ForumForum  PortaliPortali  Lajme rreth Nini-t  RegjistrohuRegjistrohu  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  
Lusim antaret qe te jene sa me aktiv ne forum, dhe te postojn sa me shume, sepse kohve te fundit jemi duke u bere te kontrolluar nga menagjeri i Florencia Bertottit, Florit. Ju lusim qe te keni parasysh kete dhe te jeni sa me aktiv ne postimin e mesazheve, natyrisht pa i thyer rregullat. Nese ka ndonje antar qe nuk eshte i kenaqur me forumin, le te lajmerohet ne forum, dhe le te shpreh pakenaqesite e tij. Ata qe jane sa me aktiv, do selektohen me shume ne letren qe do dergohet tek Florencia Bertotti.

Share | 
 

 Operacioni mė i madh i NASA-s : Tė gjejmė Toka tė tjera

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė 
AutoriMesazh
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 20
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: Operacioni mė i madh i NASA-s : Tė gjejmė Toka tė tjera   Sat Aug 29, 2009 2:35 pm

+
----
-UASHINGTON-Gjuetia e parė hapėsinore pėr tė gjetur planetė tė tjerė tė ngjashėm me Tokėn do tė nisė sot nga NASA. Kepler ėshtė operacioni i parė madhor i ndėrmarrė nga NASA qė nga krijimi i saj. Ai i kushtohet gjetjen sė planetėve tė tjerė tė banueshėm si Toka pėrtej sistemit tonė diellor. Anija kozmike qė do tė shkėptutet sot nga Cape Canaveral e NASA-s, do tė bėjė pjesė nė njė program 3 vjecar ku do tė ketė si mision, hetimin e shumices derrmuese te 150 mijė yjeve.

Nė fund tė misionit Kepler, shkencėtarėt do tė mėsojnė se ndoshta nė hapėsirė, pėrtej sistemit tonė diellor mund tė jenė tė zakonshėm planetet e tjerė me ujė mbi to, si Toka, mund tė jenė tė rrallė, ose mundėsia e tretė, qė Toka tė jetė i vetmi planet me jetė nė tėrė detin e pafund tė universit.
"Ky nuk ėshtė vetėm njė tjetėr mision i shkencės," tha Administratori i NASA-s, Ed Ėeiler pėr Associate Press me seli nė Uashington. "Nėse ju mė pyesni, a ka tė tjerė si Toka atje nė hapėsirė, unė do tė thosha qė, absolutisht qė ka. Por unė nuk mund tė provoj atė."

Misioni Kepler ka kushtuar 590 milionė dollarė dhe ėshtė njė ndėr mė tė kushtueshmit e NASA. Anija planifikohet nė grihet nė orėn 7:49 pm me orėn amerikane. Anija ka nė pėrbėrjen e saj njė teleskop tė madh tė fuqishėm, mė i madhi nė historinė e NASA, gati 15 kėmbė tė gjatė. Teleskopi ka njė instrument pasqyrė 55-inch tė gjerė qė nė tė njėjtėn kohė mund tė vėzhgojė mijėra yje gjatė kėrkimit tė saj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Operacioni mė i madh i NASA-s : Tė gjejmė Toka tė tjera
Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» NASA zbulon "Tokėn e re" (Foto)
» Gjergj Kastrioti - Skėnderbeu, prijėsi dhe heroi mė i madh nė histori
» Gani Qarri: Ismail Kadare - Nė pėrkujtim tė 75 vjetorit tė lindjes sė Shkrimtarit
» Asllan Dibrani:Nga gjiri i Malėsisė sė Gollakut , lindi kėngėtari dhe krijuesi i madh Demir Krasniqi!
» Mbi njė "Tregim tė Madh"

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Florencia Bertotti Kosovo - FBK :: Te tjera :: Te tjera-
Kėrce tek: