ForumForum  PortaliPortali  Lajme rreth Nini-t  RegjistrohuRegjistrohu  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  
Lusim antaret qe te jene sa me aktiv ne forum, dhe te postojn sa me shume, sepse kohve te fundit jemi duke u bere te kontrolluar nga menagjeri i Florencia Bertottit, Florit. Ju lusim qe te keni parasysh kete dhe te jeni sa me aktiv ne postimin e mesazheve, natyrisht pa i thyer rregullat. Nese ka ndonje antar qe nuk eshte i kenaqur me forumin, le te lajmerohet ne forum, dhe le te shpreh pakenaqesite e tij. Ata qe jane sa me aktiv, do selektohen me shume ne letren qe do dergohet tek Florencia Bertotti.

Share | 
 

 Astronomi amator fotografon kometėn qė godet Jupiterin..

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 21
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: Astronomi amator fotografon kometėn qė godet Jupiterin..   Sat Aug 29, 2009 2:23 pm

AUSTRALI- Mund tė konsiderohet pa frikė si zbulimi i vitit. Njė astronom amator ka sfiduar ekspertėt e Nasas, duke arritur tė fotografojė i pari momentin kur njė kometė, apo njė asteroid goditi planetin Jupiter.

Ishte pikėrisht 44 vjecari Australian, Anthony Uesli, i cili zbuloi kėtė moment teksa vėzhgonte qiellin nga shtėpia e tij. Vetė Wesley tregoi se iu deshėn rreth 30 minuta pėr tė kuptuar se njolla e zezė qė rrotullohej prane Jupiterit nė 19 korrik ishte faktikisht impakti i parė nė kohė i vėzhguar prej astronomėve ndėr vite.

"Mendova se bėhej fjalė pėr njė stuhi normale polare, por mė pas kuptova se njolla e errėt ishte e tillė nė tė gjitha kanalet", tha Wesley nė faqen e tij nė internet. Laboratori i NASA-s konfirmoi ngjarjen duke pėrdorur njė teleskop tė fuqishėm me rreze infra tė kuqe nė Hawai.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Astronomi amator fotografon kometėn qė godet Jupiterin..
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Florencia Bertotti Kosovo - FBK :: Te tjera :: Te tjera-
Kėrce tek: