimin e tyre, studiuesit analizuan raportin mes njė sekuence tė ADN-sė dhe pėrshtatmėrisė me fjalėt e shkruara. Nė analizė u morėn 6 mijė fėmijė tė moshės 7-9-vjeē.

“Kush ka kėrė variant gjenetik ka arritur rezultate tė kėqija nė testin e leximit. Por ėshtė e rėndėsishme tė theksohet se kjo ėshtė e vėrtetė vetėm pėr kėtė ‘pėrshtatmėri’ dhe nuk ka tė bėjė fare me intelektin”- thonė studiuesit.

_________________


F&F xsiempe..miss you!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://s'kom.com
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 21
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: Re: Zbulohet gjeni “armik” i tė lexuarit   Sat Aug 29, 2009 3:25 pm

wooow sa interesant
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
inna1
Flori Fan
Flori Fan
avatar

Female Numri i postimeve : 352
Age : 21
Registration date : 20/08/2009

MesazhTitulli: Re: Zbulohet gjeni “armik” i tė lexuarit   Sat Aug 29, 2009 3:35 pm

lol: shum interesant
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Libona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 7095
Age : 24
Vendndodhja : En qualquier pais donde lo encuentro mi prinicipe y mis favoritos..En lugar da haditas!
Kenget e preferuara te Floricientes? : Un enorme dragon,Te siento,Hay un cuento,Porque,Mi vestido azul,Chaval Chulito,1.2.3,y todas...
Disponimi i pergjithshem : alegra y triste
Registration date : 13/09/2008

MesazhTitulli: Re: Zbulohet gjeni “armik” i tė lexuarit   Sun Aug 30, 2009 2:17 pm

me vjen mir qe te pelqen...

_________________


F&F xsiempe..miss you!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://s'kom.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Zbulohet gjeni “armik” i tė lexuarit   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Zbulohet gjeni “armik” i tė lexuarit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» E pabesueshme - nė Greqi gjendet skeleti i Gjigantit?
» Gjon Neēaj: Zbulohet pasaporta e Bajram Currit
» Nako Spiru, zbulohet dėshmitari qė pa skenėn e vrasjes sė ish-ministrit
» Aksidenti i Xhorxh Majkėll, zbulohet makina luksoze e shkatėrruar
» Zbulohet pjesė e arkivit tė Bajram Currit gjatė emigracionit nė Vienė nė periudhėn 1918-1919

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Florencia Bertotti Kosovo - FBK :: Te tjera :: Te tjera-
Kėrce tek: